Πρόβλημα με burnit active 50

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156643 από Νατσιόπουλος
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Πρόσφατα έβαλα στο σπίτι μου έναν λέβητα burnit active 50 , να ξεκαθαρίσω ότι την εγκατάσταση την κάναν κάτι "μαστόρια" -πιστοποιημένοι υποτίθεται- και όχι εγώ. Πρέπει να αναφέρω το γεγονός, λόγο περιορισμένων οικονομικών, ο λέβητας είναι κάτω από ένα υπόστεγο, και συνεπώς σίγουρα χάνω από κει, παρ'ότι έχω υαλοβάμβακα σε πολλά σημεία της εγκατάστασης. Μπήκα στη διαδικασία να σας γράψω διότι δεν έχω επαρκή θέρμανση και μ έγραψε και μένα ο τύπος που έκανε τις ρυθμίσεις στο λέβητα. Το σπίτι μου είναι 2όροφο, 97τ.μ. (μεζονέτα) με 12 σώματα. Εγκατάσταση : από την πάνω βαλβίδα του λέβητα βγαίνουν 3 παροχές (1 πάει στον πάνω όροφο, μία στον κάτω, μία στο boiler που είναι για το μπάνιο), επίσης υπάρχει 1 θερμόμετρο, ο θερμοστάτης του λέβητα, ο θερμοστάτης του κυκλοφορητή, 1 βαλβίδα ασφαλείας κρύου (?) (μπλε καπάκι) , 1 βαλβίδα ασφαλείας ζεστού (κόκκινο καπάκι). Κάτω αριστερά, όπως κοιτάμε από πίσω τον λέβητα, είναι ο κυκλοφορητής και συνδέεται με τα νερά που έρχονται από τους ορόφους και το boiler. Κάτω δεξιά (πίσω πάντα), έχει 1 βαλβίδα ασφαλείας (και ρυθμίζετε), ένα όργανο μέτρησης (1 κόκκινο 1 μαύρο δείκτη) και συνδέεται με το δοχείο διαστολής (το οποίο πάντα φαίνεται άδειο), επίσης συνδέεται με το κάτω μέρος του boiler (εκεί που δίνει ζεστό νερό στο σπίτι και από κει παράλληλα έρχεται και το νερό από το ηλιακό, παρεπιπτώντος δεν έχω ζεστό νερό, έχω μόνο κρύο στο σπίτι), επίσης το ίδιο συνδέεται πάνω αριστερά μ ένα εξάρτημα μ ένα κόκκινο κουμπί. Επάνω δεξιά έχει μια βαλβίδα και ένα άσπρο μονωμένο σωλήνα νερού το οποίο είναι για να διώχνει νερό απ ότι καταλαβαίνω διότι καταλήγει χήμα. Ρυθμίσεις λέβητα: κυκλοφορητής στους...30 βαθμούς στον θερμοστάτη και ΙΙΙ.... στον κυκλοφορητή επάνω (grundfos), το πάω 40 , ανεβάζει ανεβάζει και μόλις κυκλοφορεί το νερό πέφτει στους 30 και κάτι. Ανεμιστήρας στο 4 (κλίμακα 1 - 10). Αντλία κεντρικής θέρμανσης (C.H.PUMP) στους 32 ( ο μάστορας το είχε 50 και δεν δούλευε ποτέ). Αντλία κατανάλωσης ζεστού νερού ( H.C.W.PUMP) δεν ξέρω πως ρυθμίζεται και τι είναι. Λειτουργία : Προτεραιότητα θέρµανσης σπιτιού. Θερμοστάτης st81 (απλός νομίζω, δεν λέει πουθενά zPid). Αυτή είναι πάνω κάτω η εγκατάσταση και ελπίζω να εξήγησα επαρκώς! Θυμίζω ότι δεν είμαι τίποτα από απλός χειριστής. Θεωρώ ότι κάπου υπάρχει λάθος. Παρακαλώ τα φώτα σας! Ευχαριστώ!
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Νατσιόπουλος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156679 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Πρόβλημα με burnit active 50
καταρχήν .... μια φωτογραφία χιλιες λέξεις...

Πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα? δεν ζεσταίνει ο λέβητας καθόλου τα νερα? η πτώση αρχικά ειναι φυσιολογική....

Εισαι σίγουρος πως δεν υπάρχει αέρας στο δίκτυο?
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by cpp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156688 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Πρόβλημα με burnit active 50
εγω με 40kw burnit active ζεστενω 14 σωματα 2 οροφους με αυτονομιες κ 1000 δοχειο αδρανειας.στην αρχη το ειχα συνδεσει οπως εσυ απο τον λεβητα δινοντας εντολη στους κυκλοφορητες απο το cu pypbs κ αργουσε πολυ να ζεστανει.την εναρξη αντλιας κεντρικης θερμανσης δεν θα την βαλεις κατω απο 65 γιατι θα ερχωνται κρυες οι επιστροφες κ θα αργει να ξαναζεστανει τα νερα.φυσικα το καλυτερο ειναι μια esbe.τι ενοεις στο 50 δεν δουλευε ποτε?δεν επιανε θερμοκρασια?μηπως απο το κρθφο μενου το εχεις σε καλοκαιρινη λειτουργια?επισης μια πολυ καλη αλλαγη που εκανα ειταν οτι αλλαξα τον st81 με τον st81 zpid κ ειδα συμαντικη οικονομια.κανε κ ενα γεμισμα με μπριγκετα να δεις τη θερμοκρτασιες θα ανεβασει μηπως ειναι υγρα τα ξυλα σου.παντως αν θελεις να ζεσταθεις χωρισε τα διαμερισματα με αυτονομιες κ οχι εναρξη απο τον ελεκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156724 από Νατσιόπουλος
Απαντήθηκε από Νατσιόπουλος στο θέμα Πρόβλημα με burnit active 50

cpp έγραψε: καταρχήν .... μια φωτογραφία χιλιες λέξεις...

Πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα? δεν ζεσταίνει ο λέβητας καθόλου τα νερα? η πτώση αρχικά ειναι φυσιολογική....

Εισαι σίγουρος πως δεν υπάρχει αέρας στο δίκτυο?


Τι να σου πω για τον αέρα...πρέπει να κάνω λογικά εξαέρωση στα σώματα για να το μάθω

burnit40 έγραψε: εγω με 40kw burnit active ζεστενω 14 σωματα 2 οροφους με αυτονομιες κ 1000 δοχειο αδρανειας.στην αρχη το ειχα συνδεσει οπως εσυ απο τον λεβητα δινοντας εντολη στους κυκλοφορητες απο το cu pypbs κ αργουσε πολυ να ζεστανει.την εναρξη αντλιας κεντρικης θερμανσης δεν θα την βαλεις κατω απο 65 γιατι θα ερχωνται κρυες οι επιστροφες κ θα αργει να ξαναζεστανει τα νερα.φυσικα το καλυτερο ειναι μια esbe.τι ενοεις στο 50 δεν δουλευε ποτε?δεν επιανε θερμοκρασια?μηπως απο το κρθφο μενου το εχεις σε καλοκαιρινη λειτουργια?επισης μια πολυ καλη αλλαγη που εκανα ειταν οτι αλλαξα τον st81 με τον st81 zpid κ ειδα συμαντικη οικονομια.κανε κ ενα γεμισμα με μπριγκετα να δεις τη θερμοκρτασιες θα ανεβασει μηπως ειναι υγρα τα ξυλα σου.παντως αν θελεις να ζεσταθεις χωρισε τα διαμερισματα με αυτονομιες κ οχι εναρξη απο τον ελεκτη.


Δηλαδή έβγαλες το δοχείο αδράνειας και το σύνδεσες πως? Χθες το βράδυ το πάλεψα με την θερμοκρασία, αφού διάβασα διάφορα, και το κράτησα στους 60, έδινε κάνα λεπτό ζεστό,έκλεινε και μετά κάθε τέταρτο περίπου ξανάνοιγε. esbe? Τι δηλαδή από esbe? Είπε ότι είμαι απλός χρήστης, όχι μάστορας...Έχω μισά ξερά μισά χλωρά (κομμένα κάνα 2μηνο, λιαστά(μήλα)) Το σπίτι είναι ενιαίο (μεζονέτα), άλλος κοιμάται πάνω, άλλος κάτω,οπότε δεν γίνεται. Έναρξη, εάν εννοείς του κυκλοφορητή, γίνεται με ρολόι-θερμοστάτη που βρίσκεται επάνω στην κεντρική αντλία που βγαίνει το ζεστό νερό, και αυτό συνδέεται με τον κυκλοφορητή. Αυτά όλα που λέω μου τα κάναν, δεν τα έκανα μόνος...
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Νατσιόπουλος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156755 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Πρόβλημα με burnit active 50
δεν εβγαλα το δοχειο αδρανειας 2 χρονια τα πρωτα το δουλευα χωρις κ μετα το εβαλα,οπως καλα θα εκανες να εβαζες κ εσυ.λοιπον χωρις δοχειο αδρανειας βαζεις θερμοστατη εντος του οικου ωστε να παιρνει εντολη ο λεβητας απο το σπιτι κ οχι απο τον ελεκτη,γιατι ο ελεκτης δινει εντολη στον ανεμιστηρα ποτε θα ξεκινησει με αποτελεσμα να αργει να ζεσταθει ο λεβητας.θα πεις τον ηλεκτρολογο να σου βαλει κ εναν δευτερο υδροστατη ασφαλειας ωστε μολις πιανει 88 βαθμους ο λεβητας να στελνει βεβιασμενα τα νερα στο σπιτι.κοστος υλικα δουλεια περιπου 80 ευρω.τα ξυλα σου ειναι χλωρα.θελει τουλαχιστον περσινα.η esbe ειναι τριοδη θερμοστατικη βαλβιδα που αναμυγνιει τα ζεστα νερα με την επιστροφη.υπαρχουνε κ μηχανικες βαλβιδες που κοστιζουνε πολυ λιγοτερο.googlarise την κ θα δεις ποια ειναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ