Ρυθμισεις Φερολι Ρ7 ?

Περισσότερα
4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν - 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180976 από Νικος_Τ
Ρυθμισεις Φερολι Ρ7 ? δημιουργήθηκε από Νικος_Τ
Καλημερα στην Παρεα.
Εχω ενα καυστηρα (u7=4 ,30ΚW) το οποιο δουλευει σε u7=3 , 25KW), το αναφερω γιατι δεν ξερω εαν παιζει ρολο στις ρυθμισεις Ts.
Επειδη διαβαζω εδω το φορουμ οτι σημαντικο ειναι πρωτα να μετρησω την αρχικη ποσοτητα πελλετ για να γινουν οι ρυθμισεις το εκανα.
Σε 1 λεπτο λειτουργειας ο κοχλιας ριχνει 230 γραμμαρια πελλετ.
Μπορει καποιος να μου πει ποιες ειναι οι καταλληλες ρυθμισιες (ts) ?
Οι τωρινες ρυθμισεις ts ειναι οι εργοστασιακες, εκτος απο το τ04(απο 8 σε 13).
Προβληματα που βγαζει καπου καπου ειναι 
1. Οταν ειναι τελειως καθαρη η σχαρα που πεφτουν τα πελλετ βγαζει το Α01, λες και δεν του φτανουν τα πελλετ, για αυτο και ανεβασα την τ04.
2.   Χτες εκει που δουλευε παρατηρησα οτι το φλογακι στην ενδειξη ειχε σβησει, ξαναφυσιξε ξαναεριξε πελλετ και ξαναπηρε κανονικα μπροστα( η θερμοκρασια νερου ηταν 30c.)

Επειδη σκοπευω να αλλαξω και πελλετ (πρεπει να ξαναγινουν οι ρυθμισεις?), διαβασα εδω, οτι υπαρχει ενα excel-φυλλο που βγαζει τις καταληλλες ρυθμισεις.
Που μπορω να κατεβαζω αυτο το excel-φυλλο ?

Ευχαριστω.
Last edit: 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν - 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180977 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Ρυθμισεις Φερολι Ρ7 ?
Το A01 ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΕΛΑ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ.ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΕΛΛΕΤ
Last edit: 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν - 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180981 από Νικος_Τ
Απαντήθηκε από Νικος_Τ στο θέμα Ρυθμισεις Φερολι Ρ7 ?
Κωστα που βλεπω τα στοιχεια του προφιλ σου ?
Θελω να αλλαξω πελλετ, γιατι αυτο εχει πολυ ροκανιδι που μπλοκαρει πολλες φορες το σωληνα(πλαστικο κ σιδερενιο) και ετσι δεν πεφτουν τα πελλετ στην σχαρα.
Εχει τυχη αρκετες φορες να βουλωσει ο σιδερενιος σωληνας μεχρι πανω.
Το λεβητα το καθαριζω 1 φορα την εβδομαδα και περναω απο σιτα τα πελλετ πριν τα ριξω στο σιλο.
ΥΓ : και αλλοι φιλοι που εχουν λεβητα πελλετ πηγαν σε αλλο πελλετ, λογω των ανωτερων προβληματων.
Σε αλλη ενοτητα αναφερεις πως πρεπει ο κοχλιας να ριχνει αρχικα 350-400 γραμμαρια πελλετ, αφου ο δικος μου ριχνει 230 γραμμαρια το λεπτο δεν ειμαι κατα πολυ πισω με ρυθμιση τ04=13χ4=52 δευτερολεπτα ..με απλη αναλογικη πρεπει το τ04 να το κανω 25 ? 
Οπως προειπα δεν συμβαινει συνεχεια(με καθαρησμενη σχαρα και μπουκα και τ04=13) εκανε τωρα, αμεσως αναφλεξη.
Μηπως με το λιγοτερο  πελλετ καιγεται πιο ευκολα η αντισταση ?
Last edit: 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν - 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180984 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Ρυθμισεις Φερολι Ρ7 ?
(ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΜΑΤΙΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ!!😉😉😉😡😡😡)ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ Η ΣΩΛΗΝΑ Η ΚΟΥΡΜΠΑΡΙΣΤΗ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΦΑΓΩΘΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΑ  ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΦΡΕΝΟ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ.ΚΑΘΩΣ ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΦΛΑΤΖΑ ΑΝ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΕΙ ΚΑΛΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΚΛΙΣΗ ΤΟΥ ΣΩΛΗΝΑ .ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΟ t04 σε 16.ΕΠΕΙΣΗΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΠΟΛΥ ΣΚΟΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΠΑ ΠΕΛΛΕΤ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΣΩΛΗΝΑΣ ΚΡΟΥΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΡΟΗ.ΤΟ Α01 ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ **ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΔΗΜΟΣΙΑ !!!!!!***ΚΑΝΕ ΑΥΤΑ
Last edit: 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν - 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180985 από Νικος_Τ
Απαντήθηκε από Νικος_Τ στο θέμα Ρυθμισεις Φερολι Ρ7 ?
Κωστα ακου τι εγινε.
Ο λεβητας ειναι καινουργιος, περυση δουλεψε για πρωτη φορα.
Ο Μ** ο υδραυλικος που το εγκατεστησε ξεχασε να ανοιξει την "πορτα" που παει στην καμιναδα και ο λεβητας υπερζεστενωταν.
Αφου ειδα και επαθα (εβγαζε συνεχεια Α04) εφερα αλλο τεχνικο που το ανακαλυψε και μετα δουλευε(καπου καπου εβγαζε και τοτε Α01)
και δεν εκανε εναυσεις.(Δουλευε σε φουλ ισχυ 30KW)
Δηθεν ο τεχνικος ηξερε απο πελλετ αλλα δεν ειδα καμμια αλλαγη στους παραμερους TS.
Τοτε ειχε καει ο πλαστικος σωληνας στο σημειο που ενωνεται με το σιδερενιο καθως και η αντισταση, τα αλλαξα.
Περυση ο λεβητας ζεσταινε 2χ130 τετραγωνικα απο αυτα στα 2χ50 δωματια ηταν κλειστα τα σωματα.
Φετος (επειδη ο πατερας απεβιωσε) στο ενα ορωφο (130 τετραγωνικα) ειναι τα σωματα κλειστα.
Στο επανω ορωφο στα δυο δωματια ειναι κλειστα τα σωματα περιπου 50 τετραγωνικα αρα εχουμε 80 τμ.
Διαπιστωσα οτι ο λεβητας υπερζεσταινεται και παλι και εβγαζε καπνο απο το σιλο
Ελεγξα το σωληνα που παει στην καμιναδα και ζεματουσε(αρα η πορτα ειναι ανοιχτη).
Ο σιδερενιος σωληνας που πεφτουν τα πελλετ και αυτος ζεματουσε, με αποτελεσμα να ξανακαψει το πλαστικο σωληνα.
Σε σχεση με περυση επειδη δεν εκανα καμμια αλλαγη ουτε στο λεβητα αλλα ουτε και στο πελλετ, σκεφτηκα οτι ο λεβητας εχει να ζεστανει μονο το μισο νερο και ετσι κατεβασα την ισχυ σε 25 KW.
Τωρα ουτε ο σωληνας που πεφτουν τα πελλετ ζεματαει και ουτε εχω και καπνο στο σιλο.(ο σωληνας της καμιναδας ζεματαει).
Υπαρχει περιπτωση να καηκε και η φλαντζα και πρεπει να την αλλαξω(εννοεις την φλαντζα που εινα ενδιαμεσα στο σιδερωνιο σωληνα και το σωμα του καυστηρα?).
Ελεγξα το σωληνα να ειναι τεντωμενος και να πεφτουν τα πελλετ κανονικα.
Θα αλλαξω τωρα και την παραμετρο τ04 σε 16 οπως προτεινεις και βλεπουμε.

Ευχαριστω για την υπομονη σου, δεν ειναι ευκολο να διαβαζεις κατεβατα συνεχεια.
Last edit: 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180986 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Ρυθμισεις Φερολι Ρ7 ?
Βρες με αν θες δεν θέλω αλλά να γραψω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ