Jolly Mec UniversalJolly Maxi c (με υγραντήρα) by rivol

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82432 από rivol
Συγνώμη για την καθυστέρηση.

Τους 160 βαθμούς τούς βγάζει στην 5η σκάλα που το δουλεύω εγώ.

Έχει δικό του κοντρόλερ με 9 σκάλες. Υπάρχει δυνατότητα να το δουλεύεις στο αυτόματο η στο χειροκίνητο και στις δυο περιπτώσεις το βεντιλατέρ παίρνει μπρος μόνο του μόλις η θερμοκρασία φτάσει περίπου 40 με 50 βαθμούς και αντίστοιχα κλίνει αν πέσει κάτω από αυτή την θερμοκρασία. Πάντως τους 40 βαθμούς τους έχει για πλάκα και το βεντιλατέρ παίρνει μπρος στο δεκάλεπτο.

Μόνωση δεν χρειάζεται, η κασέτα είναι μονωμένη. Το συνεργείο της εταιρίας που μου έκανε την τοποθέτηση πάντως έβαλε σε όλη την πλάτη του παλιού τζακιού έτσι για έξτρα μόνωση, κακό δεν κάνει.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110148 από BolceVique
συγνωμη που παιρνω το 8αρρος και γραφω, αλλα μου κινησε το ενδιαφερον οτι εισαι και εσυ μηχανικος.Τεσπα, θελω να πω κατι για τις πατεντες γενικα. Την jolimec την ξερω σαν εταιρια. Ειναι απο τις καλες στον χωρο. Τωρα ομως θα μου επιτρεψεις πανω στην εμπειρια που απεκτησα γιατι σαν μηχανικος ασχολουμαι πλεον ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μονο με θερμανση (σχεδια εχω να κανω απο την πρακτικη :D :D :D )αυτο με το μεγαλωμα της επιφανειας εναλλαξης ουσιαστικα, δεν ειναι κατι τραγικο.Γιαυτο και παραμενει σχετικα χαμηλος ο βαθμος αποδοσης (74-75 %).Και ναι ειναι χαμηλος. Απο το τελος του 2014 θα αλλαξει η οδηγια ΕΝ13229 σε κατι αλλο το οποιο (χωρις να ειναι γκαραντι η τελικη μορφη αλλα καπως ετσι θα ειναι τα πραγματα) σε
1) βαθμος αποδοσης μινιμουμ 80% (ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΕΡΟΘΕΡΜΑ ),απο 70% π ειναι τωρα
2) ποσοστο μονοξειδιου απο 1% σε 0.3%
3) μετρηση αιθαλης και πιθανον σουλφιδια και νιτρικες ενωσεις

Τωρα τι σημαινει αυτο στην πραξη. (γιατι και το Prity εχει ΟΝΤΩΣ 70% αλλα δεν ειανι τοσο απλο)
Για να πιασει ο Βουλγαρος το ποσοστο CO τιγκαριζε τον θαλαμο με ξυλα.Το επιανε γιατι ειχε ΤΟΣΑ πολλα ξυλα που ηταν αναποφεκτο να μην εχει καυση καυσαεριων.προσπαθουσε να πιασει ΠΟΣΟΣΤΟ και οχι ΠΟΣΟ ,ετσι λοιπον βλεπεις ενα τυπικο ποσοστο ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ σε Kw γτ το Kw ερχεται αποκλειστικα απο το ποσο των ξυλων. Μιας και ηδη εχεις το τζακακι σου μπορεις σε παρακαλω να παραθεσεις και τα ποσοστα μονοξειδιου & την θερμοκρασια καυσαεριων?? Η θερμοκρασια καυσαεριων δινει μια ενδειξη για τον σχεδιασμο της εστιας και τη ΑΝΑΔΕΥΣΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ+ΑΕΡΑ.(Γιατι οσο πιο καλη αναδευση τοσο πιο κοντα ειναι το λ στο 1,στην στοιχειομετρικη καυση δηλαδη, αρα τοσο λειγοτερο αερα καις.και που ειναι το προβλημα τωρα...οτι το αζωτο ειναι περιπου 70% του αερα και απλα τοεισαγεις στην καυση και το πετας καμιναδα.Γιατο μεγαλη θερμοκρασια καυσαεριων)

Συγνωμη που πηρα το θαρρος και απαντησα προσωπικα αλλα σκεφτικα οτι μιας και εισαι μηχανικος με παιρνει να ανεβασω λιγο το επιπεδο για να μαθαινει ο κοσμος πριν αγορασει ;)
Kαι για να μην νομιζεις οτι ειμαι τοσο αρνητικος. Απλα εχω να πω οτι η επιλογη της εστιας ειναι μεγαλη υποθεση. Κατα την αποψη μου αν θες να καις λιγο οι συμβουλες μου ειναι 2.
1) αξιζει να πληρωσεις μια καλη πατεντα (πχ αντεστραμενη φλογα)
2) πρεπει να τοποθετησεις μια εστια που να δουλευει περιπου στο 75% της μαξ ισχυος της.Και καβατζα 20-25% ισχυ for a rainy day. Και οχι να παρεις μια 25 Kw απλα γτ βρηκες καλυτερη τιμη απο την 14αρα (και ανα8εμα αν ειναι και 25-εξηγησα παραπανω)
ΥΓ: ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.To prosopiko moy mail einai Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110167 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Jolly Mec UniversalJolly Maxi c (με υγραντήρα) by rivol

BolceVique έγραψε: ΥΓ: ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.To prosopiko moy mail einai Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...20&Itemid=384#110155

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110408 από NikolasZ
BolceVique απο τζάκι prity πήγες σε Nestor Martin.
Σόρρυ για την ειρωνεία αλλα θές να κανουμε και επιστημονική συζήτηση.???
Οπως έλεγε και ο Γιαννόπουλος ειστε όλοι Τενεκέδες(για το Prity που επέλεξες)!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110452 από Στελιος1

BolceVique έγραψε: συγνωμη που παιρνω το 8αρρος και γραφω, αλλα μου κινησε το ενδιαφερον οτι εισαι και εσυ μηχανικος.Τεσπα, θελω να πω κατι για τις πατεντες γενικα. Την jolimec την ξερω σαν εταιρια. Ειναι απο τις καλες στον χωρο. Τωρα ομως θα μου επιτρεψεις πανω στην εμπειρια που απεκτησα γιατι σαν μηχανικος ασχολουμαι πλεον ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μονο με θερμανση (σχεδια εχω να κανω απο την πρακτικη :D :D :D )αυτο με το μεγαλωμα της επιφανειας εναλλαξης ουσιαστικα, δεν ειναι κατι τραγικο.Γιαυτο και παραμενει σχετικα χαμηλος ο βαθμος αποδοσης (74-75 %).Και ναι ειναι χαμηλος. Απο το τελος του 2014 θα αλλαξει η οδηγια ΕΝ13229 σε κατι αλλο το οποιο (χωρις να ειναι γκαραντι η τελικη μορφη αλλα καπως ετσι θα ειναι τα πραγματα) σε
1) βαθμος αποδοσης μινιμουμ 80% (ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΕΡΟΘΕΡΜΑ ),απο 70% π ειναι τωρα
2) ποσοστο μονοξειδιου απο 1% σε 0.3%
3) μετρηση αιθαλης και πιθανον σουλφιδια και νιτρικες ενωσεις

Τωρα τι σημαινει αυτο στην πραξη. (γιατι και το Prity εχει ΟΝΤΩΣ 70% αλλα δεν ειανι τοσο απλο)
Για να πιασει ο Βουλγαρος το ποσοστο CO τιγκαριζε τον θαλαμο με ξυλα.Το επιανε γιατι ειχε ΤΟΣΑ πολλα ξυλα που ηταν αναποφεκτο να μην εχει καυση καυσαεριων.προσπαθουσε να πιασει ΠΟΣΟΣΤΟ και οχι ΠΟΣΟ ,ετσι λοιπον βλεπεις ενα τυπικο ποσοστο ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ σε Kw γτ το Kw ερχεται αποκλειστικα απο το ποσο των ξυλων. Μιας και ηδη εχεις το τζακακι σου μπορεις σε παρακαλω να παραθεσεις και τα ποσοστα μονοξειδιου & την θερμοκρασια καυσαεριων?? Η θερμοκρασια καυσαεριων δινει μια ενδειξη για τον σχεδιασμο της εστιας και τη ΑΝΑΔΕΥΣΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ+ΑΕΡΑ.(Γιατι οσο πιο καλη αναδευση τοσο πιο κοντα ειναι το λ στο 1,στην στοιχειομετρικη καυση δηλαδη, αρα τοσο λειγοτερο αερα καις.και που ειναι το προβλημα τωρα...οτι το αζωτο ειναι περιπου 70% του αερα και απλα τοεισαγεις στην καυση και το πετας καμιναδα.Γιατο μεγαλη θερμοκρασια καυσαεριων)

Συγνωμη που πηρα το θαρρος και απαντησα προσωπικα αλλα σκεφτικα οτι μιας και εισαι μηχανικος με παιρνει να ανεβασω λιγο το επιπεδο για να μαθαινει ο κοσμος πριν αγορασει ;)
Kαι για να μην νομιζεις οτι ειμαι τοσο αρνητικος. Απλα εχω να πω οτι η επιλογη της εστιας ειναι μεγαλη υποθεση. Κατα την αποψη μου αν θες να καις λιγο οι συμβουλες μου ειναι 2.
1) αξιζει να πληρωσεις μια καλη πατεντα (πχ αντεστραμενη φλογα)
2) πρεπει να τοποθετησεις μια εστια που να δουλευει περιπου στο 75% της μαξ ισχυος της.Και καβατζα 20-25% ισχυ for a rainy day. Και οχι να παρεις μια 25 Kw απλα γτ βρηκες καλυτερη τιμη απο την 14αρα (και ανα8εμα αν ειναι και 25-εξηγησα παραπανω)
ΥΓ: ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.To prosopiko moy mail einai Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.





Ολα μπερδεμενα, παρα πολυ μπερδεμενα τα λες, σχεδον (επιεικως το σχεδον) τελειως ασχετα. Μπερδευεις το βαθμο αποδοσης με την ισχυ! Αν δεν ειναι ετσι τοτε ξαναγραψτα να καταλαβαινει ο κοσμος, αλλιως σβηστα να μην φαινονται καθολου, να μην υπαρχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ