Μέτρηση απόδοσης λέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #97722 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Μέτρηση απόδοσης λέβητα

valsam έγραψε: Δηλ. μονο μισο λιτρο το μετρο?


Ποσο περιμενες βρε Σαμη. Εδω με δεκα-δεκαπεντε λιτρα υπολογιζε τα σωματα.(εκτος τα γαιδουρισια φυσικα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #97869 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Μέτρηση απόδοσης λέβητα

valsam έγραψε: Εχω λοιπον 105 λιτρα νερου του λεβητα και 500 του μπαφερ και ο λεβητας ζυγιζει 282 κιλα,τα νερα και στον λεβητα και στο μπαφερ ειναι στους 30 βαθμους βαζω π.χ 15 κιλα ξυλα που ξερω οτι εχουν 20% υγρασια (δηλ. 4kw/kg)δηλ 60kw τα ξυλα και τα νερα τα ανεβασε απο τους 30 στους 90 δηλ 60 βαθμους διαφορα το πολαπλασιαζω αυτο το 60 επι των 605 λιτρων νερου δηλ.=36,300 και πολαπλασιαζω το βαρος δηλ. τα 282 κιλα επι 0,0107 =3.017+36,300=39.317 και διαιρουμε αυτα με τα 60kw(51,590 θερμιδες) που μας κανει 76,2% αποδοση,σωστα τα λεω?

Για τον υπολογισμό (με τον οποίο καταρχήν συμφωνώ) και ο οποίος θα βγάλει την απόδοση του λέβητα χρειάζεται τα εξής
α) χρήση όχι ξύλων αλλά άλλου υλικού πιο "διπαιστευμένου". πχ 4 μπριγκέτες αξιόπιστης μάρκας που να έχουν συγκεκριμένη θερμογόνο δύναμη
β)ΣΩΣΤΗ μέτρηση θερμοκρασιών νερού πριν και μετά. Αυτό μπορεί να γίνει με μετρήσεις σε διάφορα σημεία στο αδράνειας. Μία μόνο μέτρηση επάνω ή κάτω δε δίνει σωστά νούμερα καθώς 500 λίτρα νερού δεν έχουν την ίδια θερμοκρασία μέσα σε ένα δοχείο.
γ)Την ενέργεια που αποροφά ο λέβητας για να ζεστάνει τα τοιχώματά του ΔΕΝ πρέπει να την προσθέσουμε. (ούτε να την αφαιρέσουμε). Δεν είναι ενέργεια που μας δίνει σε αξιοποιήσιμη μορφή ο λέβητας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #97874 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Μέτρηση απόδοσης λέβητα
Ετσι ειναι γιατι εγω εχω μονο ενα θερμομετρο στο δοχειο αδρανειας στα 3/4 του υψους του και οταν μου δειχνει 60 π.χ τα νερα πολυ παραπανω απο 60 ειναι οταν ερχονται στα σωματα,αφου δεν μπορεις καν να τα ακουμπησεις!
Μηπως ειναι πιο σωστο να μετρησω μονο τα νερα του λεβητα μιας και εχει 105 λιτρα(+6 των σωληνωσεων), δηλ. να κλεισω το μπαφερ και να βαλω στον λεβητα 3-4 κιλα π.χ και να δω ποσο θα ανεβασουν την θερμοκρασια των νερων αυτα τα 3-4 κιλα (απο τους 20 βαθμους)?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #97896 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μέτρηση απόδοσης λέβητα
τιποτα απ αυτα δεν ειναι σωστο αλλα επιμενεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #97899 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Μέτρηση απόδοσης λέβητα

Gdevil έγραψε:

valsam έγραψε: Εχω λοιπον 105 λιτρα νερου του λεβητα και 500 του μπαφερ και ο λεβητας ζυγιζει 282 κιλα,τα νερα και στον λεβητα και στο μπαφερ ειναι στους 30 βαθμους βαζω π.χ 15 κιλα ξυλα που ξερω οτι εχουν 20% υγρασια (δηλ. 4kw/kg)δηλ 60kw τα ξυλα και τα νερα τα ανεβασε απο τους 30 στους 90 δηλ 60 βαθμους διαφορα το πολαπλασιαζω αυτο το 60 επι των 605 λιτρων νερου δηλ.=36,300 και πολαπλασιαζω το βαρος δηλ. τα 282 κιλα επι 0,0107 =3.017+36,300=39.317 και διαιρουμε αυτα με τα 60kw(51,590 θερμιδες) που μας κανει 76,2% αποδοση,σωστα τα λεω?

Για τον υπολογισμό (με τον οποίο καταρχήν συμφωνώ) και ο οποίος θα βγάλει την απόδοση του λέβητα χρειάζεται τα εξής
α) χρήση όχι ξύλων αλλά άλλου υλικού πιο "διπαιστευμένου". πχ 4 μπριγκέτες αξιόπιστης μάρκας που να έχουν συγκεκριμένη θερμογόνο δύναμη
β)ΣΩΣΤΗ μέτρηση θερμοκρασιών νερού πριν και μετά. Αυτό μπορεί να γίνει με μετρήσεις σε διάφορα σημεία στο αδράνειας. Μία μόνο μέτρηση επάνω ή κάτω δε δίνει σωστά νούμερα καθώς 500 λίτρα νερού δεν έχουν την ίδια θερμοκρασία μέσα σε ένα δοχείο.
γ)Την ενέργεια που αποροφά ο λέβητας για να ζεστάνει τα τοιχώματά του ΔΕΝ πρέπει να την προσθέσουμε. (ούτε να την αφαιρέσουμε). Δεν είναι ενέργεια που μας δίνει σε αξιοποιήσιμη μορφή ο λέβητας.


για το τελευταιο σαφεστατα και οχι, αλλα αποδιδεται στον περιβαλλοντα χωρο ως ακτινοβολια. πχ το δωματιο που ειναι ο λεβητας ζεσταινεται με τον τροπο αυτον. Εγω γι αυτο και τον μετρησα - και θα τον ξαναμετρησω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134081 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Μέτρηση απόδοσης λέβητα
Να μπώ και εγώ στη συζήτηση. Βαθμός απόδοσης καύσης και εγκα/σης είναι διαφορετικά πράγματα αλλά συνδέονται μεταξύ τους. Δεν είναι εύκολο .
θα πρέπει να ληφθούν παράγοντες όπως:
1)καύσιμο σε κιλά
2)Κατωτέρα θερμογόνο δύναμη καυσίμου σε kcal/kg
3)θερμαινόμενη ενεργητική επιφάνεια και συναγωγής ενός λέβητα
4)Είδος υλικού κατασκευής του λέβητα
5)Θερμοκρασία καυσαερίων στην έξοδο στους 60c του νερού του λέβητα
6)Όγκος του νερού του λέβητα
Πρώτα θα υπολογισθεί η απόδοση της καύσης και μετά αυτός της εγκ/σης. γιατί ο τελευταίος επηρεάζεται από τη ταχύτητα και την απόσταση του δικτύου.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ