Ξυλολέβητας και pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92770 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet

Gdevil έγραψε:

ddt έγραψε: και τοτε γιατι υπαρχει πληθωρα λεβητων ξυλου, μερικοι μαλιστα απο εταιρείες με προιοντα πανακριβα αλλα και πολυ ποιοτικα, που μετατρεπονται σε πελλετολεβητες αλλαζοντας μονο την πορτα και κουμπώνοντας τον καυστηρα???????????
δεν αλλαζουν ουτε οι διαδρομες,ουτε η καμιναδα ουτε ο τροπος καθαρισματος ουτε οτιδηποτε αλλο.

Για πανάκριβα προϊόντα η απάντηση είναι στο πανάκριβα B)
Δλδ με μεγάλο κόστος καταφέρνουν να σου δώσουν αυτό το 2 σε 1 και μάλιστα με καλή απόδοση.
Το θέμα είναι όμως ότι την ίδια απόδοση (είτε του ξύλου είτε του πέλλετ) μπορείς να την βρείς σε μηχανήματα μόνο για ξύλο ή μονο για πέλλετ με λιγότερα χρήματα.

Για φτηνά προϊόντα η απάντηση είναι ότι δε θα έχουν καλή απόδοση είτε με το 1 καύσιμο είτε με το άλλο. Τουλάχιστον όχι όσο καλή απόδοση θα είχε ένας λέβητας που θα ήταν φτιαγμένος μόνο για το ένα καύσιμο στα ίδια λεφτά

Ως παράδειγμα δες την σόμπα cleo combi της la nordica .
Τιμή για 6 kw 3150

Τα ανωτέρω είναι πως τα σκέφτομαι εγώ. Μπορεί και εσφαλμένα. Αλλά δε νομίζω να μπορεί και κανείς να με πείσει για το αντίθετο. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα μηχάνημα μπορεί να κάνει 2 λειτουργίες το ίδιο καλά και με τα ίδια λεφτά από ότι κάνουν το κάθε ένα από τα 2 διαφορετικά μηχανήματα. Και ο πελλετολέβητας είναι εντελώς διαφορετικό μηχάνημα από τον ξυλολέβητα.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι ένα σπίτι με πολύ καλή μόνωση (και άρα μικρή κατανάλωση πρώτης ύλης) δεν χρειάζεται κάποιο πανάκριβο μοντέλο. Η παραπάνω απόδοσή του δεν πρόκειται να αποσβέσει το έξτρα κόστος του γιατί η κατανάλωση θα είναι μικρή.




Aυτος ειναι παρα πολυ καλος αλλα ακριβως!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92771 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet

agge72 έγραψε:

Gdevil έγραψε:

ddt έγραψε: και τοτε γιατι υπαρχει πληθωρα λεβητων ξυλου, μερικοι μαλιστα απο εταιρείες με προιοντα πανακριβα αλλα και πολυ ποιοτικα, που μετατρεπονται σε πελλετολεβητες αλλαζοντας μονο την πορτα και κουμπώνοντας τον καυστηρα???????????
δεν αλλαζουν ουτε οι διαδρομες,ουτε η καμιναδα ουτε ο τροπος καθαρισματος ουτε οτιδηποτε αλλο.

Για πανάκριβα προϊόντα η απάντηση είναι στο πανάκριβα B)
Δλδ με μεγάλο κόστος καταφέρνουν να σου δώσουν αυτό το 2 σε 1 και μάλιστα με καλή απόδοση.
Το θέμα είναι όμως ότι την ίδια απόδοση (είτε του ξύλου είτε του πέλλετ) μπορείς να την βρείς σε μηχανήματα μόνο για ξύλο ή μονο για πέλλετ με λιγότερα χρήματα.

Για φτηνά προϊόντα η απάντηση είναι ότι δε θα έχουν καλή απόδοση είτε με το 1 καύσιμο είτε με το άλλο. Τουλάχιστον όχι όσο καλή απόδοση θα είχε ένας λέβητας που θα ήταν φτιαγμένος μόνο για το ένα καύσιμο στα ίδια λεφτά

Ως παράδειγμα δες την σόμπα cleo combi της la nordica .
Τιμή για 6 kw 3150

Τα ανωτέρω είναι πως τα σκέφτομαι εγώ. Μπορεί και εσφαλμένα. Αλλά δε νομίζω να μπορεί και κανείς να με πείσει για το αντίθετο. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα μηχάνημα μπορεί να κάνει 2 λειτουργίες το ίδιο καλά και με τα ίδια λεφτά από ότι κάνουν το κάθε ένα από τα 2 διαφορετικά μηχανήματα. Και ο πελλετολέβητας είναι εντελώς διαφορετικό μηχάνημα από τον ξυλολέβητα.

Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι ένα σπίτι με πολύ καλή μόνωση (και άρα μικρή κατανάλωση πρώτης ύλης) δεν χρειάζεται κάποιο πανάκριβο μοντέλο. Η παραπάνω απόδοσή του δεν πρόκειται να αποσβέσει το έξτρα κόστος του γιατί η κατανάλωση θα είναι μικρή.




Aυτος ειναι παρα πολυ καλος αλλα ακριβως!!!

www.varmebaronen.com/html/biomax_utokad1.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92774 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Αντε να προτεινω και γω ενα
topling.gr/index.php?option=com_content&...4&Itemid=106&lang=el
2 χωριστοι θαλαμοι... αλλος για ξυλο αλλος για πελλετ.
Αυτοματη ,μεταγωγη στο πελλετ αν τελειωσουν τα ξυλα.
Βεβαια ειναι λιγο γαιδουρι(634κιλα) και θελει ευρυχωρο λεβητοστασιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92775 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
το συγκεκριμενο που δειχνεις ΔΕΝ ειναι και οτι καλυτερο εχουν να παρουσιασουν οι Σουηδοι.

Δες τα τεχνικα χαρακτηριστικα και θα καταλαβεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157466 από NikosVolos
Απαντήθηκε από NikosVolos στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Γεια σας παιδια εχω μπει σε σκεψη εδω και καμποσους μηνες,μετα απο 2 χρονια θερμανσης με ξυλολεβητα της ATS με 31KW αποδοση να εβαζα καυστηρα πελλετ Ferroli 7p αν θυμαμαι καλα με 34KW..Ειδα πολλα βιντεο τα οποια τα τοποθετουσαν σε λεβητες πετρελαιου και λειτουργουσαν και ειπα οτι σε εμενα που εχω ηδη λεβητα στερεου καυσιμου θα δουλεψει εξισου καλα ο καυστηρας πελλετ τοποθετημενος στην πορτα του ξυλολεβητα.
Με τον ξυλολεβητα εχω βγαλει 2 χειμωνες που ηταν και αρκετα κρυοι και οι 2 τελευταιοι με αυτον που διανυουμε και η καταναλωση του ηταν 8-10 τονοι ξυλα ανα χειμωνα για δυο σπιτια(Ημιυπογειο 75τ.μ.-Ισογειο 110τ.μ. και μποιλερ)με θερμοκρασιες νερων 45-50 βαθμους αναλογως και την ποιοτητα των ξυλων και το ποσα κουραγια εχεις να μπαινοβγαινεις ανα 1 ωρα εξω και αυτο με καλη ποιοτητα ξυλων...Το κατω σπιτι κρατιεται ετσι κι αλλιως πιο ζεστο λογω οτι ειναι υπογειο και εχει γυρω στους 21-22 βαθμους θερμοκρασια και πανω λογω οτι χτυπιεται κι απο τις τεσσερις μεριες και η μονωση ειναι μηδαμινη αν και 10ετιας το σπιτι εχει 16-17 αντε και στα κεφια 18 βαθμους αν κλεινω για λιγο τον κατω κυκλοφορητη..
Κλεινοντας για να μην σας κουραζω κι αλλο θα ηθελα την αποψη σας και αν μπορω να κανω αυτο το εγχειρημα και απο θεμα οικονομιας.Με τα ξυλα αν βαλεις 130 τον τονο βγαινω κοντα στα 1200 με 1300 ευρω τον χρονο(χωρια τι τραβαει η μεση με το κουβαλημα που εχω ριξει...),με το πελλετ με μια τιμη στον τονο στα 200 παραδειγμα τι θα καιω??Απο αυτα που εχω δει και εδω στο φορουμ λετε για 40-50 κιλα το 24ωρο καταναλωση δηλαδη τον μηνα εμενα θα μου βγαινει γιατι δεν θα το δουλευω 24 ωρες αντε να το δουλευω 15 ωρες..γυρω στα 2 σακια αντε 3 μεγιστο..Γυρω στον τονο καθε μηνα επι 6 μηνες που θα δουλευει 6x200 παλι 1200 ευρω το υπολογιζω,που και παραπανω να παει και 1500 που λεει ο λογος μονο η βρωμια και το κουβαλημα και το μεσα εξω που γλιτωνεις αξιζει...Περιμενω απαντησεις σωστε με!!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157472 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
το εγχειρημα μπορεις και οι υπολογισμοι σου ειναι σωστοι γθρω στους 6 τονους αν και ο περσυνις χειμωνας μονο βαρυς δεν ηταν :) ...η τιμη του πελλετ που μπορεις να βρεις δεν ξερω αν ειναι σωστη οπως κι ο λεβητας σου που ακουγεται μικρος ...κανε και μια ερευνα αγορας στην ευρυτερη περιοχη σου για την τιμη του πελλετ αν αυτο ειναι βασικο κριτηριο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": NikosVolos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ