Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65313 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Λοιπόν χρονιά πολλα !! Για την ερώτηση σου για το t18 , είναι λειτουργιά που 8 βαθμους πριν την τελική ρυθμίσει θερμοκρασίας στον λέβητα μπαίνει o καυστήρας σε λειτουργιά συντήρησις φλόγας αλλά χωρίς να ανεβαζει θερμοκρασία γρήγορα , δηλαδή από την ανώτερη ταχύτητα π.χ. 4 παει στην 1 με αποτέλεσμα τα νερά του κυκλώματος να είναι σταθερά μέχρι να σταματήσει Ο θερμοστατης χορού να ζηταει . Πίστεων ότι λειτουργεί καλύτερα με κύκλωμα που εχει ηλεκτροβανα και λειτουργιά λέβητα με επαφές 7 και 8 γεφυρωμένες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65325 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε: εξαερωση εχω κανει .Καθε μερα στο συρταρακι βρισκω κλινκετ οχι σκληρο , σαν χωμα συμπηκνωμενο και νομιζω οτι το νερο δεν παει στους 65 βαθμους μεχρι 50 φτανει. Και η φλογα δεν μπαινει μεσα στον λεβητα το πολυ 15 εκατοστα

κάνε τις ρυθμίσεις που σου είπα και κοίτα τι θα γίνει και ενημέρωσε μας

Καλημερα, μετα απο 12 ωρες με τις νεες ρυθμισεις τα καλοριφερ επανω καυτα και κατω ικανοποιητικα ζεστα εκτος απο ενα που παραμενει κατω κρυο και πανω καυτο. Στην φλογα εκανα λαθος μπαινει μεσα στον λεβητα αρκετα. Το απογευμα μετα την δουλεια θα δω και τα υπολειματα. Το κακο ειναι οτι σε 12 ωρες εκαψε πανω απο 3 τσουβαλακια με τον θερμοστατη στο σπιτι μου στους 19 βαθμους
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by pantaolas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65351 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλυτερα να τον ρυθμισεις να δουλευει στην σκαλα 1 αντε 2 ετσι ωστε να δουλευει σε μικροτερη υσχυ
αλλα περισοτερες ωρες και να κανει λιγοτερες εναυσεις και να εχει και καλυτερη αποδωτικοτητα.
Ετσι δεν θα προλαβαινει να ζεστενει γρηγορα τα νερα και να αναγκαζεται να σβεινει.
Μπορει να αργει λιγο παραπανω να ζεστανει το σπιτι Αλλα δεν ειναι πετρελαιου .

Δε ειναι οπως του πετραιλαιου που δουλευαν τερμα γκαζι και μετα σβηναν καθε 3και λιγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65366 από Μιχάλης
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Και καλές ζέστες βεβαίως.
Έκανα μέτρηση της θερμοκρασίας του αέρα κατά την έξοδο και ήταν 280 με 290 βαθμούς και κατάλαβα πως ζεσταίνω την ατμόσφαιρα της Ελλάδας με τον λέβητά μου. Μου είπε λοιπόν ο καυστηράς, να βάλω μέσα στις "σωλήνες" του καζανιού, από μία σιδερένια ράβδο λίγο μικρότερη στο πάχος, δηλ. οι σωλήνες του λέβητα είναι 5 εκ. πάχος και οι ράβδοι να είναι 4,5 εκ., τις οποίες ράβδους θα έχω χαράξει ελικοειδώς. Έτσι ο αέρας δεν θα φεύγει γρήγορα στην ατμόσφαιρα, αλλά θα αργεί να βγει ζεσταίνοντας παραπάνω το καζάνι. Έχει κάποιος γνώμη επί του θέματος; Μεγάλε Joe125 τι λες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65381 από paoki72
Απαντήθηκε από paoki72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Θα ηθελα να αναφερω λιγο τις ρυθμισεις που εκανα με τη βοηθεια του Joe στον ferroli sunP7 που ισως βοηθησει και καποιον φιλο.
u01-78(το ειχα στους 75 βαθμους)
u02-4(απο 5)
t03-61(απο 51)
t04-7(απο 8)
t06-80(απο 100)
t07-17(απο 15)
t18-1(ηταν στο 0)
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το πελλετ πεφτει σχετικα γρηγορα και σε αρκετη ποσοτητα εν συγκρισει με τις προηγουμενες ρυθμισεις που ειχα.Φιλε Joe αν η σκαλα περεμενε στο 5 δε θα εφτανε ποιο συντομα στην επιθυμητη θερμοκρασια,αρα περισσοτερη οικονομια?Λεω εγω τωρα ο αδαης! :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by paoki72. Αιτία: αλλαγη στοιχειων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65417 από doym
Απαντήθηκε από doym στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
[img]http://[/img][img]http://[/img]

joe125 έγραψε:

doym έγραψε: :) έχω το sun7 σε λέβητα πετρελαίου και έχω αλλαξη το τ3=60 τ4=8 τ6=70 τ7=16 τ14=152 ο καυστήρας ανοιγοκλείνει με τον θερμοστάτη χώρου το u στο 4 :(

το t18 αν το βάλεις στο 1 τότε ο καυστήρας θα μπαίνει στην σκάλα 1 (συντήρηση) στους u01 - 8 βαθμούς και όταν πέφτει άλλους 4 βαθμούς θα μπαίνει στην σκάλα 4
αυτό είναι καλύτερο για την αντίσταση να μην ανάβει και σβήνει συνέχεια και μικραίνει ο χρόνος ζωής της και σαν οικονομία στο καύσιμο
και όταν φτάσει στην θερμοκρασία ο θερμοστάτης χώρου σβήνει

για πες μας εντυπώσεις από τον καυστήρα
τι πέλετ καις
πόσο συχνά τον καθαρίζεις κλπ κλπ[/qu :) μια χαρά καυστήρας μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα οσο για τα πελλετ alfa wood και καθάρισμα κάθε μέρα αρκετή στάχτη :( αν αλαξω το τ18 το βράδυ που θέλω να κλίνη στις 11 θα έχω κανένα πρόβλημα :whistle:

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by doym.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.196 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ