Μετατροπή ξυλολεβητα σε πυρηνα..

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158587 από Men1979
Καλημερα παιδια...εχω ενα ξυλολεβητα της halcotherm..60000 θερμιδες με τουμποσωληνες και θελω να τον μετατρεψω σε πυρηνα...η εταιρια τον εδινε και με δεξαμενη με κοχλια και ριψη του καυσιμου απο πανω...σε αυτη τη φιλοσοφια κινηθηκα...εχω φτιαξει μια σκαφη με τρυπες που ο ανεμιστηρας πηγαινει μονο εκει..δεξαμενη με κοχλια ιδιοκατασκευη και εχω ξεκινησει δοκιμες...λοιπον δουλευω το κοχλια 10 δευτερα και σταματαει για 30 δευτερα..στα 10 δευτερα ριχνει περιπου 100γραμ. Πυρηνα(ακαθαρτο με σκονη)..επειδη εχω μπερδευτει συμφερει σε καταναλωση η πρεπει να προσπαθησω να αυξησω και αλλο το χρονο παυσης...???


Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Men1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158590 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μετατροπή ξυλολεβητα σε πυρηνα..
τι θα πει "συμφερει σε καταναλωση " ?
η καταναλωση δεν μπορει να ειναι σταθερη εχει σχεση με το ποση θερμανση ζηταμε κι επιπλεον πρεπει να μεταβαλετε και ο αερας ...μ αυτη την καταναλωση εισαι στα 30-35 kw περιπου ...εσυ πρεπει να ξερεις αν σου αρκει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Men1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158591 από Men1979
Απαντήθηκε από Men1979 στο θέμα Μετατροπή ξυλολεβητα σε πυρηνα..
Σ ευχαριστώ για την απαντηση σου..τοξερω πως η καταναλωση μεταβάλλεται αναλογα κυριως με το κρυο που χρειάζεται μεγαλύτερη αποδοση αρα και καυσιμο...απλα τωρα που εχει κοντα 10 βαθμους εξω με αναλογια 10/30 εφτανε ο λεβητας τους 65 βαθμους και ζεστεναι το σπιτι(μεζονέτα 150τμ)..απλα επειδη το δουλευω χειροκινητα δεν μπορω να τον αφησω μια μερα ολοκληρη για να καταλαβω αν ειναι πολυ η λιγο...δηλαδη με αυτες τις θερμοκρασιες και τους χρονους ποσο περιπου θα καψει σε κιλα τη μερα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158594 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Μετατροπή ξυλολεβητα σε πυρηνα..
Σε συμφαιρει ο πυρηνασ?
Π λεβητασ αυτοσ θελει στροβιλιστηρεσ στα τουμπα του και βεντιλατερ καυσαεριων. με καυστηρα ελλετ θα εχεισ τεραστια οικονομια και φυσικα αποδοση αλλα με το συστημα που κανεισ οχι. Ο πυρηνασ ειναι ανθιυγειηνοσ το ξερεισ? επισησ θα εχεισ πολυ μεγαλη καταναλωση και πολυ βρωμα. δεν στο συνιστω.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Men1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158596 από Men1979
Απαντήθηκε από Men1979 στο θέμα Μετατροπή ξυλολεβητα σε πυρηνα..

etsa67 έγραψε: Σε συμφαιρει ο πυρηνασ?
Π λεβητασ αυτοσ θελει στροβιλιστηρεσ στα τουμπα του και βεντιλατερ καυσαεριων. με καυστηρα ελλετ θα εχεισ τεραστια οικονομια και φυσικα αποδοση αλλα με το συστημα που κανεισ οχι. Ο πυρηνασ ειναι ανθιυγειηνοσ το ξερεισ? επισησ θα εχεισ πολυ μεγαλη καταναλωση και πολυ βρωμα. δεν στο συνιστω.


Τον πυρηνα τον αγοραζω 80-100 ευρω αποξηραμενος αλλα οχι κοσκινισμενος...βεντιλατερ καυσαεριων θα βαλω το προτεινει και η εταιρια. Οσο για στροβιλιστες εχω βρει και μοιαζουν με ελατηρια αν αυτους εννοεις...τωρα για τη μυρωδια εκτος του οτι δεν εχω προβλημα με γειτονες..οταν τον αναψα εκει ειχε καπνο ο οποιος δεν μυριζε ασχημα και τον εβγαζε κατευθείαν καμιναδα(χωρις βεντιλατερ καυσαεριων)..και μολις αναψε φλογα μετα τελος...δουλευε σαν πετρέλαιο...ετσι οπως το ειδα σαν καυση μου αρεσε αλλα απο αποψη καταναλωσης και οικονομιας δεν ξερω...(δεν εχω βαλει το χρονικο ακομη..χειροκινητα τον δουλεψα).λογω οικονομιας ολα ειναι ιδιοκατασκευη απο πραγματα που ειχα..απλα ψαχνω τροπους να ανεβασω αποδοση..με στροβιλιστες και βεντιλατερ θα κερδισω τιποτα η δεν θα εχει μεγαλη διαφορά?
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Men1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158605 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μετατροπή ξυλολεβητα σε πυρηνα..
σιγουρα αυτα που λεει ο σταθης βοηθανε...στο ερωτημα σου δεν υπαρχει απαντηση ....καθε σπιτι εχει διαφορετικη ζητηση απο ενα αλλο ...σαν γενικη αρχη ομως περισσοτερη οικονομια εχουμε οσο περισσοτερη ωρα λειτουργει ο καυστηρας σε χαμηλοτερη ισχυ και φυσικα οσο μικροτερη θερμοκρασια χωρου ζηταμε ...αρα πειραματισου :)
αν εκαιγες ξυλα και ειχες βρει καποια φορμουλα ...επισης χοντρικα οσα ξυλα εκαιγες τοσο πυρηνα πρεπει να καψεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Men1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ