Αξιοποίηση κοπριάς χοίρου σε ξυλολεβητα

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130401 από tolis254
Καλημέρα σε όλους
Είμαι νέος στη κοινότητα σας και δε ξέρω αν ανοίγω το θέμα στη σωστή κατηγορία .
έχω βάλει ένα ξυλολεβητα και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αξιοποιήσω την κοπριά από τη δουλεία μου με κάποιο τρόπο ως καύσιμο για ιδιωτική χρήση( χοιροτρόφος είμαι ). Εάν κάποιος γνωρίζει θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη του

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by tolis254.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130405 από kosmidis80
Καλημερα και καλως ηρθες!

Ειλικρινα δεν ξερω αν σε βολευει και σε συμφερει να ριξεις την κοπρια στον ξυλολεβητα (αφου ξεραθει φυσικα), αλλα αμα εχεις καλο κρεας και σφαζεις κανα γουρουνακι, ολο και θα αξιοποιηθει εντος του φορουμ ;)

Περαν της πλακας θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις την κοπρια ως συμπληρωμα σε πελλετοποιηση πριονιδιου ή αντιστοιχα να την κανεις μπρικετα. Αυτουσια, το προβλημα ειναι με την τροφοδοσια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130408 από lefteris
Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Δεν έχω πείρα στο αντικείμενο αλλά καλά κάνεις και το ψάχνεις.

Με μια αναζήτηση βρήκα το παρακάτω:

www.balticmanure.eu/download/Reports/bal...nal_2_2011_total.pdf

σελ. 8 λέει πως ουσιαστικά λόγω υγρασίας η θερμική απόδοση της κοπριάς δεν είναι τόσο σημαντική όσο του ίδιου του άχυρου. Για λεπτομέρειες διάβασε το pdf αρχείο.

www.biomassenergy.gr/articles/presentati...altic-manure-project

Αυτά στη θεωρία, γιατί στην πράξη αν π.χ. είναι για να ζεστάνεις το ίδιο το χοιροστάσιο ή χώρους αυτού, σίγουρα θα αξίζει τον κόπο να το ψάξεις. ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130409 από egglezos
θα καταστρέψεις τον λέβητα πολύ γρήγορα. Μήν το κάνεις.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130429 από tolis254
Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις , βασικά για το λέβητα του σπιτιού άρχισα να το ψάχνω αλλά όπως λέει και ένα λαϊκό γνωμικό “ ρωτώντας πας στη πόλη “ με αφορμή το μήνυμα του Λευτέρη έψαξα λίγο και βρήκα και αυτό εδώ για τροφοδότηση της μονάδας , δεν είναι κακή ιδέα αλλά θέλει ψάξιμο πολύ και δεν έχω ιδέα τη κοστίζει μια τέτοια εγκατάσταση

Μια ερώτηση : Με μια τέτοια εγκατάσταση μπορείς να τροφοδοτήσεις και με ρεύμα τη μονάδα ?

www.vioaerio.gr/small-units/liquid-manure/
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by tolis254.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130433 από lefteris
H εγκατάσταση είναι παραγωγής βιοαερίου και όπως λέει παρακάτω θέλει και κινητήρα - γεννήτρια - ρυθμιστή τάσης σίγουρα κ.α. για να συνδέσεις τη μοναδα.

Αν αξίζει...δεν νομίζω, σίγουρα καλύτερα για θέρμανση. ;)

Δες πάντως προοπτική να την διαθέτεις σε άλλον για παραγωγή βιομάζας? (θέρμανση θερμοκηποίων π.χ.) ή λίπασμα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by lefteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.145 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ