Νομοθεσία για ξυλολεβητα

Περισσότερα
3 Μήνες 2 Ημέρες πριν #181331 από pompiere2001
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ξυλολεβητα και να τον τοποθετήσω στο μπαλκόνι 2οροφης πολυκατοικίας.Το επιτρέπει η νομοθεσία;Να πω ότι συνορευω με μια 4οροφη πολυκατοικία όπου είμαι σίγουρος ότι εάν προβώ σε αυτό το εγχείρημα είμαι βέβαιος ότι το πρώτο πράγμα που θα κάνουν είναι να μου στείλουν ασφαλιστικά μέτρα.. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Ημέρα πριν - 3 Μήνες 1 Ημέρα πριν #181335 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Νομοθεσία για ξυλολεβητα
πας να μπλεξεις....
ΗΔΗ με τη χατζαρα της καταγγελειας.

Κατ' αρχην θες μηχανικό καθοτι χρειαζεσαι αδεια μικρών εργων.Οποτε και θα σου εξηγεισει τι επιτρεπεται και τι οχι αναλυτικά
το μπαλκόνι αντεχει το προσθετο βαρος?
Συναινεση απο την πολυκατοικια σου εχεις ωστε να αποκοπεις απο τη θερμανση ή θα πληρωνεις και παγιο?
το αυτό και για την καμινάδα μεχρι την ταρατσα?
Δευτερευοντα θεματα που θα αποθυκευεις τα ξυλα ποιος/πως θα τα ανεβαζεις επανω, ποιος θα κανει το θερμαστή κλπ τα ξερεις καλυτερα απο το καθενα...

Προσωπικά ετσι οπως το ακουω..... το πολύ για πελλετοσομπα να πηγαινα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 3 Μήνες 1 Ημέρα πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pompiere2001

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 17 Ώρες πριν #181338 από pompiere2001
Απαντήθηκε από pompiere2001 στο θέμα Νομοθεσία για ξυλολεβητα
Καλησπέρα και πάλι,με έβαλες σε σκέψη.Ομως θέλω να ρωτήσω 1) Δεν θα πρέπει να ανεβάσω την καμινάδα της σόμπας πέλλετ πάνω από το ανώτερο ύψος της πολυκατοικίας οπότε και πάλι θα πρέπει να έχω την συναίνεση της πολυκατοικίας;2)Αν δεν την ανεβάσω και την βγάλω απλά στην βεράντα μου τι συμβαίνει με την απόδοση αυτής και τι συμβαίνει με τα καυσαέρια που θα βγάζει αυτή; Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 16 Ώρες πριν - 3 Μήνες 16 Ώρες πριν #181339 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Νομοθεσία για ξυλολεβητα
1) Δεν θα πρέπει να ανεβάσω την καμινάδα της σόμπας πέλλετ πάνω από το ανώτερο ύψος της πολυκατοικίας οπότε και πάλι θα πρέπει να έχω την συναίνεση της πολυκατοικίας;

Οχι. Η πελετοσομπα θελει το πολύ 1 - 15 μετρο υπαρχουν ετοιμα κιτ ακομα και στο πρακτικερ ( νομιζω ) και αλλου



2)Αν δεν την ανεβάσω και την βγάλω απλά στην βεράντα μου τι συμβαίνει με την απόδοση αυτής

Δε συμβαινει τιποτα. Μη σου πω δουλευει καλυτερα Μη ξεχνας οτι εχει ειδικο ανεμιστηρα να σπρωχνει τα καυσαερια προς τα εξω ( αναμεσα σε αλλες δουλειες) 

και τι συμβαίνει με τα καυσαέρια που θα βγάζει αυτή; Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Κατ' αρχην αν εξαιρεσεις τα 1-2 λεπτα που εχει πυρωσει τα πελετ αλλα δεν εχει φλογα ακομα μια καλορυθμισμενη ( ή εστω περιπου καλορυθμισμενη ) ΔΕΝ βγαζει ορατο καπνό μετα.
Αλλα ακομα κι ετσι. Υπαρχουν φιλτρα νερου οπου κρατανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ και την μαυρίλα

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 3 Μήνες 16 Ώρες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pompiere2001

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 14 Ώρες πριν #181340 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Νομοθεσία για ξυλολεβητα
Πρέπει πρώτα από όλα να τα έχεις πολύ καλά με τους γείτονες και τους ενοίκους της πολυκατοικίας.
Αν θέλουν να βρουν αιτίες και προβλήματα να ξέρεις θα βρουν. Επειδή το βρίσκω κομματάκι δύσκολο να σε αφήσουν να ανεβάσεις καμινάδα στη ταράτσα, η λύση είναι μόνο φίλτρο στο μπαλκόνι ( για πέλλετ όχι για ξυλολέβητα).Δεν έχεις άλλες επιλογές. Χωρίς φίλτρο νομίζω θα έχεις θέματα καπνιά, σωματίδια, βρωμιά στο μπαλκόνι κλπ. Ο από κάτω  από σένα θα σου λέει ότι λερώθηκε η μπουγάδα, ο από πάνω από εσένα θα λέει ότι του μυρίζουν τα καυσαέρια, ο διπλανός ότι λερώνεται το μπαλκόνι του από σωματίδια κλπ. Και θα έχουν δίκιο δεν θα έχουν άδικο ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να υπερβάλουν αλλά είναι η πραγματικότητα μυρωδιά, σωματίδια κλπ. Γιαυτό λέω ότι πρέπει να έχεις πολύ καλές σχέσεις με τους γείτονες για τέτοιο εγχείρημα. Επειδή λες για εγκατάσταση στο μπαλκόνι ( πέλλετ ή ξύλο) θα πρέπει να λάβεις σοβαρά το θέμα βάρος και στατικότητα. Είναι πολλά τα κιλά στο σύνολο ( βάρος λέβητα-νερά του λέβητα-σιλό). Θα πρέπει να του κάνεις και σπιτάκι να μην είναι εκτεθειμένος. Αυτό θα προσθέσει επιπλέον βάρος στο μπαλκόνι. Θα πρέπει μετά να έχεις ικανοποιητικό  χώρο δεξιά-αριστερά-πίσω για συντήρηση και καθαρισμούς. Μελέτησε το καλά πριν το κάνεις. Μία άλλη λύση σόμπα  πέλλετ υδραυλική μέσα στο σπίτι. 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pompiere2001

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 13 Ώρες πριν #181341 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Νομοθεσία για ξυλολεβητα
ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΟΛΙΣ ΘΑ ΤΗ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΨΕΙΣ*ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΓΚΡΙΝΙΕΣ**.ΣΤΙΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΊΕΣ  ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ""ΠΩΣ ΘΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙΣ**??? Η ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ Η ΦΙΛΤΡΟ ΣΤΑΧΤΗΣ (ΑΡΚΕΤΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΦΥΣΙΚΑ)ΓΙΑ ΣΟΜΠΑ ΠΈΛΛΕΤ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ  ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΝΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ.ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ **Ο ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΥΠΆΡΧΕΙ**ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΝ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΕΣΕΝΑ!!!!!ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΟΜΠΑ ΓΕΙΤΟΝΟΙ ΚΑΙ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ η ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΙΟΎΝΤΑΙ .ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pompiere2001

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ