Ξυλολέβητας και pellet

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157525 από NikosVolos
Απαντήθηκε από NikosVolos στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Επειδη εγω οσο και να γελατε...Αυτον το λεβητα εχω και με αυτον προσπαθω να κανω κατι,θα μπορουσε εστω να μου πει καποιος σε αυτο το λαθος συστημα που εχω αν θα βαλω καυστηρα πελλετ θα εχει καλυτερη αποδοση απο το ξυλο η οχι??

Ευχαριστω για την κατανοηση...

Υ.Γ.Δεν γεννηθηκα Θερμουδραυλικος να γνωριζω γι αυτο απευθυνομαι σε γνωστες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157526 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
ναι θα έχεις σημαντική διαφορά ως προς την απόδοση. καμία σχέση με τα ξύλα.
Να το κάνεις και καλή επιτυχία. Είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε ,έστω με αυτό, σε ότι αντιμετωπίσεις, και κομμένη και η πλάκα, έχεις δίκιο με αυτό τώρα , θα πορευτείς, αν δεν βρείς κάπου να τον πουλήσεις.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157571 από NikosVolos
Απαντήθηκε από NikosVolos στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Αν θα κανω αυτη την ενεργεια καποια στιγμη θελω να ελπιζω σε καποια βοηθεια απο μερους σας,σε οτι αφορα τις οποιες δυσκολιες αντιμετωπισω γιατι στα σπιτια μενουν οικογενειες με μικρα παιδακια και θα ηταν πολυ καλυτερο να μην ειχαμε αναγκη απο τιποτα και να βαραγαμε πετρελαια στο φουλ..Αλλα επειδη δεν ειναι ετσι τα πραγματα και το ξερετε θα πρεπει εστω και σε τετοια Ελληνικα κολπα-πατεντες να βοηθαμε για το καλυτερο αποτελεσμα..Θα τα πουμε συντομα καλη συνεχεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160544 από NikosVolos
Απαντήθηκε από NikosVolos στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Καλησπερα μετα απο μηνες ολοκληρωθηκε τελη καλοκαιριου η εγκατασταση του Ferroli sun p7 στον ξυλολεβητα και εχω ξεκινησει και καποιες αναγνωριστικες καυσεις στα πρωτα κρυα που ηρθαν φετος..Εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος απο τις εως τωρα θερμοκρασιες και επιτελους υπαρχει στο λεβητοστασιο καθαριοτητα και οχι βρωμα απο τα καυσοξυλα..!!Θα ηθελα να μαθω λιγο τις τυχον ρυθμισεις που θα μπορουσα να κανω για να γινει πιο σωστη η καυση και πιο αποδοτικη η φλογα αλλαζοντας αερα η χρονο στην τροφη του κοχλια..Στις εργοστασιακες ρυθμισεις που εχει και με ενα φθηνο πελλετ Energymodul A1 υποτιθεται οτι ειναι αλλα απο Βουλγαρο αληθεια δεν παιρνεις(Πολυ σκουρο μου φαινεται) εχω θερμοκρασιες στην τριτη σκαλα 45-50c στα νερα και απο οτι βλεπω στην σταχτη ειναι σχεδον πουδρα..Μιλαμε για ημιυπογειο 75τ.μ. με 6 σωματα,Ισογειο 110τ.μ. με 10 σωματα και χαλια μονωση και μποιλερ..

Υ.Γ. Το κατω σπιτι που ειναι ημιυπογειο κρατα 20-21 βαθμους χωρις θερμανση και δεν εχει μεγαλη αναγκη απο θερμοτητα οσο το πανω που στα κρυα χτυπιεται απο παντου ειμαστε σε ανοιχτη περιοχη χωρις να κοβεται ο αερας και εχει μια θερμοκρασια 16-17-18 βαθμων μεσα και πιο πολυ θελει αυτο βοηθεια..Χτες το βραδυ που το δουλεψα στην τριτη σκαλα κρατουσε το πανω σπιτι στους 52-55 βαθμους τα νερα σε τρεις ωρες λειτουργιας με θερμοκρασια εξω 8-9 βαθμους





..
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160545 από NikosVolos
Απαντήθηκε από NikosVolos στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Καλησπερα μετα απο μηνες ολοκληρωθηκε τελη καλοκαιριου η εγκατασταση του Ferroli sun p7 στον ξυλολεβητα και εχω ξεκινησει και καποιες αναγνωριστικες καυσεις στα πρωτα κρυα που ηρθαν φετος..Εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος απο τις εως τωρα θερμοκρασιες και επιτελους υπαρχει στο λεβητοστασιο καθαριοτητα και οχι βρωμα απο τα καυσοξυλα..!!Θα ηθελα να μαθω λιγο τις τυχον ρυθμισεις που θα μπορουσα να κανω για να γινει πιο σωστη η καυση και πιο αποδοτικη η φλογα αλλαζοντας αερα η χρονο στην τροφη του κοχλια..Στις εργοστασιακες ρυθμισεις που εχει και με ενα φθηνο πελλετ Energymodul A1 υποτιθεται οτι ειναι αλλα απο Βουλγαρο αληθεια δεν παιρνεις(Πολυ σκουρο μου φαινεται) εχω θερμοκρασιες στην τριτη σκαλα 45-50c στα νερα και απο οτι βλεπω στην σταχτη ειναι σχεδον πουδρα..Μιλαμε για ημιυπογειο 75τ.μ. με 6 σωματα,Ισογειο 110τ.μ. με 10 σωματα και χαλια μονωση και μποιλερ..

Υ.Γ. Το κατω σπιτι που ειναι ημιυπογειο κρατα 20-21 βαθμους χωρις θερμανση και δεν εχει μεγαλη αναγκη απο θερμοτητα οσο το πανω που στα κρυα χτυπιεται απο παντου ειμαστε σε ανοιχτη περιοχη χωρις να κοβεται ο αερας και εχει μια θερμοκρασια 16-17-18 βαθμων μεσα και πιο πολυ θελει αυτο βοηθεια..Χτες το βραδυ που το δουλεψα στην τριτη σκαλα κρατουσε το πανω σπιτι στους 52-55 βαθμους τα νερα σε τρεις ωρες λειτουργιας με θερμοκρασια εξω 8-9 βαθμους





..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160551 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ξυλολέβητας και pellet
Δεν ξέρω αν την εγκα/ση την έκανες εσύ ή κάποιος τεχνικός.
Αν είχες κάποιον εγκα/τη τελικά έπρεπε να σου γράψει τα εξής:
-Την παροχή πέλλετ ανά λεπτό.
-Την ισχύ στο επίπεδο 1
-Την ισχύ στο επίπεδο 3ή4ή5.
-Την θερμοκρασία καυσαερίων στη μέγιστη ισχύ.
-Την ονομ. ισχύ του λέβητα
-Τέλος την ανάλυση των καυσερίων με αναλυτή ΄ώστε η κάυση να γίνεται και στην 1 αλλά και στη μεγάλη ισχύς κατά τα μέγιστο δυνατό σε co2 o2 kai αιθάλη.
Εσύ αν δεν τα ξέρεις αυτά θα είναι δύσκολο να καταλάβεις τον κύκλο λειτουργίας, άρα και διορθώσεις θέλει διάβασμα θα έλεγα αλλά δεν είναι και δική σου δουλειά αλλά του Τεχνικού αν υποστηρίζεται, μιας και το μηχάνημα δεν είναι και το καλύτερο που έχεις. Αλλά αν παρουσιαστεί πρόβλημα με χαρά στη διάθεσή σου. Καλορίζικο και απροβλημάτιστο σου εύχομαι.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": NikosVolos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ