Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147286 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Οκ θα κρατηθουν σαν σημειωσεις και ελπιζω να καταφερω να τα κανω με τον ηλιακο οταν ερθει η ωρα....
Κατι αλλο που θελα να σε ρωτησω μακρινε μου φιλε!Οταν ενας ξυλολεβητας αυτου του ειδους χρειαζεται να τον καθαρισεις καθαριζεις τον χωρο καυσης και τα τουμπα?και πως βγαινει η πισσα?Στον συγκεκριμενο λεβητα στον ιδιο χωρο καυσης που καιει τα ξυλα καιει και πετρελαιο αν το θες.Υπο αυτην την σταθερα λες να μην βρωμιζει τοσο ευκολα και το πετρελαιο να ''καθαριζει'' τον χωρο καυσης καπως απο την πισσα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147293 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Νομίζω ίτι ο Κιτουράμι ξύλου -πετρελαίου έχει δύο εστίες.
Η μία είναι για ξύλα και βρίσκεται στη κάτω πόρτα και η άλλη βρίσκεται στη πάνω πόρτα.
Οι εστίες είναι ανεξάρτητες και μόνο του ότι το πετρέλαιο ζεσταίνει το πάνω μέρος του λέβητα δίνει τη προτεραιότητα στον κάτω θάλαμο που λειτουργεί με ξύλα να ζεστάνει όλο τον λέβητα.
Καλή φιλοσοφία ενέργειας με τέλεια εφαρμογή σε συστήματα χαμηλής ισχύος.
Για τη πίσσα χρησιμοποίησε ξερά ξύλα και φτιάξε καλή καμινάδα ώστε να τραβάει καλά και από νωρίς.(μονωμένη) και μεγάλη διάμετρο >φ220 μμ και ΄με αρκετό ύψος >5 μ.
΄Καλή αγορά.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147294 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Αυτος εχει τον καυστηρα πετρελαιου εκει που βαζεις και τα ξυλα μοιραζονται τον ιδιο χωρο καυσης.Για καλο ειναι δεν ξερω.Τωρα ειδωμεν οταν με το καλο μπει....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147299 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Στη πόρτα που έχει τον καυστήρα πετρελαίου μπορείς να βάλεις και καυστήρα πέλετ. Λέει ότι ανάβει τα ξύλα αυτόματα και όταν τελείωσουν αυτά ανάβει ξανά ο καυστήρας.
Τον αυτοματισμό τον έκανα παλιότερα (λειτουργεί με μία χρονοκαθυστέρηση 10-60 λεπτά) όταν δεν ανεβεί η θερμοκρασία με τα ξύλα που σημαίνει ότι δεν άναψαν είτε τέλειωσαν θα το γυρίσει στο πετρέλαιο.
Δεν μου πολυαρέσει και πολύ.
Θα μπορούσες να είχες τη διπλή αυτή λειτουργία με δύο λέβητες ξύλου -πετρελαίου και με μία τρίοδη βάνα αυτονομίας να μπατάριζε τα νερά της επιστροφής στο πετρέλαιο ή στο ξυλοκάζανο ένας υδροστάτης επάνω στο ξυλοκάζανο.
Πχ. αν η θερμοκρασία στο ξυ/τα είναι 40c ο υδροστάτης να μπατάρει τη τρίοδη προς το ξυ/τα και αντίθετα.
΄΄Ετσι θα λειτουργείς με πολύ ασφάλεια αλλά και θα μπορεί να βάζει χέρι και ένας απλός χρήστης.
Για μένα πολλά χρήματα για αυτή τη κατασκευή που είναι απλή .
Με έναν καλό χαλύβδινο ξυλολέβητα στα 850 ευρώ (το καλοκαίρι θα βρείς πολλούς) και έναν καυστήρα μεταχειρισμένο στα 80 ευρώ και φτιάχνεις τον ξυλολέβητα kiturami krh-35.
Όσο για τον αυτοματισμό της ενεργοποίησης - απενεργοποίησης του καυστήρα μπορείς να τον κάνεις με 55-60 ευρώ αν κάποιος γνωρίζει τη φιλοσοφία του.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147301 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Αν γνωριζεις ναι αν δεν ομως ειναι λιγο ρισκο το τι λεβητα θα παρεις,τι καυστηρα και τι αυτοματισμους...Οσο αφορα οτι θα μπορουσε σε αυτον τον λεβητα να βαλεις και καυστηρα πελλετ ε ναι αυτο δεν το χα σκεφτει χαχαααχ ωραιος ο Σταθης.Για σενα μπορει να φαινονται πολλα,εγω ψαχνω μια ευκολια οσον αφορα να εχω την αποδοση του πετρελαιου οποτε εχω "μπαγιοκο" αλλα και να μπορω να δουλευω ξυλα που απο κλαδεματα εδω εχω 2-3 τονους ανετα ελια και αν ξωμεινω να δωσω βρε αδερφε 250 ευρα και να παρω 2 τονους ελια επιπλεον να βγαζω το χειμωνα.Λαθος το σκεφτομαι ρε συ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147302 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Re:Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Λαθος εισαι φιλος.ειχαμε λεβητα ξυλου και ο πατερας μου και γω δεν θελουμε να ξαναδουμε ξυλο.Ο πατερας μου λεει δυο ευρω να παει το πετρελαιο αυτο θα καιω.Εγω σου ειπα επελεξα κιτουραμι πελλετ ξεκουραστος και εχεις ζεστη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ