Jolly Mec UniversalJolly Maxi c (με υγραντήρα) by rivol

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33506 από rivol

DIMITRIS38 έγραψε: rivol καλές ζεστές βλέπω έπεσε πολύ σκάψιμο


Ευχαριστώ. Το άναψα λίγο απόψε για να ξεμυρίσει λιγάκι αλλά κάνει ακόμα ζέστη και δεν αντέχεται μέσα.

Όντως έπεσε σκάψιμο, σπάσαμε και την πλάκα γιατί το τζάκι μου είναι σχεδόν στο δάπεδο.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33568 από aithio
Rivol εχω πλήρη άγνοια πως λειτουργούν τα τζάκια και για αυτό αν δεν σε ενοχλεί θέλω να κάνω ακόμα κάποιες ερωτήσεις για να τα καταλάβω.
Για την εισαγωγή αέρα καύσεως υπάρχει βεντιλατερ;

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33574 από rivol

aithio έγραψε: Rivol εχω πλήρη άγνοια πως λειτουργούν τα τζάκια και για αυτό αν δεν σε ενοχλεί θέλω να κάνω ακόμα κάποιες ερωτήσεις για να τα καταλάβω.
Για την εισαγωγή αέρα καύσεως υπάρχει βεντιλατερ;


Όχι, για την καύση τραβάει ελεύθερα από τον χώρο, σε πολλά ενεργειακά βάζουν και μια παροχή εξωτερικού αέρα που καταλήγει κάτω από το συρταράκι της στάχτης αλλά σε καμία περίπτωση βαντιλατέρ.
Το ζητούμενο είναι να έχουμε χαμηλή ροή αέρα στον χώρο της καύσης και ελεγχόμενη ώστε να έχουμε την μέγιστη οικονομία στην κατανάλωση καυσόξυλων.

Στην ουσία η κασέτα είναι ένα τζάκι μέσα σε ένα κλωβό όπου ενδιάμεσα κυκλοφορεί ο αέρας μέσω του βαντιλατέρ ο οποίος εισέρχεται από την κάτω πλευρά κρύος και βγαίνει από πάνω θερμός.
Η τομή που επισυνάπτω θα σε βοηθήσει να καταλάβεις ακριβώς.

Υπάρχουν διάφοροι τύποι ενεργειακών τζακιών, ρίξε μια ματιά εδώ: Τύποι ενεργειακών εστιών
Ο Αστέρης έχει φτιάξει ένα πολύ ωραίο θέμα και τα παρουσιάζει αναλυτικά.

Αλέξης

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80297 από ragavelas
Ποιες είναι τελικά οι εντυπώσεις από την κασέτα σου μετά από λίγους μήνες συμβίωσης; Τι θερμοκρασίες πιάνει ο χώρος και με τι καταναλώσεις; Άξιζε τα λεφτά της;

Σκεφτόμουν και εγώ να πάρω αυτό το μοντέλο παλαιότερα και να αντικαταστήσω την κασέτα που είχα αλλά με φρέναρε η τιμή της...
(τελικά ξήλωσα και τοποθέτησα σωστά την 70 ventilato της Nordica που είχα και μια χαρά)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80644 από rivol
Η κασέτα είναι πολύ καλή και αποδίδει καταπληκτικά, το τζάμι δεν μαυρίζει εύκολα και το καθαρίζω κάθε τρεις ημέρες,η θερμοκρασία εξόδου στους αεραγωγούς φτάνει και τους 160 βαθμούς, σε συντήρηση έχω γύρω στους 80 με 100 βαθμούς Ο χώρος ζεσταίνεται γρήγορα και το βεντιλατέρ παίρνει μπροστά ακόμα και με ανοικτή πόρτα στα 20 λεπτά περίπου. Κατανάλωση για συντήρηση 2,5 kgr/h

Το μόνο αρνητικό στην όλη ιστορία είναι ο θόρυβος από το βεντιλατέρ που μετά την 6η σκάλα γίνεται ενοχλητικό. Εγώ το δουλεύω στη 5η σκάλα συνεχόμενα και είναι σε υποφερτά επίπεδα.
Έχω το μεγάλο βεντιλατέρ με τα 620 m3/h.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80658 από ragavelas
Τους 160 τους βγάζει και με το μοτέρ στην τελευταία σκάλα (στο φουλ); Poses σκάλες έχει το βεντιλατέρ; Φαντάζομαι έχει δικό του κοντρόλερ, σωστά; Έχει λειτουργία που ανεβοκατεβάζει μόνο του ταχύτητα ανάλογα με την θερμοκρασία;

Και κάτι τελευταίο, η κασέτα είναι ήδη μονωμένη δλδ από το πλάι αν την ακουμπήσεις δεν καίει; Κάτι τέτοιο μου είχαν πει, ότι όλα τους τα τζάκια είναι ήδη μονωμένα οπότε δεν χρειάζεται μόνωση με πετροβάμβακα. Απλά το τοποθετείς, βάζεις και μια μονωμενη καπνοδόχο και είσαι οκ, ούτε πετροβάμβακες ούτε τίποτα.

Συγνώμη για το πρήξιμο, ένας φίλος σκέφτεται να την τοποθετήσει και με έχει χρήσει σύμβουλο του!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ