D.I.Y.: χειροποίητος καυστήρας pellet by kosmidis80!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75153 από kosmidis80
Παντως και ακαρπες να καταληξουν οι προσπαθιες, τουλαχιστον με τα παιδια της παραγωγης την Παρασκευη ψισαμε ρεγγα με το πρωτοτυπο καιγοντας πελλετ και καναμε μια τσιπουροκατασταση!!!!

Αυτα ειναι τα ωραια του συνεργειου και της παραγωγης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76742 από kosmidis80
Σημερα λοιπον δοκιμασα το τελικο καυστηρα, ο οποιος ηρθε μετα τις βελτιωσεις του πρωτοτυπου. Ειμαι πολυ υπερηφανος για το τελικο αποτελεσμα, τοσο κατασκευαστικα οσο και λειτουργικα! :)

Απο το εργαλειο εχουν εξαλειψει ολα τα αρνητικα της πρωτης προχειρης κατασκευης :

1) Δεν επιστρεφει φλογα κ καπνο στην τροφοδοσια
2) ΔΕν ανεβαζει καθολου θερμοκρασια στο σωληνα τροφοδοσιας
3) Η φλογα του σημερα που τον δοκιμασα ηταν απιστευτη
4) Καθαριζει μεχρι και τελευταιας σταχτης
5) Ειναι φλαντζωτο και σπαει σε κομματια για να μπορω να αντικαταστησω ευκολα πραγματα ή να ανοιξω τρυπες κτλ

Αυριο θα βαφτει το πισω μερος του και θα αναψει λογικα για το τελικο βιντεο - παρουσιαση.

Επισης αυριο ξεκιναει η κατασκευη του κοχλια και του σιλο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76761 από kosmidis80
ακου προτασεις για την κινηση της αριδας του κοχλια.

Σημαντικος παραγων φυσικα το κοστος... Μεχρι τωρα εδωσα για ολο τον καυστηρα 100 Ε, μην μου πειτε για κανα μοτερακι αλλα τοσα :lol:


Επισης προτασεις για σιλο. Δωστε καμια φωτο να παρω καμια ιδεα, δεν θελω το κλασικο σιλο, θελω λιγο να ειναι πιο φευγατο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76861 από androutso

kosmidis80 έγραψε: ακου προτασεις για την κινηση της αριδας του κοχλια.

Σημαντικος παραγων φυσικα το κοστος... Μεχρι τωρα εδωσα για ολο τον καυστηρα 100 Ε, μην μου πειτε για κανα μοτερακι αλλα τοσα :lol:


Επισης προτασεις για σιλο. Δωστε καμια φωτο να παρω καμια ιδεα, δεν θελω το κλασικο σιλο, θελω λιγο να ειναι πιο φευγατο...


Κάπου είχα δει να έχουν βάλει μοτέρ από σούβλα στον κοχλία. Ακόμα πολύ καλό θα είναι κανά μοτέρ από υαλοκαθαριστήρα

Δηλαδή πόσο φευγάτο πρέπει να είναι??? Που να πάει? :cheer: :cheer: B) B) B) :P :P :P


Με τον κοτρολερ του καυστήρα τη θα κανείς? Πως θα ελέγχεις τον αέρα και το καύσιμο?

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77061 από kosmidis80
Mοτερ απο γυαλοκαθαριστηρα εχω η αληθεια ειναι , αλλα ειναι 12 v και δεν ξερω αν ντιμαρεται. Με μοτερ για σουβλα ομως εδωσες καλη ιδεα!

Κοντρολερ 99% θα μπει το Ελληνικο, καθως θα τους ζαλισω αν χρειαστει και δεν τα βρω για τις ρυθμισεις.

Αυριο θα αναψει για τελευταια φορα στον χωρο της εργασιας μου και θα σας το ανεβασω απο την αναφλεξη μεχρι και την πληρη καυση. Επισης θα σας το λυσω για να δειτε λεπτομεριες και αν δεν βαριεμαι να περιμενω θα σας το δειξω και κατα τον καθαρισμο πως ανταποκρινεται.

Θα ακολουθησει πολυωρο τεστ εκτος λεβητα στην αυλη μου και αφου ετοιμασουμε κοχλια, σιλο, καπακι καυστηρα και νεα πορτα για τον λεβητα θα κλεισει το πακετακι και θα μπουν ολα στην θεση τους.

.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77117 από androutso
το μοτέρ από τον υαλοκαθαριστήρα το βρίσκω ποιο αξιόπιστο και ποιο δυνατό.


Αν κανείς μια αναζήτηση για DC motor speed controller θα βρεις σίγουρα........

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ