Αντικατάσταση ξυλολέβητα σε ξενώνα

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141655 από alfasss
Καλημέρα σας!

έχοντας διαβάσει (σχεδόν) όλα σας τα θέματα κατέληξα και γω σε vigas opppop kai kitourami χάριν σε σας!

Να σας περιγράψω την περίπτωσή μου και την ερώτησή μου! Είμαι ιδιοκτήτης ξενώνα στο Βέρμιο σε 1000μ υψόμετρο με 4 δωμάτια 40τμ και μία αίθουσα υποδοχής 60τμ. έχω πετρελαιολέβητα και ξυλολέβητα που εναλλάσσονται με ηλεκτροβάνες και μπαφερ στον ξυλολέβητα 1 τόνου!μέτρια μόνωση και 5 φανκόιλ.

ο ξυλολέβητας είναι παλαιός 10ετήτιας χειροποίητος και ενεργοβόρος και θα ήθελα να αντικατασταθεί με νεώτερο πυρόλυσης! φώναξα 2 μηχανικούς ο ένας μου πρότινε 50000-60000 θερμίδες και ο άλλος 35000-45000 θερμίδες εσάς πια είναι η γνώμη σας?είναι απαρέτητες οι 60000 θερμίδες και τα επιπλέων χρήματα για την αγορά του ή με 40000 θα είμαι καλυμμένος?

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141665 από dimlyk
η σωστη λυση ειναι μελετη απο μηχανικο κι οχι απο εμπορα που προφανως σου προτεινε
η περιπτωση σου ειναι αρκετα ιδιαζουσα για να προτεινουμε αβασανιστα και λογω περιοχης και λογω χωρου με απαιτησεις ...πιθανον αν εχεις ηδη καποια μελετη με βαση την οποια εγκατεστησες καποτε 2 λεβητες
και δεν φανταζομαι να θες να δουλευεις το πετρελαιο
η καταναλωση παντα εξαρταται απο το ιδιο το χωρο και πολυ λιγοτερο απ το μεγεθος του λεβητα ειδικα αν δουλευει οπως υποθετω 24 ωρες ...ο εγκατεστημενος λεβητας τι ισχυ εχει ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alfasss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141666 από alfasss
O πετρελαιου είναι 50000, ο ξυλου δε γνωρίζω γτ είναι χειροποίητος! να επισημάνω πως δε με ενοχλεί η συχνότητα των γεμισμάτων! θέλω όμως όσο το δυνατών χαμηλότερη κατανάλωση ανεξαρτήτου αρχικού κόστους αγοράς
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by alfasss.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141667 από dimlyk
50000 σημαινει 60 kw ...αν εσυ εισαι ικανοποιημενος απο την αποδοση του και δεν θες να ασχοληθεις με μελετες καλο ειναι να κινηθεις εκει γυρω 50 kw (πραγματικα)...την οικονομια στην χρηση θα την πετυχεις απο ενα καλο μηχανημα με μεγαλο βαθμο αποδοσης (πραγματικο κι οχι στα ιντερνετικα σαιτ) ...κι απο την συνεχη κι οχι διακοπτομενη χρηση του
ενας εμπειρικος τροπος να δεις κατα ποσο αρκει το λεβητας σου ειναι αν εχεις παρακολουθησει τον πετρελαιολεβητα στα ζορια ...ποσο συχνα ξεκιναει....αν πχ ξεκιναει καθε 2 ωρες σημαινει οτι ειναι μεγαλος ...αν ξεκιναει καθε 10 λεπτα σημαινει οτι ειναι οριακος εως μικρος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141668 από alfasss
Δε το είχα σκεφτεί ποτέ αυτο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141669 από dimlyk
ενδεικτικα και μπακαλιστικα ειναι ...αλλος τροπος ειναι αν εχεις μετρησει την καταναλωση σε ξυλα ανα ωρα ,,,επισης στις δυσκολες μερες ....γεναρη φλεβαρη δηλ ... κι οχι τον μεσο ορο ολου του χρονου που παιζουν καποιοι
κανενας ομως δεν υποκαθιστα μια σωστη μελετη που μπορει να προτεινει και αυτοματισμους με σημαντικη οικονομια ...μια και εισαι επαγγελματιας και υποθετω οτι εχεις και σοβαρη καταναλωση μην το υποτιμας ....φωναξε ενα μελετητη μηχανολογο να ριξει μια ματια να δει αν επιδεχεται και αλλου ειδους βελτιωσεις η εγκατασταση (το ματι ειναι τσαμπα) ...κι αναλογα τα λεγομενα του αποφασιζεις πως θα προχωρησεις
κι αν το ξυλο δεν ειναι φτηνο ,,,η εχεις δυνατοτητα να βρεις κι αλλα καυσιμα φτηνα στην περιοχη σου ..ισως υπαρχουν κι αλλες λυσεις πιο βολικες κυριως


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alfasss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ