Απορίες λειτουργίας λέβητα ξύλου.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161157 από louris1234

louris1234 έγραψε:

etsa67 έγραψε: και 4 ώρες και η θερμοκρασία στον λέβητα πέφτει κοντά στους 40 βαθμούς

Aπάντηση.
Το νερό κυκλοφορεί στα σώματα άρα είναι φυσιολογικό λόγω εκτόνωσης της θερμότητας άρα πέφτει η θερμοκρασία.
Λύση. Ο υδροστάτης του κυκλοφορητή να συνδεθεί σε σειρά με τον θερμοστάτη χώρου άρα κάθε φορά που πιάνει θερμοκρασία ο υδροστάτης του κυκλοφορητή σταματάει και τον κυκλοφορητή και ο υδροστάτης του βεντιλατέρ τη καύση.
όταν όμως η θερμοκρασία του νερού λόγω στασιμότητας περάσει τους 75-80 ένας άλλος υδροστάτης σε σειρά με τον υδροστάτη του κυκλοφορητή ξεκινάει τον τελευταίο μόνο για την παραλαβή της υπερθέρμανσης στα σώματα.
Τώρα αν έχεις μποίλερ πρέπει να βάλεις άλλον κυκλοφορητή που να κυκλοφορεί την εν λόγω υερθέρμανση στο μπόιλερ.

λίγο πιο κάτω από το καπέλο μαυρίζει είναι λογικό αυτό? Και τελευταίο σήμερα άλλαξα το ταψί για την στάχτη και ακριβώς από κάτω είχε αρκετό νερό τη να είναι άραγε αυτό??
Ναι είναι φυσιολογικό λόγω υγρασίας των ξύλων και όχι τόσο από την έλλειψη τρίοδης φορτίου η οποία όπως και οι άλλοι φίλοι μας προβλέπεται η εγκα/σή της δεν είναι προερετική, άρα δεν σου τα λένε καλά οι κατασκευαστές. όλοι οι ξένοι κατασκευαστές την έχουν υποχρεωτική.

Δεν φτάνει η εγκα/ση ενός ξυλολέβητα με τη λογική μια σωλήνα φεύγει και η α΄λλη επιστρέφει.
Αυτά ανήκουν στον μεσαίωνα και σε ρωτάω εσύ που θέλεις να ανήκεις?
Αν θέλεις να είσαι στο σήμερα πρέπει να φορτώσεις την εγκα/ση με όλα τα παρελκόμενα για να γίνει οικονομική και να παίρνεις τα μέγιστα των θερμοκρασιών στο σπίτι σου.
Τώρα το ερώτημα είναι ότι εσύ δεν θα ξέρεις ούτε να τα εγκα/σεις επειδή δεν είσαι της δουλειάς.
Εμπιστεύσου κάποιον ψαγμένο μηχανικό τεχνικό να στα εγκα/σει αν δεν υπάρχει τότε έχεις πρόβλημα.

Αυτό ακριβώς δύσκολο να βρεθεί μάστορας να κάνει τόσο περίπλοκη την εγγατασταση δυστηχως

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μόνος μου είναι λίγο δύσκολο

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161164 από Valo
Φίλε μου καλημέρα,

Νομίζω σε προηγούμενη ανάρτησή σου , σου είχαμε απαντήσει για την αναγκαιότητα της τρίοδης και άλλων παραμέτρων που θα πρέπει να προσέξεις.
Τώρα , αν εσύ δεν τα ακολούθησες δεδομένων των όσων σου είπε ο κατασκευαστής του λέβητα , αυτό είναι άλλο κομμάτι το οποίο εκ των προτέρων γνώριζες.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161166 από etsa67
Φιλε Valo εχεισ χιλια δικια ομωσ να ξερεισ οτι ολοι φταιμε σαν τεχνικοι που δεν εξηγουμε σωστα στουσ πελατεσ μασ το καλυτερο δυνατο για αυτουσ ωστε αυτοι οι πελατεσ μασ δηλ. να μην ασχολουνται με τεχνικεσ διαδικασιεσ. Ομωσ φταινε και αυτοι που αναζητουν συστηματα θερμανσησ στο καλυτερο δυνατον κοστοσ οποτε διευκολυνουν και τουσ εμπορουσ των εν λογω συστηματων. Οποτε επικρατει ελα μωρε ολα τα παρελκομενα χαλανε και ειναι ακριβα δεν κανουν και αυτα που υποσχονται και ολα αυτα δυστυχωσ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161262 από louris1234
Παιδιά εδώ Κέρκυρα έχουμε θέμα με τους μαστορους 6 άτομα που ρώτησα κάνεις δεν ξέρει την τρίοδη να την βάλω μόνος?? Λίγο δύσκολο..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161279 από okalamaris
Κάτι τέτοιοι "κάστοροι" έχουν δουλειά τέτοιες εποχές... 300 ευρώ την ώρα βγάζουν...
Να την βάλεις μόνος, με λίγη βοήθεια από κάποιον ειδικό εδώ μέσα θα τα καταφέρεις...
Θα σου μείνουν και τα εργαλεία...
;)
Αλλά ρώτα και κανέναν ακόμη, πες και καμιά προσευχή, Χριστούγεννα έρχοντε... :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161309 από elgreco

louris1234 έγραψε: Παιδιά εδώ Κέρκυρα έχουμε θέμα με τους μαστορους 6 άτομα που ρώτησα κάνεις δεν ξέρει την τρίοδη να την βάλω μόνος?? Λίγο δύσκολο..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Βρήκες άκρη συντοπίτη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ