Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52746 από casperhellas
εγώ έχω μπλε γιαυτό λέω παραπάνω ότι μήπως υπήρχε περίπτωση να έχεις τον 12 αλλά για 80τμ σπίτι ο 12 είναι μεγάλος.

Να σου πω, πως τις ρυθμίσεις τις έχω ίδιες με σένα μόνο το t20 = 50 αυτό διαφέρει.

Έχεις θερμοστάτη στο σπίτι μέσα και τον ανάβεις από κει ?

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52748 από casperhellas

casperhellas έγραψε:

pantaolas έγραψε:

casperhellas έγραψε:

pantaolas έγραψε:

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε: Μου βγαζει μια κρούστα απο το πελλετ και καλυπτει το συρταρι και δεν μπορει να αναψει το πελλετ που ριχνει. Σκεφτηκα να αλλαξω πελλετ να δοκιμασω και αλλη μαρκα. Εκεινο που μου την δινει ειναι ο αλλος με τα ιδια ολα με εμενα εκανε 5 μερες να τον καθαρισει

με τον άλλον έχετε ακριβώς της ίδιες ρυθμίσεις?

Ετσι μου λεει ο υδραυλικος. Μετα τις αλλαξε και εδωσε πιο πολυ αερα στον δικο μου αλλα η κρουστα δεν φευγει


Φίλε ήρθε σήμερα ο υδραυλικός και είδε τον λέβητα μου! Τελικά είχαν κάνει λάθος ένα καλώδιο που συνδέει τον καυστήρα με τον θερμοστάτη (στο σπίτι). Για να δεις αν είναι σωστά τα δικά σου έχω δώσει ένα λινκ σε προηγούμενο μήνυμα που έχει τις ρυθμίσεις και την συνδεσμολογία.

Ρίξε μια ματιά, γιατί μπορεί να μην το έχουν κάνει αυτό...

στη συνδεσμολογία του καυστήρα πρόσεξε τα νούμερα 7 και 8. Εκεί είχα το πρόβλημα!

ο υδραυλικος μου ειπε οτι επειδη εχω ηλεκτροβανα το 7 και 8 το βραχυκυκλωσε ή το απενεργοποιησε ή κατι τετοιο δεν καταλαβα καλα



Ναι πρέπει να βραχυκυκλωθούν για να είναι οκ. όμως πρέπει και από τον πίνακα στο σπίτι να αλλάξει κάτι στα καλώδια όχι μόνο στον καυστήρα.

Δηλ. Ο καυστήρας να παίρνει ρεύμα από τον πίνακα... να στέλνει το ρεύμα στον θερμοστάτη... και ο θερμοστάτης να στέλνει ρεύμα ξανά στον καυστήρα... (κάπως έτσι πρέπει να γίνει, έτσι μου είπε ο υδραυλικός μου)


Δες λίγο και αυτά τα σχόλια όπου έγιναν σε προηγούμενες ερωτήσεις. Ρώτα τον υδραυλικό σου αν έχει ενώσει το 7 με το 8 μέσα στον καυστήρα.. δλδ τα καλώδια που πάνε στον καυστήρα. εκεί παίζει κάτι γιατί και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και έγινε μετά από αυτό.

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52751 από casperhellas
Μπορείς αν έχεις ένα μέτρο να μετρήσεις τον καυστήρα μέσα για να δεις τι είναι για σίγουρα. οδηγίες στην σελ. 33 του αρχείου που σου έστειλα.

Στην σελ. 34 δείχνει την συνδεσμολογία του 7 και του 8 που σου έγραψα για να ρωτήσεις τον υδραυλικό.

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52763 από giorgontres
Ναι τον αναβω απο το θερμοστατη ! Δεν ξέρω τι να δοκιμάσω. Μου το έβαλε ένας ξαδερφος πραγματικά εξαιρετικός στη δουλεια του αλλα μου είπε ο άνθρωπος ότι δεν ξέρει απο τις ρυθμίσεις δεν εχει εμπειρία. Τι να κάνω δεν ξέρω εσυ . Εσυ έχεις βάλει στον δικο σου τις παραμέτρους για p12 η κανονικα για p7?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52765 από casperhellas
όχι τέτοια φωτο. Φωτό από τον λέβητα να δούμε πως είναι... εγώ έχω εργοστασιακές ρυθμίσεις για το P7 και είναι μια χαρά.
Ρώτησε τον αν έχει βραχυκυκλώσει τα καλώδια 7 και 8 μέσα στον καυστήρα για να είσαι σίγουρος και γράψε εδώ τι σου είπε.

Αν θέλεις στείλε μου το τηλέφωνο σου με μειλ



Επίσης, γράψε λίγο και τα u01 , u02, u03 για να δούμε αν είναι και αυτά σωστά. (Την επόμενη φορά που θα πας στον λέβητα.. μην σε κατεβάζω συνέχεια)

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by casperhellas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52781 από giorgontres
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΙΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ Ο Γ ΕΦΥΓΕ Κ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ. ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ ΣΕ ΛΙΓΟ. ΤΑ ΧΩ ΜΑΘΕΙ ΑΠ ΕΞΩ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΧΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ Κ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ. ΜΛΙΣ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΤΑΣΟ ΤΟΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ Κ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΓΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ 7-8.ΤΑ U EINAI U01 65 BAΘΜΟΥΣ, ΤΟ U02 ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 3,Κ ΣΤΟ U03 EINAI STO 0.TI PELLET KES? ΕΜΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ THERMOPELET ΑΥΣΤΡΙΑΚΟ Κ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΣΚΟΝΗ Κ ΜΠΟΥΚΩΝΕ. ΤΩΡΑ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΚΗ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ