Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151167 από χρηστος8
Τα προβληματα ολων σας... απαντουν απο μονα τους ποιος ειναι ο σωστος τροπος συνδεσης.

Οι maxi 30 λεβητες (ρωτηστε τον Θεοδοση)... που συνδεονται μονο με stand by γιατι δεν εχουν κανενα προβλημα;;;

Δεν μπορω να βοηθησω παραπανω...ουτε και θελω για να ειμαι ειλικρινης.

Απλα γιατι το υψιστο κριτηριο ολως σας ειναι να καιει ο λεβητας οσο γινεται λιγοτερο.

Κι ας τρυπησει σε 2 χρονια ο λεβητας οπως του ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Το ακουσα κι αυτο...μηχανηματα ειναι και χαλανε.

Κι ολα αυτα γιατι με το stand by μπορει να καψει ο λεβητας 3 κιλα παραπανω...κι αυτο ακομη παιζεται.

Σε αυτη τη διαδικασια παιδια δεν ξαναμπαινω...εγω εχω λυσει τα προβληματα μου σε μενα και στους πελατες μου.

Σε ενα φορουμ... επειδη το συνολο... θεωρει λαθος την αποψη της μειοψηφιας κι ας ειναι τεχνικος... παω πασο.

Θα εξηγησω για τελευταια φορα τι λεμε stand by.

Ο λεβητας σβηνει εντελως, μονο αφου πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια που του εχουμε ορισει.

Δηλαδη...αν θελουμε 70 στα νερα μολις πιασει 70 θα σβησει...αυτο θα γινεται καθε φορα.

Ακομη κι αν ο - οι θερμοστατες ειναι κλειστοι ο λεβητας θα εχει 70 βαθμους στα νερα του.

Οταν οι θερμοστατες ζητανε θερμανση, ανοιγουν τις αυτονομιες (αν υπαρχουν) και τον κυκλοφορητη...ποτε τον λεβητα τοσο απλα.

Ο λεβητας θα αναψει μονος του οταν κρυωσουν τα νερα του...τοσο απλα.

Οτιδηποτε αλλο, ειναι προτεινομενη συνδεση για καυστηρα πετρελαιου η αεριου και οχι για πελλετ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnym30

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151168 από dimospsy
Και σε αυτήν την περίπτωση όμως πάλι κρύα νερα δεν θα μπουν στον Λεβητα;
Πάλι το ίδιο σοκ δεν θα περάσει;
Νομίζω και μεγαλύτερο σοκ λόγο υψηλής θερμοκρασίας...

Βασικά δεν θέλω να το παίξω έξυπνος , απλός χρήστης ειμαι , αλλά μου ακούγεται το ίδιο πράμα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151169 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Μπορεί να φταιει το τσίπουρο Κυθήρων που πίνω τώρα μαζί με λίγο παστουρμά (Μιραν-Τσαμαδού),αλλά κάθε χρόνο ένα πράγμα διαπιστώνω.
Πως μας αντέχεις, Χρήστο???
Χρόνια σου πολλά ,σου εύχομαι υγεία να έχετε εσύ και η οικογένεια σου.

Θα δοκιμάσω μετά του Αγ.Γιαννη να το γυρίσω σε standby και να κάνω μετρήσεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151170 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Το standby εφτεγε εμενα και τρυπησε ο λεβητας?ετυχε που σε κολληση τουμπο ειχε πορο και δεν μπηκα στην διαδικασια να τον κολλησω αλλα τον εστειλα πισω και μου εστειλαν αλλο η εταιρια και το εχουμε ξανακουβαντιασει.δεν μου ειπε ποτε η εταιρια η οποιοσδηποτε να δουλεψω το λεβητα standby για να μην τρυπησει απο πορο που ετυχε να γινει!!!!!!!!!!!!!!να εχεις δοχειο αδρανειας να τον δουλεψεις ετσι για να κρατας τα νερα 500-1000 λιτρα ζεστα στο λεβητα με 40-80 λιτρα γιατι να το κανεις αφου με το on του θερμοστατη σε 10-15 λεπτα στα στελνει ηδη μεσα ζεστα αφου προλαβαινει και δεν πιστευω να τρωει μονο 3 κιλα πελλετ για την συντηρηση φλογας!!!!!!!!!!τελος παντων ο καθενας κανει οτι θελει και φυσικα ψαχνει ο καθενας την οικονομικοτερη λειτουργια.Χρηστο με αυτο που λες θελει αλλη συνδεσμολογια ηλεκτρολογικη μαλλον με καποιον υδροστατη να ειναι στο καζανι π.χ στους 70 και οταν πεφτει να παιρνει ο λεβητας και να ξαναζεστενει το καζανι και οταν ο θερμοστατης χωρου ζητησει να ανοιγει κυκλοφωριτη!καταλαβαινω κατι λαθος?ετσι πρεπει να συνδεθει αν δεν εχει επιλογη απο κοντρολερ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151171 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Πιες τσιπουρα μιχαλη και οταν το κανεις θελω να μας τα πεις τι βλεπεις!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151172 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Πιες τσιπουρα μιχαλη και οταν το κανεις θελω να μας τα πεις τι βλεπεις!!!!!!!!!!




Η παστουρμαδόπιτα είναι έτοιμη....Το τσίπουρο είναι κατάψυξη και από τα Κύθηρα.
Τώρα γλεντάω :cheer: :cheer: ,γιατί μετά το χτεσινό γενικό καθάρισμα του λέβητα και μετά από την πρωινή ψευτοχιονόπτωση (1 βαθμό πάνω από το μηδέν), ο λέβητας πηρε το πρωι εκει γύρω στις 5 και μισή με εσωτερική θερμοκρασία 18,6 και ακόμα δεν έχει σβήσει (20,4 δείχνει) .Η οικογένεια μαζεμενη δίπλα στο ψηφ.θερμοστάτη παρακολουθεί με αγωνία τον αγώνα του λέβητα (μετά από 7 ώρες) την προσπάθεια του να κρατήσει την εσωτερικη θερμοκρασία αλλά και να την ανεβάσει.Η βαριοπούλα είναι δίπλα μου ... :evil: :evil: ..αλλά έχω και τον λέβητα πετρελαίου που τον δοκίμασα χθές και μου πήγε τα νερα στους 75 σε 10 λεπτά. Το σπίτι ναι μεν είναι ζεστό,αλλά δεν βλέπω και να σταματάει κάποτε ο λέβητας...
Κατά τα άλλα καίω swei που ενώ με ξεκουράζει στα καθαρίσματα,δεν έχει την δύναμη άλλων...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.251 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ