Ξυλολεβητας η ξυλολεβητας πυρολησης

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134943 από dimlyk
εμενα θα μου επιτρεωετε να "διαφωνγσω" οχι φυσικα γιατι η μονωση δεν ειναι προτιμητεα αλλα γιατι σε παληες κατασκευες πιθανοτατα να ειναι και ασυμφορη αρα χρειαζεται μελετη και σκεψη και σαφως οχι κατασκευες "καντο μονος σου" μια και η αποτυχια ειναι πιθανοτατη .
παντως αν εχεις κεραμοσκεπη και ταρατσα η ταβανι ισως σου ειναι ευκολο να τοποθετησεις μερικα φελιζολ με μικρο κοστος σχετικα και να δεις σημαντικη διαφορα ...καθε αλλη περιπτωση χρειαζεται συζητηση :) λογω κοστους και οχι λογω χρησιμοτητας που ειναι δεδομενη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134948 από kosmidis80
Φουσκιτακη προφανως και δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβει καποιος οτι το Α και το Ω ειναι η μονωση! Αλλα ελα που λειπει το κασ-ερι απο την αγορα και σου λεει ο αλλος πχ οτι για να μονωσω την μεζονετα θελω και 10 χιλιαρικα...χρημα φυσικα που δεν εχει και που η αληθεια ειναι και να ειχε σιγα μην τα ριχνε στο σπιτι...

Ενα παραδειγμα προσωπικο. Εγω λοιπον υπολογισε οτι θελω μαζι με κατι μερεμετια ενα 10ρικο για μονωση στην τριπατη μεζονετα των 180 μ. Χωρις την μονωση την παραπανω εκαψα 4 τονους πελλετ, απο 200 € που το αγοραζω 800 το συνολο. Με την μονωση να εκαιγα 2 τονους? 400 € εξοικονομηση / ετος δηλαδη αποσβεση αν ολα πανε καλα σε 20κατι χρονια...

Να εκαιγα 1 τονο με την μονωση? Αποσβεση θα εκανα σε 15 χρονια.

Πως το βλεπεις? Με συμφερει να δωσω τις οικονομιες μου και να τις κλαιω στα επομενα 20 χρονια???

Σαφεστατα οταν ενας χτιζει σημερα θα βαλει, σαφεστατα οταν ενας περνει επιδοτηση 70% θα βαλει αλλα οι υπολοιποι εμεις που δεν δικαιουμαστε τοτε...

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134952 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Θοδωρή,

Κοίτα, το τι θα κάνει ο καθένας με το πορτοφόλι του, δεν το αποφασίζουμε εμείς. Απλά, λέμε την άποψή μας, την τεκμηριώνουμε με επιχειρήματα, παραθέτουμε καμμιά φορά και άλλες παραμέτρους του προβλήματος, και ο φίλος/φίλη που θέτει το ερώτημα, κρίνει και αποφασίζει.

Κάνεις όμως κάποια "λάθη": Δεν υπολογίζεις στο κόστος χρήσης τα:

α) το ότι αγόρασες λέβητα ισχύος 25 kW, ενώ με καλή/καλύτερη μόνωση ήθελες ισχύ 15 kW
β) έκαψες όσο είπες με 24/ωρη ΣΥΝΕΧΗ θέρμανση? Μήπως με καλή/καλύτερη μόνωση, θα έκαιγες το ίδιο ή και λιγότερο με ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ όμως θέρμανση?
γ) Το μειωμένο κόστος ψύξης το υπολόγισες?
δ) Υπολόγισες ότι ίσως να μη χρειάζεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ A/C (κόστος αγοράς ΚΑΙ χρήσης) και να τη βγάζεις με ένα καλό νυχτερινό αερισμό?
ε) Οι καλύτερες συνθήκες διαβίωσης γενικότερα, κοστολογούνται? Εννοώ τις συνθήκες "θερμικής άνεσης" χειμώνα-καλοκαίρι.

Καταννοώ ότι είναι δύσκολο να πείσεις κάποιον να κάνει μια ενεργειακή επένδυση 10-15 χιλιάδων με τη μία. Είναι σαφώς πιο εύκολο να τα δίνεις λίγα λίγα. Ευτυχώς που εγώ τα έδωσα μαζεμένα σε κανούρια κατασκευή. Όχι ότι μου κόστισε λίγο, ή ότι δε με έτσουξε... τουλάχιστον δεν το μετανιώνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134955 από kosmidis80
Ναι με 24ωρη θέρμανση, με εργολαβική μόνωση και δεν χρειάζομαι air condition το καλοκαίρι γιατί τα αντιπαθώ και δεν μου κάνουν καλό στην υγεία.

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134968 από ALEX888

ALEX888 έγραψε: Χαιρετώ όλους στο φόρουμ.
Σπίτι 140 τ/μ σε χωριό με ελάχιστη μόνωση και δυνατότητα αποθήκευσης έως 12 τόνους ξύλα.
1. να βάλω απλό ξυλολεβητα η πυρόλυσης(σε περίπτωση που ο μηχανολόγος αποφανθεί ότι χρειάζομαι 40kw ξυλολεβητα-ποια θα είναι η διαφορά τους σε ευρώ μαζί με τα παρελκόμενα)?
2. πόσους τόνους περίπου ξύλα θα χρειαστώ το χρόνο ανάλογα? πόσο διάστημα νωρίτερα πρέπει να αγοραστούν για να μην υπάρχουν σοβαρά προβλήματα(6 μήνες,1 χρόνος,2 χρόνια)?
3.το δοχείο αδράνειας είναι άμεσα απαραίτητο η εάν γίνεται να το βάλω 1 χρόνο μετά την εγκατάσταση του ξυλολεβητα?
4. ανάλογα την επιλογή πόσα γεμίσματα θα κάνω με τον απλό και πόσα με τον πυρόλυσης?

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να δώσει απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα?
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134972 από kosmidis80
1ον Δεν σου φτάνουν τα χρήματα για εγκατάσταση με λέβητα πυρόλυσης και μπάφερ. Χωρίς μπαφερ το ξεχνάς!
2ον Τα ξύλα που αγοράζονται την άνοιξη όταν στοιβάζονται σε ευάερο και ευήλιο μέρος συνήθως είναι μια χαρά για κάψιμο στην ερχόμενη σεζόν. Το πόσους τόνους θα κάψεις θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες, κανείς δεν μπορεί να στο πει με σιγουριά.
3. το δοχείο ναι είναι απαραίτητο στους ξυλολεβητες, απλά στον απλό μπορείς να τον βάλεις την 2η χρονιά γνωρίζοντας βέβαια ότι την 1η χρονιά θα έχεις θέματα και όχι σωστή λειτουργία-απόδοση!
4. Σχετικό είναι αυτό. Εγώ όταν τον είχα ξυλολεβητα χωρίς δοχείο αλλά με κοντρολερ PDI έκανα μέχρι 3 γεμίσματα την μέρα, στον πυρόλυσης με δοχείο θα έκανα φαντάζομαι 2. αλλά άσε γιατί θα σε μπερδέψω εγώ ως παράδειγμα.

Γνώμη μου είναι ΑΝ δεν έχεις τζάμπα τα ξύλα, ΤΟΤΕ να πας κατευθειας σε λέβητα πελλετ! Μια η άλλη θα σου έρθει σε εγκατάσταση (αφού ο πελλετ δεν χρειάζεται δοχείο αδράνειας) αλλά και με φτηνό πελλετ θα έρχεται μικρή διαφορά και στο κόστος λειτουργίας.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ