Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151123 από χρηστος8

nt7561 έγραψε: Τελικά έβγαλα άκρη. Από την έξοδο του πίνακα αυτονομίας για τον καυστήρα, ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει ένα ρελέ που παίρνει εντολές από τους θερμοστάτες χώρου και δίνει εντολή στον καυστήρα να ξεκινήσει. Οι κυκλοφορητές - ηλέκτροβάνα είναι συνδεδεμενες στις αντίστοιχες υποδοχές του πίνακα αυτονομίας. Άρα αν αποσυνδέσω τα καλλώδια που φεύγουν από το ρελέ και πάνε στις επαφές 7-8 του καυστήρα και τις γεφυρώσω, δεν θα έχω τον καυστήρα σε standby και οι θερμοστάτες θα δουλεύουν ηλεκτροβάνες-κυκλοφορητές?
Γνωρίζει κανένας?


Ολοι σας κανετε ενα μεγαλο λαθος.
Προσπαθειτε οι καυστηρες πελλετ να μιμουνται την λειτουργια του καυστηρα πετρελαιου.
Οι καυστηρες πελλετ δεν ειναι καυστηρες πετρελαιου.
Ενας καυστηρας πετρελαιου αναβει και σβηνει (αν θελουμε) σε 5 δευτερολεπτα.
Ενας καυστηρας πελλετ αναβει και σβηνει (αν θελουμε) σε 20 λεπτα.
Γι αυτο το λογο (και οχι μονο) οι καυστηρες πελλετ συνδεονται μονο με μονιμο stahd by.
Οτιδηποτε αλλο (για πολλοστη φορα το λεω) μονο προβληματα δημιουργει.
Περα απο τις εκατονταδες τοποθετησεις λεβητων (διαφορων εταιριων) που εχω κανει...
εχω εδω και 5 χρονια και στο σπιτι μου φερολι...
Δεν ξερω τι ειναι το Α01...κυριολεκτικα B)

Καλη χρονια :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151132 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Κανονικα η εντολη για καυστηρα πηγαινει στο πηνιο του ρελε το οποιο οπλισμενο ανοιγοκλεινει την επαφη 7,8 του κοντρολλερ. Δεν μπορει να εχει γινει λαθοσ σε αυτο. Αν το ρελε θελει αλλαγη ειναι αλλο πραγμα ισωσ και να φταιει και αυτο. Θυμαμαι καποτε αντικ/σα το ρελε και αποκατασταθηκε η βλαβη. Κοιτα και τισ επαφεσ να δεισ αν το πηνιο οπλιζει παντα με τους θερμοστατεσ χωρου κοιτωντασ με ενα πολυμετρο. Αν θελεισ να βεβαιωθεισ οτι φταιει κατι σε αυτο βαλε μια γεφυρα μεταξυ τησ 7-8 και δεσ αν το ξανακανει το α01.


Τελικά δεν φαίνεται να φταίει η συνδεσμολογια. Έβαλα μια γέφυρα μεταξύ 7 και 8 και πάλι έχω θέμα. Ενώ το πελλετ ανάβει ο καυστηρας δε μπαίνει στην Ρ1. Πρέπει να φταίει το φωτοκυτταρο. Δε πρέπει να βλέπει τη φλόγα, με αποτέλεσμα να μην προχωρά. Αν το βγάλω στο φως της λάμπας βλέπει κανονικά. Το καθάρισα κιόλας αλλά συνέχεια το ίδιο πρόβλημα. Κάθε φορά ανάβει το πελλετ αλλά τίποτα. Επειδή το πελλετ είναι πολύ "δυνατό" έκανα αυτό για δοκιμή. Έβαλα τον αέρα στην εναυση στο 49 μήπως ο πολύς αέρας πνίγει τη φλόγα και δεν τη βλέπει το μάτι. Αντε να δούμε! Έτσι κι αλλιώς αύριο θα πάω να πάρω ένα καινούργιο φωτοκυτταρο να το βάλω και να δω αν θα τελειώσει το μαρτύριο. Κατά τα άλλα έχω ρυθμίσει όσο καλύτερα μπορούσα την κάθε σκάλα και δουλεύει καλά ο καυστηρας. Και κάτι τελευταίο :σε κατάσταση standby μου φάνηκε ότι ο καυστηρας δουλεύει πιο συχνά;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151136 από dimospsy
Καλησπέρα και χρονια πολλα.
Χρήστο όταν λες όλοι η Λεβητες πρέπει να δουλεύουν stand by. Τι εννοείς;
Να εχει φλόγα συνέχεια;

Γιατι στον δικό μου Λεβητα αυτό συμβαίνει αν βαλω το κοντρολερ μου στο modulate.(τώρα το εχω stand by και δουλεύει οταν ζήτηση ο θερμοστατης).

Και κάτι άλλο τώρα οταν λες stand by ( και αν εννοείς να εχει φλόγα συνέχεια)
Εμείς που έχουμε λίγα λίτρα νερο στον Λεβητα μας (55) ειναι σωστό να δουλεύει συνέχεια;
Το λεω αυτό γιατι αυτα τα λίτρα τα ζεστενω σε 10 λεπτά.
'Η πρέπει να εχω δοχείο αδράνειας αναγκάστηκα;

Ελπίζω να έγινα κατανοητος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151138 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Δημο καλημερα η λειτουργια standby=on(ρυθμιση κοντρολερ) περνει εντολη απο θερμοστατη και ζεστενει τοτε τα νερα.οταν ειναι standby=off διατηρει την φλογα στην σκαλα 1 (την πιο χαμηλη δηλαδη)και οταν ζητησει το σπιτι τα νερα ειναι ηδη προθερμασμενα(ζεστα) και εχονται ζεστα μεσα στο σπιτι.δεν αλλαζεις κατι σε συνδεσεις θερμοστατη κυκλοφωριτη .ετσι ειναι στα κοντρολερ τα δικα μας micronova.απο τη μια καις πελλετ και αν εχεις καλη μονωση η θες να λειπεις για ωρες απο το σπιτι αυτος θα ζεσταινει νερα συνεχεια=τρωει πελλετ!!!!!!!!!!απο την αλλη κρατας τα νερα ζεστα και εχεις αμεση ζεστη και οπως λεει ο χρηστος λιγοτερες φθορες στο λεβητα και οχι μεγαλες διαφορες διολησθησης θερμοκρασιας στο δοχειο.εμεις δεν εχουμε δοχειο αδρανειας.δεν τον εχω βαλει εως σημερα standby και τον δουλευω on/off απο θερμοστατη.θα ηθελα καποια στιγμη να το δοκιμασω να δω τι θα κερδισω κατι η θα καιω πελλετ περισσοτερο τζαμπα.και αυτο το λεω διοτι τον λεβητα τον εχω σε κλειστο χωρο που στα πολυ κρυα η θερμοκρασια δεν πεφτει εκει κατω απο 15-17 βαθμους στα 3 μετρα ειναι τα κολεκτερ γραμμη και σωμα καθως εισαγωγη επιστροφη εχω απο 8-12 βαθμους διαφορα.δεν εχω δει οταν σταματα ο θερμοστατης εως να ξαναπαρει παλι τα νερα να πεφτουν κατω απο 38 βαθμους(εχω ψηφιακα οργανα εισαγωγης επιστροφης και τα παρακολουθω).χρηστο σε ακουμε που το φωναζεις για stand by συνεχεια κατι ξερεις παραπανω και θελουμε και αλλες πληροφοριες γι αυτο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimospsy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151151 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
να πω και γω με λιγα που κατεχω οτι πιστευω το stand by ειναι -οπως και ο δικος μου- ότι :
ναι ΜΕΝ να λειτουργει με το ανοιγμα του θερμοστατη που λετε ... ΑΛΛΑ και ΑΝ δεν ζητησει θερμανση το σπιτι (οι θερμοστατες παραμεινουν κλειστοι ,δεν ζητησουν θερμανση) στον λεβητα αν τα νερα του πεσουν κατω απο μια προκαθορισμενη λειτουργια που εχουμε θεσει να ανοιξει-λειτουργησει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,να ζεστανει τα νερα του και να ξανασταματησει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151158 από dimospsy

thomas έγραψε: να πω και γω με λιγα που κατεχω οτι πιστευω το stand by ειναι -οπως και ο δικος μου- ότι :
ναι ΜΕΝ να λειτουργει με το ανοιγμα του θερμοστατη που λετε ... ΑΛΛΑ και ΑΝ δεν ζητησει θερμανση το σπιτι (οι θερμοστατες παραμεινουν κλειστοι ,δεν ζητησουν θερμανση) στον λεβητα αν τα νερα του πεσουν κατω απο μια προκαθορισμενη λειτουργια που εχουμε θεσει να ανοιξει-λειτουργησει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,να ζεστανει τα νερα του και να ξανασταματησει


Και εγω δεν κατέχω πολλα αλλά αυτό μου ακούγεται παραπάνω κατανάλωση ...
Ειλικρινά να πάω τα νερά στον Λεβητα μου στους 55 βαθμούς που μου ανοίγει ο κύκλο φορητής δεν νομίζω να κανει πάνω απο 10 το πολυ 12 λεπτά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ