Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151647 από ferroli sfl7
καλημερα σε ολους.εχτες μου εμφανιστικε κατι καινουριο για μενα.εβγαλε Α01 αλλα στη μπουκα,στο πιατακι,ειχε φλογα.τελευταια μου εβγαζε συχνα Α01 αλλα χτες ειπα να ανοιξω να δω γιατι και ειδα φλογα.καμια ιδεα για το τι συμβαινει? :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151655 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Το Α01 προέχεται και απο πολύ πελλετ στη μεγάλη παροχή και άλλα πολλά.
Το σημαντικότερο είναι άν θες να φτιαχτεί η βλάβη είναι να ξέρεις ότι το αρχικό γέμισμα είναι το σωστό.
Για αυτο όταν τελειώσει η ρίψη πρέπει το πέλλετ να υπερκαλύπτει την αντίσταση κατά 2-3 εκ και να είναι λίγο κατω απο το τελείωμα της γλίστρας.
Και για να ξέρεις την ισχύ σε κάθε επίπεδο πρέπει να ζυγίσεις πέλλετ. Είναι το πιο σημαντικό κομμάτι του αντικειμένου άν θέλεις πραγματικά να σου το ρυθμίσουμε σωστά.
Ο κατασκευαστής έχει ορίσει σαν παροχή ανά λεπτό τα 310 γρ και έχει ρυθμίσει το αρχικό πέλλετ στα 240 γραμ με το τ04=8. Αλλά και λίγο παρα
πάνω καλό κάνει γιατί άν δεν το κάψει στον προκαθορισμένο χρόνο , τότε θα μπεί στην κανονική καύση με καπνιά , αλλά άν τροποποιήσεις την Π1 να ρίχνει λιγότερο και βάλεις τον αέρα στο 53 θα μεταβαίνει σωστά στις υπόλοιπες.
¨ομως μεγάλη προσοχή θέλει στη μεγάλη ισχύ εκεί δηλ. που κάθεται και λειτουργεί , να μήν έχει αέρα πάνω απο το 15% γιατί και η φλόγα δεν θα ανπτ΄ύσσεται σωστά και δεν θα πέρνεις τα μέγιστα των θερμοκρασίων της φλόγας , και θα καταπονείς τα μέταλλα αφάνταστα με συνέπεια τη πρόορη φοθρά τους.
Τα λέμε λοιπόν.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151739 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλημέρα έχω την εξής απορία. Όταν καίω στον καυστήρα πελλετ Α1 έχω καρβουνάκια ενώ με Α2 μόνο πούδρα έχω πειραματιστει με τον αέρα αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι.Σε όλες τις μάρκες όχι με κάποιο συγκεκριμένο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151743 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τό Α1 θέλει λίγο αέρα απο ότι τι Α2 ,είναι και σχετικό. Άν η αρχική ποσότητα είναι αρκετή και τα άλλα επίπεδα έχουν αέρα 15-20 % τότε θα είναι εντάξει.
Πρέπει να εξασφαλίσεις παροχή ανά λεπτό και να προσδιορίσουμε τον αέρα ανάλογα με τη ποσότητα. και φυσικά άν δεν μπαίχει αναλύτής με το μάτι τουλάχιστον τη φλόγα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151831 από ferroli sfl7
καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε.
κυριε Σταθη,ζυγισα επιτελους πελλετ και το αποτελεσμα ηταν 1140gr. πελλετ απο την στιγμη που εδωσε εντολη για εναυση σε χρονο 15 λεπτων και ειχε ξεκινησει κανονικα και ειχε μπει στη σκαλα 4 που το δουλευω.φλογα καλη.οι ρυθμισεις μου ειναι οι εξεις.
t01-0
t02-1
t03-53
t04-10
t05-5
t06-100
t07-12
t08-52
t09-38
t10-70
t11-40
t12-97
t13-45
t14-107
t15-61
t16-146
t17-66
t18-0
t19-99
t20--

u01-80 , u02-4 , u03-0. το Α01 μου εχει σταματησει και μαλλον εφταιγε το πελλετ γιατι ειχα βαλει ενα αλλο να δοκιμασω,τωρα καιω παλι το αυστριακο.πειτε μου τη γνωμη σας?πως παει απο καταναλωση?οι ρυθμισεις ειναι καλες?σπιτι 130 τ.μ εκτεθιμενο στο κρυο,τριτος οροφος με πλακα απο πανω,θερμοκρασια μεσα 23 με 24 βαθμους και εξω απο -5 εως 8,μονωσεις τυπικες,τον λεβητα τον εχω στο μπαλκονι και ειναι ο ferroli sfl 12.
απλα δεν εχω σταχτη πουδρα αλλα μονο καρβουνακια,κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.περιμενω νεα σας και φυσικα και οποιοσδηποτε επιθυμει μπορει να πει τη γνωμη του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151837 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Όταν λές ότι ζύγισες μέτρησες βάρος για 10 συνεχόμενα λεπτά.?
Θέλουμε ακρίβεια στο ζύγισμα.
2) διαιρείς με το 10 για παροχή /λεπτό.
3) Το τ04 = ανάλογα με τη παροχή αέρας στο 51-52. Αν βάλεις περισσότερο ανάβει καλύτερα και πιο ομοιόμορφα όλο μαζί. Ο χρόνος απο τη στιγμή που ανάψει το αρχικό πέλλετ έως να μεταβεί στην Π1 να είναι ο μεγαλύτερος δυνατός.
4) Το τ06= 100 ή 200 ανάλογα με το πόσο εύκολα ανάβει
5) Το τ07 =15 για π7 και τ07=12 για π12.
6) Το τ09 2,5 αντί 3,8 αέρας =50
7) Τα άλλα όπως τα έχεις.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ