Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72074 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

tempes έγραψε: μηπως υπαρχει σχεδιαγραμμα συναρμολογησης του μοτερ απο τον κοχλια???

τι σχεδιάγραμμά θέλεις?
ηλεκτρολογικό η να κουμπώσεις τον κοχλία πάνω στο μοτέρ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72248 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
οχι εχει παθει ζημια το μοτερ και μολις ζοριζεται σφιγκει και δεν γυρναει βρηκα το προβλημα το ελυσα αλλα θελω να δω αν τα εχω βαλει ολα σωστα πριν το βαλω να δουλεψει. να δω πως μπαινουν τα γραναζια δηλαδη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72857 από john gavan
Απαντήθηκε από john gavan στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλημερα και παλι στο θεμα t18

στην δικια μου περιπτωση Ρ-12 σε πετρ/βητα 65κw για να ζεστανω 2 διαμερισματα (120τμ+ 60τμ)και μια αποθηκη 40 τμ(μονο για 5-6ωρες την ημερα.) το 18 στο 1 δεν δουλεψε!

ΣΤα πολυ κρυα με εκαιγε 5,5 με 6 15αρια και στα λιγοτερα κρυα 4 με 4,5 15αρια.
ενω οταν εχω το t18 στο 0 με καιει αναλογα με τα παραπανω 4 15αρια και στο λιγοτερο κρυο το πολυ 3.

ΔΙΑΦΟΡΑ τουλαχιστον 1,5 15αρι την ημερα. και κατεπειγοντος επεστρεψα στο t18 στο :ohmy:

το μεγαλυτερο καλο που αποκτας με την χρηση του πελλετ πλεον ειναι οτι καθαριζεις ολο και ποιο αργα....
ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΘΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ και ο λεβητας δουλευει ρολοι.απλως του χρονου θα κανω σιλο

ferolli p-12 σε λεβητα clobal 65kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72964 από kostasb
Απαντήθηκε από kostasb στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Κι εγω το τ18 στο 1 το δουλευω για να ζεσταινει πιο καλα το μποιλερ.
Τον εχω βαλει να δουλευει στην δευτερη σκαλα με τ10 69 και τ11 43.
Με εξωτερικη 7-10 βαθμους λιγο κατω απο 2 τσουβαλια για 150 μετρα σπιτι με καλουτσικες μονωσεις.
Καθαρισμα καθε 4 μερες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73093 από makedonas
Απαντήθηκε από makedonas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε: @makedonas
να βάλουν τον αναλυτή όταν ο λέβητας φτάσει τους 60 βαθμούς να ρυθμίσουν την σκάλα 5 πρώτα,μετά την σκάλα που τον έχεις και στο τέλος να ρυθμίσουν την σκάλα 1
ο λέβητας να έχει καθαριστή πριν γίνουν οι ρυθμίσεις
μετά αν δεν σου κάνει κόπο πες μας τι έδειξε ο αναλυτής και τις τελικές ρυθμίσεις που σου έκαναν και ποιο το αποτέλεσμα




Άνθρακας ο θησαυρός!! Αναλυτής δεν χρειάζεται κατά την γνώμη των ειδικών,διότι η καμινάδα είναι μια χαρά,τραβάει καλά απ΄ ότι κατάλαβα και δεν γυρνάει καυσαέρια.

Τα μέτρα που πήρανε είναι να αλλάξουν το τασάκι για καλύτερη φλόγα,να αδειάσουμε το σιλό μήπως είχε πολύ σκόνη μαζεμένη και να αλλάξουν τις ρυθμίσεις:

t01 000
t02 001
t03 051
t04 008
t05 005
t06 100
t07 015
t08 051
t09 028
t010 074
t011 038
t012 130
t013 046
t014 130
t015 050
t016 150
to17 056
to18 000
to19 099
t020 050


u1 075
u2 004
u3 000


Aποτέλεσμα μηδέν,τα καρβουνάκια επιμένουν να είναι ακόμα εδώ και η κατανάλωση σε υψηλά επίπεδα,αν και βελτίωσαν την φλόγα και κάνει λίγα σκαμπανεβάσματα, πάλι πετάει καρβουνάκια,τελευταία λύση που μου πρότειναν είναι να βάλω μια σχάρα με πιο ψιλές τρύπες στον λέβητα για να κρατάει και να καίει τα καρβουνάκια,μια άλλη πιθανή αιτία ίσως είναι το πέλετ schweighofer παρόλο που είναι καλής ποιότητας μου είπαν ότι είναι πιο ελαφρύ και ίσως το πετάει εύκολα ο καυστήρας πριν προλάβει να καεί.

Όσο για την κατανάλωση(χθες ας πούμε μια ζεστή μέρα 3 σακουλάκια το 24ωρο πάντα με τον θερμοστάτη στο 23 και 5 στις κρύες μέρες) είπαν να γεφυρώσουν το 7-8 να δουλεύει συνέχεια και να κρατάει τα νερά στους
60 βαθμούς αλλά υπήρξε διαφωνία ως προς το αποτέλεσμα και το αφήσαμε έτσι.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by makedonas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73098 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
φίλε @makedonas δεν πιστεύω να σου πήραν και λεφτά?
ο αναλυτής καυσαερίων χρησιμοποιήτε για να ρυθμίσεις ποιο αποδοτικά τον καυστήρα (είτε είναι πέλετ,είτε είναι πετρελαίου,είτε είναι μαζούτ κλπ)
αυτή σου έβαλαν της μαμά ρυθμίσεις
αυτός που ήρθε τι ήταν?καυστηρατζής,ηλεκτρολόγος,υδραυλικός?
αναλυτή είχε μαζί του?
πώς το ξέρει ότι η καμινάδα τραβάει καλά και δεν τραβάει πάνω από το κανονικό (θερμαίνεις την γειτονιά)?με το μάτι?η την μέτρησε?

γνώμη μου είναι ούτε το τασάκι φταίει ούτε ο καυστήρας ούτε τίποτα απλά θέλει ρυθμίσει με αναλυτή και θα δεις την υγεία σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ