LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50833 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
οπως τα λες , ειναι αναλογα το γουστο . Αν δεν κοιμασε εκει που θα την βαλεις , παρε την lanordica !
Alliως δες και καμια nordpeis !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50842 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

alfacinogr έγραψε:

alfacinogr έγραψε: Σε ευχαριστώ "rivol" με εφησύχασες!!! Και μια τελευταία ερώτηση, πια θα μου καλύψει καλύτερα το χώρο μου (100τμ-2011-καινούργια κουφώματα, 50ΣΚ αλλά να ζεσταίνονται λίγο και τα δωμάτια) www.edilkamin.com/el/inserti_a_legna/ins...ga_lato_vetrato.aspx ή
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...stal-ventilato_p9075
Ρωτάω γιατί η μία είναι 12kw, αλλά με 4kg/h καύση, ενώ η άλλη 9kw στα 2,6kg/h. Οπότε λέω ότι αν φορτώσεις τη νορντικα με 4 κιλά φαντάζομαι στα ίδια Kw θα παίζουν. Καταλήγοντας ρωτάω είναι ιδίας αποδόσεως, οπότε η επιλογή είναι θέμα γούστου? ή όντος κάποια είναι πιο δυνατή?


Γι'αυτό το θέμα καμία γνώμη?


Ο κατασκευαστής της LaNordica μιλάει για 2,6kg μέγιστη ποσότητα ξύλων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50844 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

alfacinogr έγραψε: Άρα στα 15 μέτρα που θα χρειαστεί να βάλω μεχρι τη ταράτσα μπορώ να βάλω απευθείας φ160,χωρίς να κάνω συστολή (από φ200 σε φ180 και σε φ160) αν κατάλαβα καλά!


Για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει (οποιος γνωρίζει ας μας πει), η Lanordica προτείνει για την εστία αυτή με καμινάδα μεγαλύτερη από 4 μέτρα ύψος η διατομή να είναι Φ200. Τώρα, αν πρέπει να υπάρχει συστολή...δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.
Εγώ πάντως με καμινάδα στα 9 μέτρα έχω Φ160

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50846 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

alfacinogr έγραψε: @Stavrax
Από ότι βλέπω δε το γλιτώνω!!! Να τα πάρω λίγο με τη σειρά λόγο ασχετοσύνης!!
1. Σωλήνα μπορώ να βάλω μόνο Inox ή μπορώ και γαλβανιζέ ας πούμε?

" Η εγκατάσταση της εστίας με τόσο μεγάλη διάφορα ύψους προς την καμινάδα γίνεται με μειωσεις της διατομής. Αν αποφασισεις ότι θα βάλεις ινοξ ρώτησε για τις διατομες που χρειάζονται, και θα βρούμε τις κατάλληλες για την περίπτωσή σου. "

2. Εννοείς ας πούμε ότι μπορώ να ξεκινήσω με φ20 και να καταλήξω σε φ16?


Γαλβανιζέ με τίποτα. αν τίθεται θέμα γαλβανιζέ ή inox με απλή σύνδεση στην υπάρχουσα κτιστή, τότε το δεύτερο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alfacinogr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50847 από alfacinogr
Απαντήθηκε από alfacinogr στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Zedd έγραψε:

alfacinogr έγραψε:

alfacinogr έγραψε: Σε ευχαριστώ "rivol" με εφησύχασες!!! Και μια τελευταία ερώτηση, πια θα μου καλύψει καλύτερα το χώρο μου (100τμ-2011-καινούργια κουφώματα, 50ΣΚ αλλά να ζεσταίνονται λίγο και τα δωμάτια) www.edilkamin.com/el/inserti_a_legna/ins...ga_lato_vetrato.aspx ή
www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...stal-ventilato_p9075
Ρωτάω γιατί η μία είναι 12kw, αλλά με 4kg/h καύση, ενώ η άλλη 9kw στα 2,6kg/h. Οπότε λέω ότι αν φορτώσεις τη νορντικα με 4 κιλά φαντάζομαι στα ίδια Kw θα παίζουν. Καταλήγοντας ρωτάω είναι ιδίας αποδόσεως, οπότε η επιλογή είναι θέμα γούστου? ή όντος κάποια είναι πιο δυνατή?


Γι'αυτό το θέμα καμία γνώμη?


Ο κατασκευαστής της LaNordica μιλάει για 2,6kg μέγιστη ποσότητα ξύλων.


Στο site της το λέει σαν ωριαία καύση και όχι σαν μέγιστη χωρητικότητα. Εσύ που το είδες αυτό για να το ψάξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50851 από alfacinogr
Απαντήθηκε από alfacinogr στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Σωλήνα inox για πιο φτηνά leroy?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ