κατασκευη καυστηρα πελλετ

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167327 από GEORGIOSK-DRAMA
Απαντήθηκε από GEORGIOSK-DRAMA στο θέμα κατασκευη καυστηρα πελλετ
Αγαπητε ΒΟΥΓΕΛΕΚΑ καλα αναφερες το θεμα ασφαλειας. ασχετω απο την κατασκευη αν ειναι ερασυτεχνικη στον συγκεκριμενο καυστηρα εχω 1η ασφαλεια...θερμοστατη (κλινερ)στην σωληνα υποδοχης που με το ζεσταθη διακοπτη την τροφοδοσια. 2η ασφαλια...το μεταλικο τριγονο υσαγωγης εχει εσωτερικα κλαπετο που εμποδιζει την φωτια να ανεβη προς τα επανω..3η εχω βεντιλατερ εξοδου στην καμηναδα....με την προιποθεση οτι δεν εχει επιστροφη καυσαεριων και φωτιασ. και4η εχω μπροστα μοτερ που φυσα την φωτια και με καθε αλαρμ βλαβης σβηνη τα πελλετ. και 5η αν μετα απο ολα αυτα παρη φοτια το στυραλ τροφοδοσιασ θα λιοση επιτοπου και η φωτια στο πατομα με τα λιγα πελλετ.......ευχαριστω για την απορεια σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167328 από ΒΟΥΓΕΛΕΚΑ
Απαντήθηκε από ΒΟΥΓΕΛΕΚΑ στο θέμα κατασκευη καυστηρα πελλετ
Γιώργο, με κάλυψες με το 2ο (κλαπέτο). Αυτό εννοούσα αλλά δεν το κατάλαβα στις φωτογραφίες. Σσσσωραίος!
Καλή συνέχεια!
Βασιλική

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167329 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Όπως λέμε και εμείς που έχουμε εκπαιδευτεί στο εργοστάσιο ΙΟΛΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΊΑ "ΠΡΩΤΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ". σκέψου ότι εκτός από τις ασφαλιστικές διατάξεις που σου είπε ο Γιώργος μπορείς να κάνεις και άλλη μία να συνδέσεις μια ηλεκτροβαλβιδα με παροχή νερού με ένα θερμοστάτη ενεργοποίησης και χρονικό πόση ώρα θα ανοίξει και θα ρίξει νερό (να μην γεμίσει ο τόπος) όταν είναι να φτάσει στο όριο ο θερμοστάτης π.χ.85-90 βαθμούς!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167331 από ΒΟΥΓΕΛΕΚΑ
Απαντήθηκε από ΒΟΥΓΕΛΕΚΑ στο θέμα κατασκευη καυστηρα πελλετ
Κώστα, ωραία ιδέα. Έχω πάρει όμως έναν πυροσβεστήρα οροφής που ανοίγει μόλις ανιχνεύσει 60ο και τον έβαλα από πάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167332 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καλή λύση και ο πυροσβέστηρας και φυσικά επιβάλλεται σε κάθε λεβητοστάσιο και βρύση με νερό καθώς και ένα τσουβαλακι άμμο.παντως να ξέρετε ότι σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές έχουν προβλέψει αυτά για αυτό και έχουν και αισθητήρα υποπίεσης θαλάμου που ελενχει την υποπίεσης θαλάμου και αν φράξει η καμινάδα η ανοίξει πόρτα η σταματήσει ότι μοτέρ καυσαερίων επεμβαίνει και σταματά το κοχλία να ρίχνει πελλετ και μέσω του κοντρόλ μπαίνει σε σβήσιμο και αλλαρμ!!!!ΔΕΝ παίζει κανένας το κεφάλι του αλλιώς δεν μπορεί να πάρει και πιστοποίηση αν δεν τιρει του κανόνες και δικλείδες ασφαλείας!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172150 από Stilo1@4
Απαντήθηκε από Stilo1@4 στο θέμα κατασκευη καυστηρα πελλετ
Καλήμερα σε όλη την ομάδα.
Ελπίζω να είναι το σωστό σημείο αυτό που γράφω αλλιώς συχωρέστε με και υποδείξτε.
Σας γράφω σήμερα επειδή έχω πρόθεση να φτιάξω ένα καυστήρα και λέβητα πέλλετ άλλα οχι όπως το κάνει το παλικάρι ο Κώστας Πήχας καμιά σχέση.
Πριν όμως να μπω στη διαδικασία να κάνω οτιδήποτε (για όλα) θέλω πρώτα να το τελειώσω στο μυαλό μου και μετά ξεκινάω να υλοποιώ.
Για αυτό και γράφω μια από τις απορίες μου είναι η εξής επειδή στην ουσία για να δίνω εντολή στον κοχλία θα του δίνω με ένα διπλό χρονικό, πόσο χρόνο ρίχνει πέλλετ πχ ένας καυστήρας πέλλετ παράδειγμα ο φερολι p7 που τον έχει κι ένας φίλος και έτυχε να τον δω από κοντά και να ρυθμίσω κάτι.
Για να είμαι ακριβής δεν θέλω το χρόνο που ρίχνει (αν κατάλαβα καλά στην ταχύτητα 4 ρίχνει 5,3 δευτερόλεπτα ο κοχλίας) άλλα το χρόνο που κάνει παύση αυτό δεν το είδα πουθενά στο μανουαλ ένα, το άλλο είναι το τελικό βάρος που ρίχνει στην ταχύτητα 4 ανά λεπτό ανά 5λεπτο ανα ώρα οτι ξέρετε τέλος πάντων. (δίνω αυτόν τον καυστήρα σαν παράδειγμα σε αυτή την ταχύτητα γιατί πιστεύω ότι καλύπτει τις ανάγκες του χώρου μου)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ