Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147986 από Dami
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!!!
Παλιότερα είχα διαβάσει πολλά άρθρα στο site που με βοήθησαν αρκετα.
Τώρα όμως έχω βρεθεί σε αδιέξοδο και θα χρειαστω τα φώτα σας.Εχω εναν ξυλολεβητα Burnit active wbs 40Kw και σκέφτομαι να βάλω καυστήρα πελλετ αλλά δεν γνωρίζω πολλά για τους καυστήρες με πελλετ.
Γενικά τι μαρκα,τιμή,απόδοση;
Στον λέβητα υπάρχει και ενα δοχείο αδράνειας 1000 λίτρα της sunsustem και αυτό.
Ο χώρος που θέλω να ζεστανω είναι δυο διαμερίσματα το ενα 90τ.μ.και το άλλο 60τ.μ.
Περιμένω τα φώτα σας
Ευχαριστώ εκ το προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147989 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Έχω εγκα/σει 2 πελλετοκαυστήρες Όκταγον 12-70 kw (www.octagon-burner.com) με μεγάλη επιτυχία.
Στον Burnit ταιριάζει τέλεια είτε ο μικρός Όκταγον (8-35kw) είτε ο μεγαλύτερος 12-70kw μόνο ο δεύτερος καίει και πέλλετ τύπου β δηλαδή το Βιομηχανικό που είναι και φθηνότερο.
Οι τιμές του Όκταγον είναι πολύ ανταγωνιστικές.
Κοίτα εδώ:

Τον λειτουργώ στη Λίμνη Β. Ευβοίας όπου και μένω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. ον εγκατέστησα πρίν 2 Χρόνια και μάλιστα όταν τον λειτουργώ στα 30-35 kw καίω το βιομηχανικό πέλλετ και καθαρίζω το τασάκι του κάθε 40 σακιά.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147990 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Όταν λέω έχω εγκαταστήσει 2 πελλετοκαυστήρες όκταγκον 70 kw εννοώ σε Burnit 40 kw.
Επίσης τον εγκατέστησα με μεγάλη επιτυχία σε thermostahl 116 kw , σε Thermostahl 81 kw , σε Oscar 50 kw λέβητα πετρελαίου, burnit 40 kw x 2 , Atmos 40 kw gasification , Και πρόσφατα σε astra-gas 50 kw s. Σε όλες τις εγκαταστάσεις πρόσθεσα στροβιλιστήρες στις διαδρομές και βεντιλατέρ καυσαερίων απο (Makris system) κόστος 78 ευρώ. Ο λόγος είναι να αποκτήσει κατ΄λληλο ελκυσμό στη καύση του αρχικού πέλλετ για τα 4 πρώτα λεπτά πριν εισέλθει στη κύρια καύση. ¨΄Οταν όμως η θερμοκρασία του νερού φθάσει περίπου 3-4 c πρίν τη θερμοκρασία επιλογής το βεντιλατέρ βγαίνει εκτός. Ο καυστήρας τώρα κατεβάζει επίπεδο ισχύος αναλογικά (ινβέρτερ) έως το επίπεδο 1=12 kw που είναι και η ισχύς συντήρησης (μικρή φλόγα) και μένει εκεί έως να πάρει το φορτίο.Συνδέεται με θερμοστάτη χώρου και έχει κεραμικ΄λη αντίσταση ώστε να ανάβει το πέλλετ (οποιοδήποτε) , σε 90 sec. Πρεέπει να έχεις στη καμινάδα σου περίπου 15 πασκάλ περίπου 4 + μέτρα μωνομένη 180 μμ διάμετρο. Το βεντιλατέρ πρέπει να το βάλεις για να δουλεύει γρήγορα σε ισχύ λειτουργίας και να μην ζεσταίνεται καθόλου ο μεταλλικός λαιμός τροφοδοσίας. Ανεβάζει κατά πολύ την απόδοση επίσης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147991 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Koίτα επίσης στο Youtube (octagon burner ) και ( ο πιο οικονομικός καυστήρας πέλλετ).

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147992 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Επείσης μπορεί να δεί και αυτόν που παρουσιάζεται στην αρχική σελίδα του energ για λεβητες πετρελαίου και εχει πολυ καλή υποστήριξη απο τον Μιχάλη Τσολερίδη που είναι και αυτός μελος του energ. Μαλιστα εχουν νεα μοντέλα που εχουν κεραμική αντίσταση για την ανάφλεξη και πεπιεσμένο αέρα για τον καθαρισμό του καυστήρα.

energ.gr/index.php?option=com_k2&view=it...a-kaysima&Itemid=447

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147995 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή και αγορά καυστήρα πελλετ
Τον ξέρω και εγώ πολύ καλά το ad green τα τελευταία έχουν και καλή τιμή και κοντρόλλερ με μεγάλη οθόνη στα βασικά μοντέλα.
΄Το λόγο που δεν επέλλεξα το ad green ήταν ότι έχει 2 ανεμιστηράκια για να σπρώχνει τον υποτειθόμενο καπνό απο κακό ελκυσμό μέσα στη εστία.
Όταν ξεκίνησα τα σεμινάρια για το πέλλετ πρίν 3 χρόνια άν και είχα 20+ χρόνια ώσ καυστηρατζής στην Αθήνα, η λειτουργία του κύκλου λειτουργίας του πελλεοκαυστήρα , με προβλημάτισε για τα καλά.
Οι λέβητες πρέπει να έχουν όλη υποπίεση απο τον θάλαμό τους είναι λάθος να μετράμε μόνο την υποπίεση στο πίσω μέρος του λέβητα (καπναγωγό) αλλά στον θάλαμο καύσης.
Εκεί αντιμετοπίζονται τα περισσότρα προβλήματα ιδίως κατά την έναυση για αυτό και η χρήση των βεντιλατέρ καυσαερίων εξαλείφουν αυτό το πρόβλημα.
Άν λυθεί το θέμα του ελκυσμού όλα θα εξελειχθούν ομαλά και οι κύκλοι λειτουργίας θα ολοκληρώνονται με επιτυχία.
Ένας άλλος παρόγοντας είναι το κατά πόσο ο αέρας της καύσης είναι ο σωστός μιας και ο πολύς αέρας σακατεύει τα μέταλλα και δημιουργεί κλίνκερ και βαρειά στάχτη που δεν μπορεί να διαλυθεί εύκολα.
Όταν ο αέρας είναι σε μία περίσσεια 12-18% τότε τα περισσότερα πέλλετ θα καίγονται με ελάχιστο κλίνκερ έως καθόλου και σκόνη σε μορφή πούδρα.
Όλα αυτά είναι δοκιμασμένα στο εργαστήριο τουλάχιστον σε 15 διαφορετικής ποιότητας πέλλετ , Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν πέλλετ τύπου βιομηχανικού τύπου πολύ φθηνά , με στάχτη μορφής πούδρας και καθόλου κλίνκερ και ήξερα ότι μέσα είχαν τσόφλια απο καρύδια , πηρύνα και΄άλλα υπολλοίματα. Με εξέπλειξε το γεγονός ότι όταν ο αέρας ήταν σε πολύ καλή αναλογία ο καυστήρας λειτουργούσε χωρίς το παραμικρό καθάρισμα ακόμη και γι 50 σακιά. Ακόμα καίει απο τον Μαίο για ζεστό νερό και μάλλων θα συνεχίσει έως και τον άλλον μήνα χωρίς το παραμικρό καθάρισμα ούτε στον καυστήρα όυτε στο τασάκι του. καυστήρα.
Και όλα αυτά με βιομηχανικό αξίας 190 με φπα και παράδοση. Με 3,5 τόνους είμαι οκ για έναν χρόνο λειτουργίας και μερικά ενικιαζόμενα συνολικής επιφάνειας 200 τετραγ. μ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ