LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50854 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

alfacinogr έγραψε:

Zedd έγραψε:

alfacinogr έγραψε:

alfacinogr έγραψε: Σε ευχαριστώ "rivol" με εφησύχασες!!! Και μια τελευταία ερώτηση, πια θα μου καλύψει καλύτερα το χώρο μου (100τμ-2011-καινούργια κουφώματα, 50ΣΚ αλλά να ζεσταίνονται λίγο και τα δωμάτια) www.edilkamin.com/el/inserti_a_legna/ins...ga_lato_vetrato.aspx ή
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...stal-ventilato_p9075
Ρωτάω γιατί η μία είναι 12kw, αλλά με 4kg/h καύση, ενώ η άλλη 9kw στα 2,6kg/h. Οπότε λέω ότι αν φορτώσεις τη νορντικα με 4 κιλά φαντάζομαι στα ίδια Kw θα παίζουν. Καταλήγοντας ρωτάω είναι ιδίας αποδόσεως, οπότε η επιλογή είναι θέμα γούστου? ή όντος κάποια είναι πιο δυνατή?


Γι'αυτό το θέμα καμία γνώμη?


Ο κατασκευαστής της LaNordica μιλάει για 2,6kg μέγιστη ποσότητα ξύλων.


Στο site της το λέει σαν ωριαία καύση και όχι σαν μέγιστη χωρητικότητα. Εσύ που το είδες αυτό για να το ψάξω?


www.lanordica-extraflame.com/public/Alle...-50-70-80-100_GR.pdf
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50855 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

alfacinogr έγραψε: Άρα στα 15 μέτρα που θα χρειαστεί να βάλω μεχρι τη ταράτσα μπορώ να βάλω απευθείας φ160,χωρίς να κάνω συστολή (από φ200 σε φ180 και σε φ160) αν κατάλαβα καλά!


Σε 15 μέτρα, μπορείς να βάλεις και Φ120, με συστολή 1 μέτρο πάνω από την εστία. Δηλαδή 1 μέτρο Φ160 (όσο είναι η έξοδος), συστολή σε Φ120 και συνεχίζεις με Φ120 μέχρι πάνω. Δεν στενεύουμε λίγο-λίγο, δεν θα μπορούσαμε να καθαρίσουμε ποτέ καμινάδα έτσι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50857 από alfacinogr
Απαντήθηκε από alfacinogr στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Zedd έγραψε:

alfacinogr έγραψε:

Zedd έγραψε:

alfacinogr έγραψε:

alfacinogr έγραψε: Σε ευχαριστώ "rivol" με εφησύχασες!!! Και μια τελευταία ερώτηση, πια θα μου καλύψει καλύτερα το χώρο μου (100τμ-2011-καινούργια κουφώματα, 50ΣΚ αλλά να ζεσταίνονται λίγο και τα δωμάτια) www.edilkamin.com/el/inserti_a_legna/ins...ga_lato_vetrato.aspx ή
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...stal-ventilato_p9075
Ρωτάω γιατί η μία είναι 12kw, αλλά με 4kg/h καύση, ενώ η άλλη 9kw στα 2,6kg/h. Οπότε λέω ότι αν φορτώσεις τη νορντικα με 4 κιλά φαντάζομαι στα ίδια Kw θα παίζουν. Καταλήγοντας ρωτάω είναι ιδίας αποδόσεως, οπότε η επιλογή είναι θέμα γούστου? ή όντος κάποια είναι πιο δυνατή?


Γι'αυτό το θέμα καμία γνώμη?


Ο κατασκευαστής της LaNordica μιλάει για 2,6kg μέγιστη ποσότητα ξύλων.


Στο site της το λέει σαν ωριαία καύση και όχι σαν μέγιστη χωρητικότητα. Εσύ που το είδες αυτό για να το ψάξω?


www.lanordica-extraflame.com/public/Alle...-50-70-80-100_GR.pdf


Το είδα άρα με βλέπω για edilkamin!

Σε ευχαριστώ Asteris Και για την απάντηση σου τώρα κατάλαβα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51063 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

alfacinogr έγραψε:

Zedd έγραψε:

alfacinogr έγραψε:

Zedd έγραψε:

alfacinogr έγραψε:

alfacinogr έγραψε: Σε ευχαριστώ "rivol" με εφησύχασες!!! Και μια τελευταία ερώτηση, πια θα μου καλύψει καλύτερα το χώρο μου (100τμ-2011-καινούργια κουφώματα, 50ΣΚ αλλά να ζεσταίνονται λίγο και τα δωμάτια) www.edilkamin.com/el/inserti_a_legna/ins...ga_lato_vetrato.aspx ή
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...stal-ventilato_p9075
Ρωτάω γιατί η μία είναι 12kw, αλλά με 4kg/h καύση, ενώ η άλλη 9kw στα 2,6kg/h. Οπότε λέω ότι αν φορτώσεις τη νορντικα με 4 κιλά φαντάζομαι στα ίδια Kw θα παίζουν. Καταλήγοντας ρωτάω είναι ιδίας αποδόσεως, οπότε η επιλογή είναι θέμα γούστου? ή όντος κάποια είναι πιο δυνατή?


Γι'αυτό το θέμα καμία γνώμη?


Ο κατασκευαστής της LaNordica μιλάει για 2,6kg μέγιστη ποσότητα ξύλων.


Στο site της το λέει σαν ωριαία καύση και όχι σαν μέγιστη χωρητικότητα. Εσύ που το είδες αυτό για να το ψάξω?


www.lanordica-extraflame.com/public/Alle...-50-70-80-100_GR.pdf


Το είδα άρα με βλέπω για edilkamin!

Σε ευχαριστώ Asteris Και για την απάντηση σου τώρα κατάλαβα!


Να σου πω, κι εγώ την Nordica 80 έχω, πολύ ωραία εστία, αθόρυβη, ωραία καθαρη καύση, αλλά αν μπορούσα να ξαναδιαλέξω θα έπαιρνα μια πιο δυνατή εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51153 από ar
Απαντήθηκε από ar στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
μπορεις να μου πεις απο που αγορασες τον SIVAR BS 840, σε τι τιμη και αν ηταν ευκολη αφαιρεση του παλαιου κα η εγκατασταση του νεου θερμοσταση???
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ar. Αιτία: συμπληρωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51159 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

mtbmtb13 έγραψε:

ar έγραψε: μπορει καποιος να μου προτεινει θερμομετρο για τον ελεγχο της θερμοκρασιας του θαλαμου καυσης (στο περιπου εστω) ωστε να ξερεις ποτε να συμπληρωνεις ξυλα για να εχεις παντα τη βελτιση θερμικη ισχυ του τζακιου.
εχει βαλει καποιος, σε ποιο σημειο της κασετας (nordica crystal 80)


Εγώ φίλε μου έχω βάλει το SIVAR BS 840 Στο πρωτινό ανεπιφύλακτα γιατί βλέπεις τι θερμοκρασίες έχει ο θάλαμος καύσης και αναλόγως βάζεις ξύλα,

Αν κατάλαβα καλά είναι μόνιμη εγκατάσταση του θερμομέτρου. Το στοιχείο που μετράει την θερμοκρασία είναι μέσα στην εστία και ο πίνακας της ένδειξης είναι έξω;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ