Τα φώτα σας παρακαλω...

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165694 από mchatz
Τα φώτα σας παρακαλω... δημιουργήθηκε από mchatz
Κατ αρχάς, χαιρετω ολους στο forum, μιας και ειμαι εντελως νεος εδω... :)

Μπηκα κι εγω φετος στον κοσμο του πελλετ, με την εγκατασταση καυστηρα και αναλογου λέβητα. Προσπαθω να συνηθησω μα και να αξιολογήσω το τι γίνεται και θελω χονδρικα τη βοηθειά σας. Εδω, στην περιοχή, δε φαίνετα να υπαρχει και μεγαλη τεχνογνωσια παντως...

Λοιπον, έχουμε και λεμε:
Θερμαινομενος χωρος: Ισογειο 100τμ,διωροφη οικια, κατασκευη 78-80 (μονωση; χα χα;;;)
Σωματα: 8 (πανελ), ε, αντε 20κατι Kcal +boiler ZNX 160lt
Καυστηρας: max 70kW/h, ρυθμισμενος (κατα τον εγκαταστατη) στα 45kW/h ...Μηπως είναι πολλα τα 45 για τα παραπανω;
Νερα: στους 70 c
Καμιναδα: εδω εχουμε θεμα μαλλον...αρχικο τμημα αμονωτο (καινουριο) ~1,5μ, που καταληγει σε παλια καμιναδα ελενιτ ...ο εγκαταστατης,παλι, εχει βαλει μια 'φτερωτη' αμεσως μετα το λεβητα, για να ενισχυσει λεει τον ελκυσμο....)

Παμε τωρα:
1. Δε λεω, ζεσταινει...μα με θερμοστατη χωρου στο 20, εξωτερικες θερμορασιες 6-10, τρωμε 3-4 15κιλα το 24ωρο , με 5-6 κυκλους του λεβητα μηπως ειναι λιγο τσιμπημενη η καταναλωση;;; Με τον προηγουμενο πετρελαιου, και με κοντα 5€/15 kg μην πω οτι μου εβγαινε το ιδιο αν οχι φθηνοτερα αν κανω αναγωγη σε μηνα!
2. Στην εναρξη κυκλου καυσης, το λεβητοστασιο για λιγο 2-3 λεπτα, γεμιζει με καπνο.. μετα, ολα οκ ....κατι δεν παει καλα;;
3. Κοιταζω καυσαερια, και σε πληρη ισχυ έχω 270-280 βαθμους....ουψ, και παλι πολυ μου φαινεται!!!
4. Ελκυσμος: Στον πινακα ελεγχου ξεκινα απο 3ψηφιες τιμες (700 κατι στην εναρξη καυσης) και σε φαση καυσης (σε πληρη ισχυ) φαινεται να πεφτει κοντα στο 0 και για αρκετα χρονικα διαστηματα εχει και αρνητικες τιμες
5.Και παλι σε φαση καυσης (τερμα ανεμιστηρες, δυνατη φλογα), η ενδειξη ισχυος στον πινακα ελεγχου δεν ανεβαινει ποτε πανω απο
το 5 (η ενδειξη 5 ειναι Kw/h, καταπως λεει το manual )

Κατα τα αλλα, ουτε πολλη σταχτη εχω, ουτε ακαυτα πελλετ...
Απο την εμπειρια, και τη διαισθηση σας, τι δε σας κολλαει για καλο στα παραπανω;;;;

Ευχαριστω προκαταβολικα,
Μανωλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165700 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλω...
1ο δεν μας λες ποια περιοχη εισαι και φυσικα ποιος ειναι ο λεβητας.2ο τεχνικος δεν υπαρχει εκει κοντα η με καποιο τροπο να ερθει?3ο απο εκει που τον πηρες οταν τους ειπες ολη αυτη τη παραγραφΟ δεν σου απαντησανε?4ο με τοσες απαιτησεις και στον ρυθμισανε 45kw και με μονωση(χαχαχαχαχα) παλι καλα που εχεις και 20 βαθμους!!!!!!!!!!!5ο το οτι εχεις βεντιλατερ καυσαεριων στην εξοδο καλο αλλα ΜΕ ΤΟΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΓΥΡΩ 300 ΒΑΘΜΟΥΣ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΒΕΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΤΟΥΣ ΖΕΣΤΕΝΕΙΣ!!!!!!!!6ο για θεμα ελκυσμου και γεμιζει καπνο το λεβητοστασιο πρεπει να φερεις ανθρωπο να εχει οργανο να το δει και να το ρυθμισει!!!!!!!7ο τα καλα σου τα ΕΥΡΩ που εδωσες δεν τα σκεφτηκες να φερεις εκει ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ?Ξεκινα απο το νουμερο 7 και θα τα βρεις ΟΛΑ.ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165712 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλω...
κατ' αρχην δε κολλαει η καταναλωση.... 3-4 τσουβαλια ειναι τρελλή καταναλωση...

τι δε μου παει καλα ( περαν της καταναλωσης)
η τεραστια θερμοκρασία καυσαερίων. ολη αυτη η θερμοκρασία αντι να ζεσταινει τα νερα σου ζεσταινει τα περιστερια... ΜΑΛΛΟΝ ο εξτρα ανεμιστηρας που σου εβαλε φταιει σε συνδιασμό με την πολυ μεγαλη για πελλετοκαυστηρα καμιναδα..

μια αλλη ΥΠΟΘΕΣΗ ειναι αν τελικά ο λεβητας με "κομμενη" την ισχυ μπορει να σου δωση την ισχυ που ζητάς....

τι εννοεις 5-6 κυκλους?

για το καπνό στο λεβητοστασιο μπορει να φταινε πολλά....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165714 από GEORGIOSK-DRAMA
Απαντήθηκε από GEORGIOSK-DRAMA στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλω...
MCHATZ καλος ηρθες στην παρεα μας,οπως ειπε και ο ΚΩΣΤΑΣ πεσμας μοντελο λεβητα καυστηρα και αν μπωρεις ανεβασε φοτο για να δουμε .μηπως μπωρουμε να βοηθησουμε ολοι.που πυστευω οτι θα το κανουμε,,,,,,,πρωτος και καλητερος ο ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165733 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλω...
Κατ΄αρχάς θερμοκρασίες καυσαερίων 280 εξηγούν την τουλάχιστον διπλάσια τουλάχιστον σπατάλη καυσίμου. Ο καπνός στο λεβητοστάσιο έρχεται να επιβεβαιώσει ότι σίγουρα υπάρχει πρόβλημα με την καμινάδα και ότι έχει σχέση με τον ελκυσμό και τον αέρα καύσης.
Δώσε τις πληροφορίες που ζήτησαν οι έμπειροι εδώ και σιγά σιγά θα μυηθείς στον νέο κόσμο του πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165734 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Τα φώτα σας παρακαλω...
η εξτρα φτερωτη, ειναι μονη της ή ειναι μερος ενος ανεμιστηρα καυσαεριων ?
ειναι ικανης διατομης ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ