Συζητηση με την Genol( Λευκα αστριακα Πελλετ) για το Λεβητα Ferroli P7 N.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181405 από rofos
Αφού λειτουργούσε κανονικά όπως λες, και η στάχτη με το προηγούμενο πέλλετ ήταν πούδρα, τότε ή μόνη αλλαγή που φαντάζομαι  θα την εστίαζα  στο μέγεθος του νέου  πέλλετ. Η είναι πιο κοντό από το προηγούμενο και πέφτει περισσότερη ποσότητα ή μακρύτερο και πέφτει λιγότερη ποσότητα. Αυτό από ότι βλέπω ρυθμίζεται από το Τ07. Αραιώνεις τα διαστήματα που θα ρίχνει ο κοχλίας ή μικραίνεις τα διαστήματα. Αλλή ιδέα να ρυθμίσεις  πρώτα την σκάλα Ν01 και μετά την σκάλα Ν05. Οταν τελειώσεις απλά διαιρείς τις τιμές και τις βάζεις στις ενδιάμεσες σκάλες. Λειτούργησέ τον για 1-2-3 ώρες σκάλα 1 και παρατήρησε φλόγα και στάχτη. Το ίδιο και στην 5 σκάλα. Αν ανοίγει λίγο και η πόρτα με τον καυστήρα ίσα-ίσα να παίρνεις "μάτι" τη φλόγα και τη στάχτη που-και-που θα σε βοηθούσε. Το ξέρω ότι θέλει χρόνο να αφιερώσεις και παρατηρητικότητα  αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Οταν όμως το πιάσεις το νόημα μετά θα είναι πανεύκολο. Επίσης και ο καπνός στην έξοδο της καμινάδας μπορεί να δείξει πως είναι η καύση σου. Εχε υπομονή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν - 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181407 από Νικος_Τ
Αυτα τα πελλετ ειναι μεγαλυτερα απο τα αλλα και πολυ συμπαγες(δεν μπορεις με τα δακτυλα σου με τιποτα να τα διαλυσεις).
Τα παλια ειχαν πολυ ροκανιιδι, χωμα γενικα σκουπιδια, αυτα ειναι σκετο ελατο(κορμος) και καθολου φλουδα.
Στα παλια ειχα ριψει 325 γρ/ λεπτο και σε αυτα εχω 306 γρ/λεπτο.
Τωρα κατεβασα την ισχυ απο 3 στο 2 και το τ07 απο 15 σε 13.
Επισυναπτω φωτογραφιες απο την φλογα(παραπανω δεν μπορω να ανοιξω την πορτα).

ΥΓ Δεν γινεται φιλε μου να κατεβαζω το αερα σε καθε ισχυ -50Ρα και παλι να εχω καρβουνακια, αρα και κατι αλλο παιζει ρολο εδω.
Οσο για τις διεραισεις στις σκαλες δεν καταλαβα?...αλλα θα μου τα πεις εαν πετυχω την τελεια καυση πρωτα 
Συνημμένα:
Last edit: 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν - 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181409 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ ΒΛΕΠΩ  ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΦΙΛΙΚΑ!!!!ΔΕΝ ΣΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ!!ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ  ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ""ΚΑΤΕΧΟΥΝ'" ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ!!!ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΕΥΘΎΝΘΗΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑΤΕ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΘΗΣΟΥΝ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΚΑΙ Η Κάθε ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΕ ΤΥΧΑΙΟ!!!!ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΛ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.ΑΙΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
Last edit: 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181412 από rofos

ΥΓ Δεν γινεται φιλε μου να κατεβαζω το αερα σε καθε ισχυ -50Ρα και παλι να εχω καρβουνακια, αρα και κατι αλλο παιζει ρολο εδω.
Οσο για τις διεραισεις στις σκαλες δεν καταλαβα?...αλλα θα μου τα πεις εαν πετυχω την τελεια καυση πρωτα 

Αέρας και τάισμα είναι ο συνδυασμός. Γιατί δεν δοκιμάζεις να τον δουλέψεις στη σκάλα 1 και να κάνεις ρυθμίσεις μόνο εκεί. Δούλεψέ τον για λίγο σβήσε και δες αποτελέσματα. Εχει πάλι καρβουνάκια, ρύθμισε και ξανά. Μόνο έτσι. Κάποια στιγμή θα το βρεις. Κάνε 1 βήμα τη φορά και προς μία κατεύθυνση ( αύξηση ή μείωση). Όχι αυξάνω μετά μειώνω μετά πάλι αυξάνω μετά μειώνω διότι θα μπερδευτείς. Και όχι ταυτόχρονα τάισμα και αέρα.Εγώ θα ξεκινούσα  με  τη σκάλα 1 όπου θα έχει μικρή φλόγα και θα είναι πιο εύκολο με το λίγο άνοιγμα της πόρτας να παρατηρώ κάθε λίγο. Δηλαδή με τη μείωση του αέρα δεν έχει έστω και λίγο διαφορά; Να παρατηρείς και το σχαράκι καύσης κάθε φορά που κάνεις κάποια αλλαγή μην τυχόν και δεν καθαρίζει καλά από τα υπολείμματα.   Εχε υπομονή. Ωστόσο μπορεί να απαντήσει και κάποιος που να έχει τον ίδιο καυστήρα με τον δικό σου.
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181414 από rofos
Φίλε Νικος_Τ, θυμήθηκα μια περίπτωση όταν πρωτολειτούργησα τον λέβητά μου και εύρισκα πολλά άκαυτα πέλλετ στο σταχτοδοχείο. Είχε να κάνει και με τη πολύ ποσότητα πέλλετ, εκτός του αέρα,στο τασάκι. Μετά τη σταδιακή μείωση τροφοδοσίας το πράμα έστρωσε. Οταν βρεθώ σε υπολογιστή θα σου γράψω τι ακριβώς συνέβαινε, γιατί από το κινητό μου είναι λίγο δύσκολο να γράφω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν - 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181415 από Νικος_Τ
Φιλε μου δεν βγαζω ακρη  ουτε στην ισχυ 1,  εκανα πολλα πειραματα βαρεθηκα πια.

Ας μας πει κανενας Φιλος που καει αυστριακα ασπρα πελλετ και εχει το Φερρολι Ρ7 Ν. για τις ρυθμισεις

Ο δικος μου λεβητάς τηλεφωνα δεν σηκωνει εδω και 2 βδομαδες,  ενω ειπε θα περασει.

Ενα ειναι σιγουρα αλλη φορα δεν παιρνω τετοια πελλετ(ασε που ειναι και ποιο ακριβα απο τα αλλα) 
Last edit: 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ