Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150894 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τώρα λειτουργεί?
Όταν βγάζεις το μάτι αντιλλαμβάνεται φώς, έτσι?
Άρα δεν βλέπει γρήγορα φώς.
΄Δοκίμασε να βάλεις και το τ04 στο 8 και δές τί θα κάνει!!!.
Νομίζω ότι όταν γεμίζει με περισσότερο πέλλετ, κρύβει τη τρύπα προς το μάτι και αργεί έως αντιλυφθεί το πρώτο φώς.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150975 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Τώρα λειτουργεί?
Όταν βγάζεις το μάτι αντιλλαμβάνεται φώς, έτσι?
Άρα δεν βλέπει γρήγορα φώς.
΄Δοκίμασε να βάλεις και το τ04 στο 8 και δές τί θα κάνει!!!.
Νομίζω ότι όταν γεμίζει με περισσότερο πέλλετ, κρύβει τη τρύπα προς το μάτι και αργεί έως αντιλυφθεί το πρώτο φώς.

Στάθη καλησπέρα και χρόνια πολλά!!
Λοιπόν φίλε δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, έχω δοκιμάσει τα πάντα!!!
Έκανα αυτά που μου είπες, μια ξεκινάει μία όχι. Έβαλα το τ4 στο 12 για να γεμίζει 2 πόντους πάνω από την αντίσταση, ανάβει το πέλλετ, κοιτάζω από την τρύπα του ματιού, φαίνεται φλόγα, άλλες φορές ξεκινάει άλλες όχι. ΄Σκέφτηκα μήπως έχει πρόβλημα το μάτι και γι' αυτό μου τα κάνει αυτά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150978 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Βάλε το τ06 στο 150 και κοίτα ξανά.
Άν βγάζεις το μάτι έξω και ξεμπλοκάρει την αρχική λειτουργία τότε δεν φτάιει αυτό. Αλλά και πάλι πάρε ένα άλλο (Landis) είναι πολύ φθηνό.
Ένα άλλο. Σε πόσο χρόνο ανάβει το αρχικό πέλλετ?
΄Δοκίμασε το τ06 και στο 200 και στο 150 (άν στο επιτρέπει) και στο 100.
Βλέπουμε.
Πείραξες τίποτα απο την τ20?
Στάθης. Χρόνια Πολλά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151096 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Στάθη κατά αρχήν εύχομαι χρόνια πολλά και να περνάς καλά. Λοιπόν μετά από πολλές ώρες στο λεβητοστασιο μάλλον κατάλαβα τι φταίει και μου βγάζει Α01.Η εγκατάσταση περιλαμβάνει 2 διαμερίσματα με 2 κυκλοφορήσει νομίζω μια ηλεκτροβανα και πίνακα αυτονομίας. Αν και προσπαθησα να το σίγουρο ως, δεν τα κατάφερα αλλά νομίζω ότι πρέπει να είναι θέμα συνδεσμολογιας. Οι θερμοστατες χώρου πρέπει να είναι συνδεμενοι στις επαφές 7 και 8 του καυστηρα. Ο ένας θερμοστάτης είναι ηλεκτρονικός ενώ ο άλλος παλαιού τύπου. Όταν ο θερμοστάτης (κυρίως ο παλιός) δώσει εντολή ξεκινάει ο καυστηρας τη διαδικασία εναυσης. Στο χρόνο που μεσολαβει ο θερμοστάτης κλείνει με αποτέλεσμα να παίρνει εντολή ο καυστηρας να σταματήσει. Εκεί μου βγάζει τη βλάβη. Άλλες φορές και ενώ ο καυστηρας κάνει συντήρηση φλογας ο θερμοστάτης θα δώσει εντολή On και σε κανένα 5λεπτο εντολή για off οπότε πάλι βλάβη. Μάλλον θα πρέπει να αλλάξω τη συνδεσμολογιας. 7 8 βραχυκυκλωμενες και οι θερμοστατες να ανοίγουν κυκλοφορητες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151105 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τελικά έβγαλα άκρη. Από την έξοδο του πίνακα αυτονομίας για τον καυστήρα, ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει ένα ρελέ που παίρνει εντολές από τους θερμοστάτες χώρου και δίνει εντολή στον καυστήρα να ξεκινήσει. Οι κυκλοφορητές - ηλέκτροβάνα είναι συνδεδεμενες στις αντίστοιχες υποδοχές του πίνακα αυτονομίας. Άρα αν αποσυνδέσω τα καλλώδια που φεύγουν από το ρελέ και πάνε στις επαφές 7-8 του καυστήρα και τις γεφυρώσω, δεν θα έχω τον καυστήρα σε standby και οι θερμοστάτες θα δουλεύουν ηλεκτροβάνες-κυκλοφορητές?
Γνωρίζει κανένας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151112 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Κανονικα η εντολη για καυστηρα πηγαινει στο πηνιο του ρελε το οποιο οπλισμενο ανοιγοκλεινει την επαφη 7,8 του κοντρολλερ. Δεν μπορει να εχει γινει λαθοσ σε αυτο. Αν το ρελε θελει αλλαγη ειναι αλλο πραγμα ισωσ και να φταιει και αυτο. Θυμαμαι καποτε αντικ/σα το ρελε και αποκατασταθηκε η βλαβη. Κοιτα και τισ επαφεσ να δεισ αν το πηνιο οπλιζει παντα με τους θερμοστατεσ χωρου κοιτωντασ με ενα πολυμετρο. Αν θελεισ να βεβαιωθεισ οτι φταιει κατι σε αυτο βαλε μια γεφυρα μεταξυ τησ 7-8 και δεσ αν το ξανακανει το α01.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.203 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ