Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148044 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Μιχάλη υποκλίνομαι στις γνώσεις σου και στην επαγγελματική σου κατάρτιση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148045 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Γειά σου φίλε Μιχάλη.
Όπως και εσύ έτσι και εγώ ξοδεύω πολλές ώρες στη κατανόηση και στη καλύτερη - ομαλή λειτουργία αυτών των μηχανημάτων αφού πιστεύω σε αυτή τη τεχνολογία.
Ο εσωτερικός κοχλίας είναι καλός να υπάρχει αλλά άν δεν τον έχει ο καυστήρας δεν θα συμβεί και κάτι τραγικό.
Άν δεν έχεις υπολογίσει σωστά την τροφοδοσία και ο αέρας είναι λιγότερος απο τον κανονικό ίσως ο σωλήνας τροφοδοσίας γεμίσει με πέλλετ ένώ ο ad green θα ντομανιάσει με κακή καύση τον θάλαμο αλλά δεν θα γεμίσει γρήγορα τον σωλήνα.
Όταν ανάβω έναν καυστήρα πέλλετ υπολογίζω τη ποσότητα πέλλετ ανά λεπτό και χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα για να ρυθμίζω τον αέρα και τη τροφοδοσία στα συγκεκριμάνα κιλά/ λεπτό . Υπολογίζω μικρή και μεγάλη ισχύ , αρχικό φόρτωμα με πέλετ , ρυθμλιζω αέρα στη ελάχιστη και μέγιστη ισχύ και τελείωασα.
Άν ξεκινάω με καλό ελκυσμό πάνε όλα καλά κάνω μία δοκιμή και όλα καλά.
Άν ο ελκυσμός παίζει τότε δεν α΄φήνει να αύξηθεί η ισχύς σττη μέγιστη και μειώνεται στην αμέσως κατώτερη και πάλι μόλις φτιαχτεί πάλι ο ελκυσμός πάει και πάλι στη μεγάλη ισύ.
Αυτό θα συμβεί μόνο σε εγκατστάσεις με λέβητες μαντεμένιους πετρελαίου κξάποιους όχι όλους και σε πυρολυτικούς άν αφλησω τον πηρύμαχο καυστήρα μέσα. Βάζω βεντιλατέρ καυσαερίων φθηνάο 78 ευρώ και όλα εξελίσσονται ομαλά.
Τα κοντρόλλερ που δουλεύω είναι τα fumis έχω κάνει σεμινάρια στη Σλοβενία και μπορώ να πώ ότι με εντυπωσίασε.
Άν ήμουν κοντά στη Κατερίνη θα τον είχα πάρει τον ad green αλλά με βολεύει η Αθήνα.
Όσον αφορά το pc το κοντρόλλερ διαβάζεται με 7,8 αλλά όχι και με 10 άρια και εκεί μπορώ να αλλάξω εκτός απο τις παραμέτρους (όλες) να το ξαναφορτώσω α΄ν χαθεί ή να βάλω άλλο για σόμπα ή καυστήρα αερίου.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148093 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Ο ADGREEN Εφόσον δει σφάλμα στα 40 δευτερόλεπτα θα σταματήσει και δεν πρόκειτε να γεμίση ουτε να "ντομανίαση " γυρίζοντα καπνο και θερμοκρασία προς το σπιραλ τροφοδοσίας γιατί
1.ΕΧΕΙ ΡΟΗ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΧΛΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΠΙΡΑΛ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ
2.ΑΜΕΣΩΣ ΘΑ ΨΕΚΑΣΗ ΜΕ 6 BAR ΠΙΕΣΗ ΑΕΡΑ ΓΙΑ 3 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΑΔΕΙΑΣΗ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΥΣΗΣ ΑΠΟ ΥΠΟΛΕΙΜΑΤΑ.

Δεν υπαρχει λογος να μελετας σεναρια φαντασιας. Παρε εναν καυστηρα B-MIX και θα ερθω εγω να στον χωρο σου να σου δειξω αυτα που περιγραφω .
Εσυ εκανες σεμιναρια και πολυ σωστο αλλα δεν ειναι λογος αυτος να λες πως το δικο σου ειναι το καλυτερο και τα υπολοιπα ειναι σκαρτα απλα γιατι δεν τα ξερεις .
Το pc controler ειναι πολυ σημαντικο και ειναι και δωρεαν και ειναι και στα Ελληνικα αλλα αυτος που δουλευης εσυ απλα δεν το εχει και δεν το δίνεται ΔΩΡΕΑΝ στου πελατες λιανικης. Οποτε αφου δεν το εχει ο δικος σου καυστηρας ε σιγουρα δεν θα ειναι καλο ε ?

Για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε με τον υπολογιστη μας αφου συνδεθει με τον καυστηρα Bmix Η B-eco της ADGREEN ->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
1. Αναβαθιση λογισμικου.
2. Να φορτωσουμε ρυθμίσεις απο αρχείο στον υπολογιστη μας
3. Να αποθηκεύσουμε ρυθμίσεις στον υπολογιστη μας
4. Να δουμε στοιχεια λειτουργιας σε πραγματικο χρονο
5. Να επεμβουμε στις ριθμισεις του
6. Να καταγραψουμε ολες τις λειτουργιες του καυστηρα σε σχεδιαγραμα.
δλδ ξερουμε ποτε αναψε στο 24 ωρο, τις διακυμανσης της θερμοκρασια του νερου στον λεβητα, τον χρονο λειτουργιας.
7. Να τεστάρω ολα τα ηλεκτρικα μερη του καυστηρα για τυχον βλαβες η και μεμονωμενα χωρις να ειναι χρειαστη να τον βάλω σε λειτουργία.
8. Ολα τα παραπανω απο το καναπέ του σπιτιου σου χωρις να τρεχεις στο λεβητοστασιο αλλα και γω απο τον δικο μου υπολογιστη μπορω να διορθώσω το δικο σου καυστηρα αλλα και τον πελατων σου χωρις κανενα κοστος.

Φιλε ελτσα67 αν κατανοησης τα παραπανω νομιζω πως θα πρεπει να σε βολευη και η Κατερινη.

Τωρα η απάντηση σου θα επικεντρωθεί στο να βγάλεις σκαρτα τα παραπανω.
Υ.Γ. Οποιος πραγματικα εχει διαθεση είτε ειναι επαγγελματιας είτε ειναι ιδιωτης μπορει να ερθει Κατερίνη Για να τα δει ζωντανα ολα αυτα που περιέγραψα στο προτυπο εργαστήριο μου.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148113 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Τί έπαθες και τσιτώθηκες΄τόσο πολύ.
Που ανάφερα ότι οι άλοι καυστήρες πέλλετ είναι σκάρτοι και ο όκταγκον είναι ο καλύτερος?
Όλοι οι καυστήρες είναι καλοί έως πολύ καλοί αλλά άλλα πράγματα θέλω να τονίσω.
Εσύ δεν είπες ότι ο burnit είναι απο τους πιο καλούς τώρα κατηγορείς εμένα?
Με ενδιαφέρει το σύνολο των συσκευών να συνεργάαζεται σωστά ώστε να μειώνονται οι βλάβες έτσι θα προωθήσουμε τα νέα οικολογικά προιόντα.
Και εσένα βολεύει και εμένα και πολλούς άλλους που πιστεύουμε στα νεα οικολογικά καύσιμα.
Είπα ότι ο ad green είναι σκάρτος?
Όχι βέβαια αλλά είμαι κάποιος [που προτειμάει Ελληνικά προιόντα ή μάλλον αυτά που τουλάχιστον γίνονται εντός Ελλάδας κακό είναι?
Εγώ λέω αυτά τα οποία <βλέπω >στις εγκα/σεις μου συγκρίνω και τα γράφω.
Π.Χ. Λέβητας με τούμπα και κυλινδρικό θάλαμο είναι αποδοτικότερος απο τετραγωνικό θάλαμο και διαφράγματα στη καύση πέλλετ ή πετρε΄λαίου - αερίου. Δεν χρειάζεται να το διαβάσεις η στρογκυλή φλόγα ταιριάζει καλύτερα σε καυλινδρικό θάλαμο.
Τώρα ασ μελετήσουμε τη λειτουργία του ad-green.
1. πώς ρυθμίζεις τη μέγιστη ισχύ
2. Τη ελάχιστη
3. Το φόρτωμα με αρχικό πέλλετ σε γραμμ και χρόνο.
4 Τον χρόνο που θακαεί το αρχικό πέλλετ
5. Τον αέρα του αρχ.πέλλετ.
6. τη μετάβαση στη κανονική ισχύ.
7. τον έλεγχο της φλόγας απο φοτωκύτταρο
8. Κάθε πότε αλλάζει επίπεδο ισχύος
9 πώς ελέγχεις τον αέρα σε κάθε επίπεδο
10 Το βήμα (περίοδο) του on kai toy off του κοχλία
11. πως εισέρχεται στη φλόγα συντήρησης
12. Πώς ξεκινάει στη επανεκίνηση όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω απο τη θερμοκρασία επιλογής?
13. Πόσο χρόνο φυσσάει για καθάρισμα (τελικό)
13 Την ένατση του φυσητήρα.
14. όταν το μάτι δεν βλέπει ικανοποιητικό φώς απόφλόγα πόσο χρόνο διαθέτει μέχρι να φτιαχτεί αλλιώς τι θα συμβεί?
15. άν ζεσταίνεται ο λαιμός απο κακό ελκυσμό πια είναι η συμπεριφορά του .
16.Αλλάζει ρύθμιση ο κοχλίας σε κάθε ισχύ άν θέλω να κάψω β ' ποιότητας πέλλετ ή έχει άλλο σύστημα?
17. Παίρνει λ για να μεταβάλλει τον αέρα (στα μικρα καυστηράκια για μένα δεν είναι απαραίτητος)
18. Πόση ποσότητα πέλλετ καταναλώνεις σε κάθε ισχύ.
19.Μετρητής κίνησης κοχλία για υπολογισμό κατανάλωσης βάζεις?
20 C02 , CO , λ, C εξόδου καυσαερίων στη ονομ. ισχύ μπορείς να πείς σε κάποια μονάδα σου?
και 21. Ελκυσμός καμινάδας που κάνεις μετρήσεις στην ελάχιστη και μέγιστη ισχύ.
Σόρρυ για τα Πολλά άν βρείς χρόνο γράψε θα σου γράψω και εγώ να κάνουμε αναλύσεις.
Καληνύχτα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148118 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Μην μπερδέυεσε, Δεν είναι τι βολέυη σε εμένα και σε εσένα.
Τελικά δεν μου απάντησες δίνεται ΔΩΡΕΑΝ στου πελάτες λιανικής το πρόγραμμα για τον υπολογιστή ?
Εγώ λέω όχι . Ωραία τα Ελληνικά προϊόντα που αναφέρεις αλλά μήπως αυτό σε βολεύει τελικά ρε eltsa ?
Το σημαντικό ερώτημα είναι γιατί να πάρω έναν καυστήρα που καίει μόνο πελλετ και γιατί να μην πάρω έναν που καίει σχεδόν όλες τις μορφές βιομάζας. Ο καυστήρας Bmix καίει όλες τις ποιότητες πελλετ, καίει κουκούτσια ελιάς, πυρήνα, τσόφλια απο αμύγδαλα, κουκούτσια από ροδάκινα, τσόφλία από φυστίκια, κ.α.
Δλδ το βρισκεις σωστό να δόσεις ένα σωρό λεφτά (πάνω από 1000 ευρώ) και να καις μόνο πελλετ ?
Άσε που όλοι οι Έλληνες κατασκευαστές λένε πως θέλουν καλό πελλετ για να δουλέψουν σωστά αλλιώς χανουν την εγγύηση. Και το καλό ξέρεις πως μεταφράζεται - Εισαγόμενο από Ρουμανία η από Γερμανία - Δλδ πέρνω Ελληνικό καυστήρα για να καίω μια ζωή εισαγόμενο καύσιμο !

Γιατί απορρίπτουν το Ελληνικό πελλετ?????? .

Παρεμπιπτόντως καίω Ελληνικότατο Alfawood εδώ και τρία χρόνια στο παλιό μοντέλο B-ECO 55kw, χωρίς κανένα πρόβλημα, ποτέ δεν μου έχει βγάλει σφάλμα. Δεν είναι πολλά αυτά που ρωτάς αλλα έχω σκοπό να ξανατραβήξω σε βίντεο με λεπτομέρειες αυτη τι φορά τι ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω με τον υπολογιστή πάνω σε εναν καυστήρα B-eco η BMIX της ADGREEN.
Υ.Γ. Δεν τσιτώνομαι είναι ο γραπτός ο λόγος που δεν έχει χροιά. Πάντα με χαμόγελο και προδέρμ.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148119 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Γειά σου φίλε Μicle.
Το πρόγραμμα για σύνδεση με to pc θα το έχει κάποιος που θα εγαταστεί καυστήρες πέλλετ της Όκταγκον πάνω απο 4 τον χρόνο.
Άν το ζητήσει κάποιος όμως και θεωρηθεί έμπιστος θα το έχει.
Τώρα μιλάς για δωρεάν προμήθεια του προγράμματος άν κατάλαβα καλά?
Βεβαίως είναι δωρεάν αλλά πρέπει να κάνεις και μερικές ημέρες εκπαίδευση.
Πρέπει να ξέρεις να το λειτουργείς αλλιώς θα δημιουργείς προβλήματα αντί να λύνεις άνα κάποιος άσχετος πειράξει κάτι απο τις κρυφές παραμέτρους.
΄Τώρα ότι βλέπεις στο δικός σου plc βλέπω και εγώ.
Το κόστος του Όκταγκον είναι στα 850 και 950 ο 35 και 70 kw αντίστοιχα.
Με τον Όκταγκον μπορείς να κάψεις ότι πέλλετ υπάρχει στην Ελληνική αγορά και μιλάμε για ποιότητες β και γ άν υπάρχουν.
Το βιομηχανικό πέλλετ της alfa είναι τόσο καλό που και 40 σακιά να κάψω δεν μπλοκάρει.
Εδώ μιλάμε για πέλλετ ανακατεμένο με πυρηνόξυλο ,καρυδότσουφλα , και φύλα απο ελιές καίω χωρίς ουσιαστικά προβλήματα.
Να σου γγράψω και κάτι όσον αφορά τον πνευματικό καθαρισμό.
Όταν ένας πελ/ρας έχει το σύστημα καθαρισμού με κομπρεσσέρ άερος για να καθαρίζει το τασάκι τα υπολλοίματα (στάχτες) θα πάνε μέσα στην εστία. Άν ο λέβητας είναι σχετικά οριακός με την ισχύ της φλόγας που λειτουργείς θα γεμίσει γρήγορα τον συλλέκτη συλλογής στάχτης και θα χρειαστέι απομάκρυνση ούτως ή άλλως.
Γι αυτό για μένα δεν έχει σημασία μεγάλη έχει άλλά όχι τόσο μεγάλη εννοώ, να μένει το τασάκι του καυστήρα καθαρό αλλά ο λέβητας να επιβάλει καθαρισμό.
Ο δικός μου λέβητας είναι της Θερμοστάλ 116 kw και η φλόγα είναι στα 40 kw και 29 kw όταν λειτουργεί για ζεστό νερό το καλοκα΄λιρι.
Το βιομηχανικό της alfa που καίω εδώ και 1 χρόνο δεν επιβάλλει καθάρισμα ούτε στον λέβητα που έχει τεράστιο κάδο συλλογής της στάχτης και για να γεμίσει χρείαζεται στάχτη απο περίπου 60 σακιά καύσης πέλλετ.
Παρό όλα αυτά επαναλλαμβάνω ο λέβητας αυξάνει θερμοκρασία στα 28 kw φλόγας σε περίπου 15 λεπτά από 25-65 c. H έξοδος είναι ιδιαίτερα χαμηλή και ο βαθμός απόδοσης για πάνω απο 97%.
Ο λέβητας της θερμοστάλ έχει θερμαινόμενη επιφάνεια 6 μ2 η ενεργητική του όμως είναι στα 4,9 μ2. Ο θάλαμος καύσης έχει αυξημένη ειδική φώρτιση τώρα με τους στροβιλιστήρες σε όλα τα τούμπα και ειδικό πιάτο κατακράτησης των καυσαερίων στο πάνω πάτωμα.
Η ειδικά φόρτιση ανεβάσει τ επίπεδα θερμότητας στη θερμαινόμενη επιφάνεια του θαλάμου καύσης περίπου στα 18-20 kw/m2. Πλισια΄ζει την ειδική φόρτιση του γκαζιού ενώ του πετρελαίου είναι στα 30 kw/m2.
Για να αυξηθεί η ειδική φόρτιση στον θάλαμο όμως πρέπει τα καυσαέρια να μπορούν και να βγαίνουν απο τις θυρίδεα εντάξει?
Τ βεντιλατέρ κάνει αυτή τη δουλεία αλλά όταν όλέβητας δέχεται μικρότρεη θερμότητα το βεντιλατέρ πρέπει να βγαίνει εκτός.
Θέλω να μείνω εδώ για να μήν υπάρχει παρεξήγηση μεταξύ μας ότι αναφαίρομαι σε αποδόσεις που αφορούν όλο το σύστημα και δεν μας ενδιαφέρει και τόσο του ότι ο δικός σου καυστήρας καθαρίζεται καλύτερα ή ο δικός μου είναι καλύτερος.
Εφόσων καταναλώνουμε καύσιμο πέλλετ δεν παύει να είναι ξύλο και πρέπει πάντα να έχουμε το νού μας και να μην επαναπαυόμαστε τόσο πολύ σε πλήρη αγνόηση όπως το πετρέλαιο ή αέριο.
Καλό όμως είναι να υπ΄πάρχουν πλεονεκτήματα όπως αναφέρεις σημαίνει ότι το παλαέυεις και εξελίσσεσαι σωστά.
Άν θέλεις και έχεις χρόνο γράψε μου για τις παραμέτρους του ad green σκέφτομαι να τον δοκιμάσω την επόμενη φορά αφού τώρα έχει και το κοντρόλλερ με την οθόνη ενσωματομένο.
Τώρα προέχει να κάνουμε τα έκο συστήματα θέρμανσης προσιτά και χωρίς πολλές επιπλοκές και κατανοητά στους πολλούς.
Καλό Σαββατοκύριακο

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ