Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88916 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

tempes έγραψε: ξερει κανεις αν ο κοχλιας του p7 ειναι ιδιος με του p12??? σκεφτομαι να αλλαξω καυστηρα αλλα να κρατησω τον κοχλια γιατι του εχω κναει τις μετατροπες

από ότι ξέρω ο κοχλίας πάει σετ μαζί με τον καυστήρα,έτσι μου είχε απάντησή ο αντιπρόσωπος στην Αθήνα


μαζι θα το παρω απλα να κρατησω αυτο που εχω και να δωσω τον καινουριο μαζι με τον p7. ειναι ιδιοι ομως?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88949 από zeus-gr
Απαντήθηκε από zeus-gr στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

zeus-gr έγραψε: Φεύγει από τον λέβητα σωλήνας μήκους περίπου 60cm με κλίση αριστερά που είναι η καμινάδα. Η καμινάδα είναι χτιστή, μέγεθος περίπου 35χ35, ύψος 12 μέτρα με καπέλο. Πριν 2 εβδομάδες περίπου αλλάξαμε τον σωλήνα στον λέβητα και προσέξαμε να μην μπει πολύ μέσα και κλείσει την καμινάδα. Τώρα πρίν λίγο που κατέβηκα είχε πάλι σφάλμα. Ο σωλήνας καίει αρκετά, δηλαδή ίσα που ακουμπάς για ένα δευτ. αλλά όχι τόσο πολύ όπως η εξαγωγή.

μάλλον κακός ελκυσμός είναι με αποτέλεσμα τα καυσαέρια να βρίσκουν διέξοδο από τον σωλήνα εισαγωγής του πέλετ και έτσι να ενεργοποιείτε ο θερμοστάτης ασφαλείας
μπορείς να βεβαιωθείς αν δεν είναι ελαττωματικός ο θερμοστάτης ασφαλείας βγάζοντας τον από τον σωλήνα επάνω και να δεις θα το βγάλει το Α04 όση ώρα είναι εκτός ο θερμοστάτης ασφαλείας?αλλά προσοχή να έχεις το νου σου μην περάσουν τα καυσαέρια και σου κάψουν την σωλήνα τροφοδοσίας,να είσαι εκεί δηλαδή όση ώρα είναι εκτός ο θερμοστάτης ασφαλείας
με αυτό τον τρόπο θα δεις αν είναι ελαττωματικός ο θερμοστάτης η αν δεν είναι τότε μας μένει το τρίτο ενδεχόμενο, φταίχτης είναι η καμινάδα
αν δεν θέλεις να κάνεις αυτήν την διαδικασία με το θερμοστάτη πρέπει να μέτρησής πόσες Pa τραβάει η καμινάδα


Έχω κατεβάσει την θερμοκρασία του καυστήρα στο 63 (u01) και παρόλα αυτά η θερμοκρασία του λέβητα έφτασε σχεδόν 100 βαθμούς και ενεργοποιήθηκε η ασφάλειά του. Ο σωλήνας του καυστήρα έκαιγε σε βαθμό που δεν μπορούσες να ακουμπήσεις. Σήμερα έκανα μια τρύπα στην καμινάδα κάτω από τον σωλήνα εξάτμισης για να βοηθήσω την έλκυση. Όλο αυτό παρουσιάστηκε μετά την αλλαγή του σωλήνα εξάτμισης που πάει στην καμινάδα λόγω του ότι είχε τρυπήσει. Τελικά όπως φαίνεται οι τρύπες βοήθαγαν την έλκυση της καμινάδας και για αυτό δεν είχα πρόβλημα.

Θα δοκιμάσω και αυτό με τον θερμοστάτη για να αποκλείσουμε αυτό το ενδεχόμενο. Και πάλι Γιώργο σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89000 από zeus-gr
Απαντήθηκε από zeus-gr στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τράβηξα το βύσμα του θερμοστάτη την ώρα που δούλευε και αμέσως σταμάτησε και έβγαλε το σφάλμα. Αρα μένει η καμινάδα. Θα της κάνω αύριο μια τρύπα απ έξω μπας και τραβήξει καλύτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89018 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

zeus-gr έγραψε: Τράβηξα το βύσμα του θερμοστάτη την ώρα που δούλευε και αμέσως σταμάτησε και έβγαλε το σφάλμα. Αρα μένει η καμινάδα. Θα της κάνω αύριο μια τρύπα απ έξω μπας και τραβήξει καλύτερα.

όχι το βύσμα αλλά να ξεβιδώσεις τα δύο βιδάκια και να τον βγάλεις από την σωλήνα και να δεις μετά από κάποια ώρα αν το βγάζει το Α04

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89157 από doym
Απαντήθηκε από doym στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
:( :P
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by doym.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89158 από doym
Απαντήθηκε από doym στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

casperhellas έγραψε: Παιδιά καλημέρα,

έχω έναν λέβητα ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw. Και πήρα 2 διαφορετικά είδη πέλλετ να δοκιμάσω...

ανεβάζω φωτογραφίες και αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει αντίστοιχο ας μου πει την γνώμη του.

Επίσης, χρησιμοποιώ εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μήπως να αλλάξω ρυθμίσεις για καλύτερη καύση ??

το alfa wood το παίρνω 4,5ευρώ την σακούλα ενώ το γερμανικό 5,5ευρώ.

1. docs.google.com/file/d/0ByAXmjknfiiPSmRx...U0U/edit?usp=sharing
εγώ στους Γερμανού δεν θα έδινα ούτε ένα ευρώ καλύτερα το ελληνικό και εγώ αυτό έχω 4 ευρώ το στουβαλακη και καιη μια χαρά
2. docs.google.com/file/d/0ByAXmjknfiiPbnZC...VGM/edit?usp=sharing

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ