Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162601 από jamiespoursas

etsa67 έγραψε: Σωστα επελεξεσ τισ συνδεσεισ. Περιτυλιξε με μονωση το δοχειο και στο κυκλωμα δοχειο σωματα μη ξεχασεισ τριοδη η τετραοδη αναμιξησ για μεγιστη οικονομια.

Το δοχείο είναι μονωμένο, απλά η μόνωση είναι γκρι χρώμα και δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία.
Σχετικά με το Laddomat κι αυτό που ρωτάω, εάν δηλαδή αλλάξω την βαλβίδα θερμοκρασίας από τους 72οC πχ στους 66οC, ποια τα αποτελέσματα?
Και το δεύτερο δοχείο που θέλω να βάλω, αν θα μπει σε σειρά ή παράλληλα με το άλλο?

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162647 από nick833
Απαντήθηκε από nick833 στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας

Valo έγραψε: Θέλω να πετύχω τον καλύτερο δυνατό χρόνο θέρμανσης όταν τα σώματα ζητούν απο το δοχείο απο εδώ και στο εξής.

Τι ακριβώς εννοείς; Πως σκέφτεσαι να το δουλεύεις;
Εγώ για παράδειγμα, ήθελα να τον ανάβω το μεσημέρι, να ανεβάζω τον θερμοστάτη από 20 σε 22 και να έχω άμεση θέρμανση δες εδώ και εδώ

Valo έγραψε: Να το ρίξω τέρμα πάνω και να κερδίσω άμεσα ζεστά νερά σε ταυτόχρονη ζήτηση ή να το βάλω στα 3/4 πετυχαίνοντας κατα την άποψή μου καλύτερη διαστρωμάτωση ?

Αν και ρωτάς τον Χρήστο, θα σου πώ την γνώμη μου. Για να κερδίσεις σε ταυτόχρονη ζήτηση πρέπει να συσδέσεις με βάση το σχέδιο της ATMOS (αυτό έκανα κι εγώ)
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162648 από nick833
Απαντήθηκε από nick833 στο θέμα Re:Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας

jamiespoursas έγραψε: Το δοχείο είναι μονωμένο, απλά η μόνωση είναι γκρι χρώμα και δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία.
Σχετικά με το Laddomat κι αυτό που ρωτάω, εάν δηλαδή αλλάξω την βαλβίδα θερμοκρασίας από τους 72οC πχ στους 66οC, ποια τα αποτελέσματα?
Και το δεύτερο δοχείο που θέλω να βάλω, αν θα μπει σε σειρά ή παράλληλα με το άλλο?

Αν βάλεις δεύτερο δοχείο (παράλληλα κατά την γνώμη μου), πιθανόν να μην χρειαστεί να "πειράξεις" το Laddomat.
Καλό θα ήταν να μονώσεις και τις σωλήνες που φαίνονται στην φωτογραφία. Εγώ είδα διαφορά όταν στον ήδη μονωμένο σωλήνα που στέλνει ο λέβητα στα δοχεία, έβαλα δεύτερο στρώμα μόνωσης.
Και κάτι ακόμη, για μεγαλύτερη αμεσότητα έβαλα τον υδροστάτη πάνω στον σωλήνα που δίνει στα σώματα, πρίν τον κυκλοφορητή και ακριβώς μετά το ΤΑΥ (λέβητα-σώματα-δοχεία).
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162694 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας
Όταν λές με βάση το σχέδιο της ΑΤΜΟS , ποιό είναι αυτό και τι σύνδεση προτείνει?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162698 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας

Valo έγραψε: Όταν λές με βάση το σχέδιο της ΑΤΜΟS , ποιό είναι αυτό και τι σύνδεση προτείνει?


Μάλλον από εδώ:
tomakedoniko.blogspot.gr/2013/10/buffer-tank.html
Το έβλεπα παλιότερα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162702 από nick833
Απαντήθηκε από nick833 στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας
Κάτι παρόμοιο αλλά με μικρόαλλαγές.Η κύρια αλλαγή είναι στην τροφοδοσία του μπόιλερ ζεστού νερού.
Εδώ είναι το δικό μου σχέδιο. www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59643&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ