Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150715 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Φίλε Στάθη καλησπέρα.
Αυτό που παρατηρησα είναι τη βλάβη μου τη βγάζει όταν κάνει τη συντήρηση (τ18=1). Όταν κάνει αρχική εκκίνηση, ξεκινάει κανονικά χωρίς βλάβη. Ενδεικτικά σου γράφω τις ρυθμίσεις μου:
u1=70
u2=4
u3=0

t1=0
t2=1
t3=54
t4=13
t5=5
t6=100
t7=14
t8=50
t9=36
t10=67
t11=40
t12=90
t13=45
t14=100
t15=62
t16=153
t17=65
t18=1 (τώρα το έβαλα στο 0 για να δω μήπως φταίει αυτό)
t19=99
t20=εργοστασιακή τιμή.

Εδώ να σημειώσω ότι η κλίση του κοχλία είναι στις 50 μοίρες.
Το πέλλετ που χρησιμοποιώ είναι αρκετά δυνατό και γι' αυτό έχω μειώσει τον αέρα στις διάφορες σκάλες.

Έχω και μια επιπλέον ερώτηση: ο καυστήρας καλύπτει 2 σπίτια (118 και 120 τετραγωνικά). Έχω παρατηρήσει ότι ενώ δουλεύει συχνά, το νερό δεν είναι ζεστό (όσο τουλάχιστον θα ήθελα). Τον δουλεύω μέχρι την 4η σκάλα. Πιστεύεις ότι πρέπει να το βάλω στην 5η?
Να σημειώσω ότι το ένα σπίτι είναι 20ετίας χωρίς κάποια μόνωση (ισόγειο), ενώ το δικό μου (όροφος) είναι 8ετίας με κάποια μόνωση (ταράτσα, διπλά κουφώματα).
Ευχαριστώ πολύ
Νίκος
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nt7561.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150720 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

ferroli sfl7 έγραψε: τελικα τι εφταιγε?μετα απο τι εστρωσε?μετα απο αυτο που σου ειπα η εκανες κατι αλλο?εμενα βγαζει Α01 μετα που θα τον καθαρισω στο πρωτο αναμμα.παραξενο και αυτο.τι λεβητα εχεις και τι καυστηρα?

nt7561 έγραψε:

ferroli sfl7 έγραψε: καλημερα.πατησες το Μ μεχρι να σβησει και να το ξαναπατησεις μεχρι να γραψει το ΟΝ?δοκιμασε το.


Ναι το έκανα. Σήμερα το πρωι μου εβγαλε την ψυχη με τις βλαβες. Εβγαζε Α01 συνέχεια (στην εκκινηση). Άλλαξα
από την αρχή τις ρυθμίσεις και για την ωρα δουλευει κανονικά


Όχι δεν ήταν αυτό που μου είπες, έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις. Το σφάλμα τώρα μου το βγάζει όταν κάνει συντήρηση της φλόγας (έτσι νομίζω). Όταν κάνει αρχική έναυση, δε μου βγάζει σφάλμα.
Θα το ψάξω κι άλλο να δψ αν βρω μια λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150731 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλημερα και παλι.
Σημερα που καθαρισα τον καυστηρα και το λεβητα μετρησα την παροχη πελλετ σε δεκα λεπτα. Ο κοχλιας μου εδωσε 3250 γρ. ακριβως. Με το τ4 στο 13 το πελλετ σταματαει ακριβως εκει που τελειωνει η κλιση του σωληνα τροφοδοσιας (εσωτερικα του καυστηρα) οποτε πιστευω πως ειμαι ενταξει. Θα πρεπει να αλλαξω κατι αλλο στις ρυθμισεις μου Σταθη;
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150736 από ferroli sfl7
καλησπερα σε ολους και παλι.δηλαδη κυριε Σταθη να κατεβασω και αλλο τον αερα για να μειωθουν τα καρβουνακια?τα εχω λιγο πιο κατω απο τις ρυθμισεις τις "μαμας" και παλι ομως μονο καρβουνακια,γεμιζει ο λεβητας σε 2-3 μερες ολο το ταψακι μεχρι επανω.πουδρα καθολου.και λεω να αλλαξω και το πελλετ απο το σβαι και να καιω το irelli το βουλγαρικο,νομιζω εκαιγε καλυτερα με περισσοτερη πουδρα,αλλα και παλι λογο δουλειας και ολοημερου εορταστικου ωραριου δεν εχω χρονο να ασχολειθω με το λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150748 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Στάθη καλησπέρα.
Μέτρησα το χρόνο που χρειάζεται από το σημείο που θα ανάψει το πέλλετ, μέχρι να μπει στην 1η σκάλα. Είναι 3λ & 31δ.

Άλλαξα λίγο και τις ρυθμίσεις μου και τώρα έχουν ως εξής.

t1=0
t2=1
t3=51
t4=13
t5=5
t6=100
t7=12
t8=49
t9=38
t10=68
t11=40
t12=98
t13=45
t14=118
t15=60
t16=153
t17=65
t18=1
t19=99
t20=εργοστασιακή τιμή.

Μείωσα τον αέρα σε όλες τις σκάλες γιατί παρατήρησα ότι πέταγε καρβουνάκια. Επίσης μια φορά που έβγαλε βλάβη (Α01), είδα ότι ήταν στην φάση της συντήρησης της φλόγας. Έριξε πέλλετ για να ξαναξεκινήσει κι εκεί την έβγαλε. Αυτό που είδα όταν τον άνοιξα, πέρα από το νέο πέλλετ που είχε ρίξει, είχε και λίγο άκαυτο μέσα. Λες να φταίει αυτό (να βλέπει ο αισθητήρας φως και να πετάει βλάβη? Δεν θα έπρεπε όμως να βγάζει Α02 κι όχι Α01?

Νίκος (Κρήτη)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150750 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Για να βγάζει Α01 σημαίνει ότι παρουσιάζεται η βλάβη στην έναυση μήπως στη φλόγα της συντήρησης πρέπει να μειωθεί απο το 3,8 στο 2,5 με αντίστοιχη μείωση του αέρα αλλά κοίτα και τη φλόγα να τδείς άν είναι κιτρινη πρός το άσπρο.
Ίσως το πέλλετ αυτό να έχει οξιά και δρύς που να χρειάζεται λίγο χρόνο περισσότερο.
Δοκίμασε τη 5 σκάλα για αύξηση ισχύος ώστε να ζεσταίνει επαρκ΄λως τα διαμερίσματα.
Αλλα για το ζεστό νερό δεν είπες που βρίσκονται τα μποίλερ στη ταράτσα (είναι ηλιακά) ή στα πατάρια?
Άν βρίσκονται στη ταράτσα τότε χρειάεται χρόνος να ζεσταθούν και αυξημένη κάπως θερμοκρασία.
Άν τα διαμερίσματα κόβουν κάπως γρήγορα απο θερμοστάτη και στο κύκλωμα των σωμάτων είναι συνδεδεμένα τα μποίλερ τότε δεν θα ζεσταθούν καλά τα νερά χρήσης.
Σε αυτή τη περίπτωση το κύκλωμα των μποίλερ πρέπει να γίνει ξεχωριστά και με δικό τους κυκλοφορητή ή βάνα αυτονομίας.
Υπάρχει βέβαια και το εξής στη περίπτωση με κύκλωμα μποίλερ ανεξάρτητο με κυκλοφορητή να συνδεθεί εκτός απο τον υδροστάτη εκκίνησης και δεύτερος σε σειρά που να λειτουργεί ώς υπερθέρμανσης.
Αυτός ο τελευταίος άν επιλεγεί να λειτουργεί στους 55 τότε το νερό του λέβητα θα ζεσταίνει τα μποίλερ καλά και χωρίς να ανάβει τον καυστήρα.
Προηπόθεση τούτου είναι να υπάρχει αυτονομία με θερμοστάτη στα νερά χρήσης , κυκλοφορητής και δυο υδροστάτες.
Σε περίπτωση αυτονομίας με 1 κυκλοφορητή πρέπει να ανοίξης χειροκίνητα τη βάνα αυτονομίας στο μισό.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.249 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ