LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53210 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
και στα μονομπλοκο της νορντικα ετσι ειναι δεν κλεινουν τελειως τον πρωτ4ευον αερα..
στην600 πιανο που ειδα χθες απο κοντα αν κλεισεις τελειος τον πρωτευον αερα που φαινεται και στην φωτο κατω απο το συρταρι,απο τις 7 τρυπες κλεινουν οι 6,η μια μενει παντα ανοιχτη.
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...occo-600-piano_p9048
καποιο λογο θα εχουν για να το κανουν

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53257 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Συνφορουμίστες, πιστεύω ότι ο mtbmtb13 μετά από δοκιμές έφτασε σε πολύ καλό αποτέλεσμα και ΜΠΡΑΒΟ :cheer: Όπως κατάλαβα όλοι που έχουμε nordica insert έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Γράφει σε προηγούμενο μήνυμά του, ότι έκαψε το βράδυ, με την τροποποίηση αυτή, ένα κούτσουρο 4 κιλών για για 6 ώρες, ενώ πριν την τροποποίηση ήθελε 3,5 ώρες. Και εγώ που είχα κάνει κάποιες δοκιμές τόσο ήθελα. Πιστεύω και εσείς την ίδια ώρα να θέλατε για το κάψιμο κούτσουρου περ. 4 κιλών. Επειδή ο κατασκευαστής πάντα ξέρει το λόγω που κάνει κάτι (εμείς απλώς υποψιαζόμαστε), μπορεί να έκανε έτσι τη παροχή του αέρα, ώστε να μην πάθει ζημιά το τζάκι από συνεχή χρήση. Γιατί οι περισσότεροι από εμάς θα θέλαμε να βάζαμε ένα κούτσουρο το βράδυ, και μέχρι το πρωί να είχαμε ζέστη και φωτιά για την συνέχεια. Μεταξύ αυτών είμαι και εγώ. (Αν μπορέσω θα κάνω αυτή την μετατροπή) Ψάχνοντας το βιβλιαράκι του κατασκευαστή σελ. 24(κάτω κάτω) γράφει ''το ξύλο δεν είναι ένα καύσιμο το οποίο επιτρέπει τη συνεχή λειτουργία της συσκευής, όπως κατά συνέπεια η θέρμανση όλη τη νύχτα δεν είναι δυνατή'' Δεν λέει ότι η συσκευή δεν είναι συνεχούς καύσης, αλλά ότι το ξύλο δεν είναι καύσιμο για συνεχή καύση γι' αυτή τη συσκευή. Τι να πώ;; mtbmtb13 τα μαντέμια είναι στο χώρο καύσης;; Ότι τα ironker κουνιόνται το ξέρω. Δεν έχω προσπαθήσει να τα βγάλω. Αυτά εννοείς μαντέμια;; Όπως γράφεις η κίνηση των λεβιέδων γίνεται δύσκολη, άρα επεμβαίνεις και στους δύο αέρηδες. Τι πάχος ροδέλας/αποστάτη είχε και τι τοποθέτησες;; Είναι εύκολη η αλλαγή αυτή;; Περιμένω να σβήσει, να κρυώσει για να προσπαθήσω.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53264 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

stamos έγραψε: έχω την crystal ventilato 70. και εγώ έχω το ίδιο θέμα με αέρα (είναι αρκετός όσο και να ρυθμίσεις τισ 2 λάμες).ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν θα πείραζα τις λάμες μόνος μου. πρέπει να υπάρχει αρκετός αέρας για την σωστή κάυση. αν η κάυση είναι ατελής (πολύ πιθανό όπως το έκανε ο φίλος), τότε σίγουρα κάνεις οικονομία αλλά και εμπεριέχετε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ για εκλίσεις CO πολύ πάνω από τα επιτρεπτά όρια για τον ανθρώπινο οργανσιμό.
Παρακαλώ προσοχή , γνωρίζετε όλοι για το εν λόγω αέριο το οποίο είναι παντελώς άοσμο!!
τουλάχιστον βάλτε έναν αντίστοιχο μετρητη κάπου κοντά αν επιχειρίσετε οποιαδήποτε πατέντα.
για να μην μιλήσουμε για την επιβάρυνση στην ατμόσφαιρα μέσω καπναερίων ατελούς καύσης. είπαμε καλή η οικονομία αλλά στα όρια που δεν κινδυνεύει η δημόσια υγεία.

Είναι αξιοπρόσεκτο αυτό που λες. Ίσως φαινομενικά να κάνουμε κάτι και να φαίνεται καλό, αλλά στη πραγματικότητα να μας βγεί σε κακό. Αν μπορέσω θα το δοκιμάσω, αλλά δεν ξέρω άν το κρατήσω, γιατί πιστεύω (όπως έχω γράψει) ότι ο κατασκευαστής πρέπει να το ξέρει, αλλά έχει τους λόγους του που δεν το εφαρμόζει.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53274 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Σκεφτήκατε ποτε οτι χωρις μια τρυπα για να περνει αερα το τζακι , τοτε μπορει να γινει βόμβα ???? Μαλλον δεν τα τσιτώνουμε ακομα πολυ τα τζακια ! Για δοκιμαστε σε πληρη λειτουργια και με πολλα ξυλα να κλείσετε ολες τις εισοδους !
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53282 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε:

stamos έγραψε: έχω την crystal ventilato 70. και εγώ έχω το ίδιο θέμα με αέρα (είναι αρκετός όσο και να ρυθμίσεις τισ 2 λάμες).ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν θα πείραζα τις λάμες μόνος μου. πρέπει να υπάρχει αρκετός αέρας για την σωστή κάυση. αν η κάυση είναι ατελής (πολύ πιθανό όπως το έκανε ο φίλος), τότε σίγουρα κάνεις οικονομία αλλά και εμπεριέχετε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ για εκλίσεις CO πολύ πάνω από τα επιτρεπτά όρια για τον ανθρώπινο οργανσιμό.
Παρακαλώ προσοχή , γνωρίζετε όλοι για το εν λόγω αέριο το οποίο είναι παντελώς άοσμο!!
τουλάχιστον βάλτε έναν αντίστοιχο μετρητη κάπου κοντά αν επιχειρίσετε οποιαδήποτε πατέντα.
για να μην μιλήσουμε για την επιβάρυνση στην ατμόσφαιρα μέσω καπναερίων ατελούς καύσης. είπαμε καλή η οικονομία αλλά στα όρια που δεν κινδυνεύει η δημόσια υγεία.

Είναι αξιοπρόσεκτο αυτό που λες. Ίσως φαινομενικά να κάνουμε κάτι και να φαίνεται καλό, αλλά στη πραγματικότητα να μας βγεί σε κακό. Αν μπορέσω θα το δοκιμάσω, αλλά δεν ξέρω άν το κρατήσω, γιατί πιστεύω (όπως έχω γράψει) ότι ο κατασκευαστής πρέπει να το ξέρει, αλλά έχει τους λόγους του που δεν το εφαρμόζει.


Μπορεί να έχεις απόλυτα δίκιο ότι ο κατασκευαστής τα εσκεμμένα να το έχει κατασκευάσει έτσι, άλλα εξηγήσιμου γιατί σε άλλες εταιριες (πχ Νordpeis ) όταν ανοιγοκλείνει τον αέρα φαίνεται καθαρά ,και κάτι άλλο που όσοι δεν έχουν βάλει θερμοστάτη με θερμόμετρο δεν το βλέπουν,όταν φτάσει η θερμοκρασία 130 βαθμούς με ποιο τρόπο την σταματάς την άνοδο ,άμα δεν μπορείς να κλήσης τέλειος τον πρωτεύοντα αέρα ,γιατί παρατήρησα ότι περνάει και από τον μοχλό του δευτερεύοντα,

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53330 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Φίλε mtbmtb13 δεν γνωρίζω γιατί στις άλλες εταιρίες με το που ανοίγεις τον αέρα βλέπεις ότι η φωτιά πραγματικά φουντώνει. Κάθε εταιρία έχει τα δικά της 'μυστικά'. Τι να σου πω. Λες ότι μετά από τόσες έρευνες και δοκιμές που έκαναν, να μην το είχαν πετύχει, αφού είναι τόσο απλό αλλάζοντας ροδέλες/αποστάτες;; Μήπως θέλουν να ξεκουράσουν τη συσκευή, ώστε να μη καίει συνέχεια, δηλαδή 24ωρο, όπως αναφέρει και το βιβλίο της;; Ειλικρινά δεν γνωρίζω. Εσύ τι λες γι' αυτό;; Βέβαια σωστά αναφέρεις ότι αν θέλεις να κόψεις την άνοδο της θερμοκρασίας πρέπει να κλείσεις τον αέρα. Και όπως είναι γνωστό πλέον, στις nordica inserts, κλείνοντας τον πρωτογενή αλλά και τον δευτερογενή αέρα η πτώση της φλόγας είναι μικρή. Δεν μπορώ να θυμηθώ που είχα δει ένα video, όταν άνοιγε ο πρωτεύων αέρας, γινόταν χαμός μέσα στη εστία και στη συνέχεια κλείνοντας τον, μετά από περ. 30 δεύτερα έβλεπες αισθητή πτώση της φλόγας. Περιμένω να μου απαντήσεις σε αυτά που σε έχω ρωτήσει. Σωστά παρατήρησες ότι ο αέρας καύσης περνάει από το λεβιέ της δευτερογενούς καύσης. Όπως έχω αναφέρει, στο βιβλίο υπάρχει ένα πινακάκι που αναφέρει για την καύση 'πρωτογενής κλειστός, δευτερογενής ανοικτός' Το πινακάκι αναφέρεται σε 2.7 κιλά/ώρα με αυτή τη ρύθμιση

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ