Αγορά Ξυλολέβητα

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129870 από evagellos
Αγορά Ξυλολέβητα δημιουργήθηκε από evagellos
παιδια ενδιαφερομαι για εναν ελληνικο λεβητα ξυλου τον axinar 60 ειναι απο θεσσαλονικη.Τον ειδα στην αγροτικα και μου εκανε εντυπωση γιατι καταρχην εχει(labomat) κομπιουτερ μεσα στην τιμη.Αλλα επειδη πρωτη φορα τον ειδα εαν ξερει καποιος κατι που μπορει να βοηθειση ευχαριστος να τον ακουσο.Το σπιτι ειναι 200τμ ειναι 2 οροφη στην ΕΔΕΣΣΑ KAI χωρις μωνοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129872 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Αγορά Ξυλολέβητα
Με μία αναζήτηση στο φόρουμ θα έβρισκες αυτό www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0 .Ρίξε μια ματιά

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130287 από panosbas
Απαντήθηκε από panosbas στο θέμα Αγορά Ξυλολέβητα
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι νέο μέλος του φόρουμ γιαυτό συγχωρέστε με αν δεν κινούμε ακριβώς όπως ορίζουν οι κανονισμοί του forum.
Μένω σε σπίτι στην Αθήνα της δεκαετίας του 1980 με μέτρια προς κακή μόνωση ξύλινα κουφώματα,
(φυσάει έξω και κουνιέται η κουρτίνα από μέσα).Το σπίτι είναι τριώροφο με κάθε όροφο περί τα 120 τετραγωνικά.
Το σπίτι θερμαινόταν έως τώρα με καυστήρα πετρελαίου ο οποίος θέρμαινε την ενδοδαπέδια (δεν υπάρχουν καθόλου σώματα).
Σκεφτόμουν λοιπόν να βρω έναν εναλλακτικό τρόπο για να θερμάνω την ενδοδαπέδια θέρμανση μιας και από ότι διαβάζω(χωρίς να είμαι γνώστης) δεν απαιτεί παραπάνω από 45 βαθμούς κελσίου.
Μία σκέψη είναι να βγάλω την δεξαμενή του πετρελαίου από το λεβητοστάσιο(για να κερδίσω χώρο) και να βάλω έναν λέβητα ξύλου ήθελα να εξασφαλίσω τα παρακάτω :
1) Σχετικά οικονομική τιμή κτήσης του λέβητα αλλά και του δοχείου αδρανείας που από ότι κατάλαβα θα πρέπει επίσης να αγοράσω.
2)Όχι πολλά ηλεκτρονικά μέρη(πλακέτες κυκλώματα) ώστε να μην έχω μελλοντικά ακριβές βλάβες.
3)Όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αυτονομία(μεγαλύτερα διαστήματα τροφοδοσίας με ξύλο όχι κάθε λίγες ώρες)
4)Δυνατότητα να καίει ξύλα διαφόρων ειδών(όχι πάντα αγορασμένα αλλά κομμένα από κλαδέματα κτλ.)
5)Είναι σωστός ο προσανατολισμός μου σε λέβητα ξύλου;
6) Μιας και τα τετραγωνικά είναι πολλά σύνολο 375 θα καταφέρω με ξυλολέβητα να τα ζεστάνω επαρκώς;
7) θα είναι αυτός ο τρόπος θέρμανσης του σπιτιού μου οικονομικός όσον αφορά την καύσιμη ύλη (ξύλα) η θα πρέπει να σκεφτώ κάτι άλλο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να με βοηθήσει με σωστές και εμπεριστατωμένες σκέψεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130301 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Αγορά Ξυλολέβητα
Καταρχάς καλως μας ήρθες :)

Για να καλυφθούν οι ανάγκες για την θέρμανση των τετραγωνικών που έχεις και με την μόνωση σου θα πρέπει να καις ετησίως έστω και μα μια καλή εγκατάσταση ξύλου πάνω από 20τονους ετησίως για θερμοκρασίες 21 βαθμών στο εσωτερικό.
Με την επιλογή σου προς το ξύλο θα πρέπει να διαθέτεις αρκετό χώρο για την εναπόθεση των ξύλων - απόθεμα για να ξεραθεί με την πάροδο του χρόνου αλλά και διαθέσιμο χρόνο για την ενασχόληση σου για καθαρισμό - τροφοδοσία - κόψιμο ξύλων.
Με διαθέσιμα τα παραπάνω και άντε και με επιπρόσθετη αγορά ξυλείας μπορείς να θεωρήσεις ότι προχωράς.

Λόγω της ενδοδαπέδιας όμως καλό θεωρώ πως πρέπει να οδηγηθείς σε άλλο τρόπο θέρμανσης γιατί το κόστος αυξάνεται (όχι οτι δεν γίνεται αλλά έχει μεγαλύτερο κόστος -δεξαμενές τρίοδες-κτλ) καθώς η καυση του ξύλου δεν είναι τόσο ελεγχόμενη.

Αν λοιπόν με ρωτούσες τι θα πρωτοέκανα, η απάντηση είναι 1 (όπως το ανέφερες πρώτο -πρώτο) MONΩΣΗ

Θα δεις διαφορά και θα κάνεις απόσβεση της επένδυσης σύντομα.

Εν συνεχεία δες σε 2ο χρόνο την θέρμανση με κλιματιστικά - αντλίες θερμότητας - πολυκαυστήρες ξύλου βιομάζας (κλαδέματα αν υπάρχουν σε μεγάλη ποσότητα) και προχωράς ανάλογα.

Όπως και να έχει με την μόνωση θα μειώσεις την απαιτούμενη ισχύ του λέβητα - λιγότερη καυσιμη ύλη - μέγεθος λέβητα -άρα και μικρότερο κόστος ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130496 από panosbas
Απαντήθηκε από panosbas στο θέμα Αγορά Ξυλολέβητα
ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!
Να πω την αλήθεια ήλπιζα πως επειδή έχω ενδοδαπέδια θέρμανση που απαιτεί μειωμένες θερμοκρασίες εν συγκρίση με των καλοριφέρ και επειδή μένω στην Αθήνα όπου το κρύο δεν είναι όπως π.χ. Θεσσαλονίκη Δράμα κτλ. και έχοντας στο μυαλό πως οι χειμερινοί μήνες είναι κυρίως από Δεκέμβρη έως Μάρτη (4) πως δεν θα χρειαζόμουνα τόσο μεγάλες ποσότητες ξύλου (21 Τόνους) χωρίς να ξέρω απλά μου φαίνονται πάρα πολλοί και συνεπώς το κόστος του καύσιμου και μόνο θα είναι δυσβάστακτο πόσο μάλλον της εγκατάστασης.
Μιας και μιλήσαμε για μόνωση μήπως έχεις ιδέα που θα πρέπει να απευθυνθώ (σόρρυ καταλαβαίνω πως αυτό δεν είναι το θέμα συζήτησης).
Οπότε με δεδομένο πως θέλω μόνωση μετά τι θα επέλεγες εσύ ως τον ποιο οικονομικό και αξιόπιστο τρόπο θέρμανσης (μεταξύ αυτών που μου προανέφερες );

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130542 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Αγορά Ξυλολέβητα
Αν σε χειμώνες ήθελες παλαιότερα 4,5-5 τόνους πετρέλαιο αντίστοιχα με μια μεση εγκατάσταση ξυλολέβητα θα βρεθείς να αποθηκευεις τέτοιες ποσότητες για να είσαι έτοιμος για κάθε ενδεχόμενο (όταν θα θες προς το τέλος του χειμώνα φθηνό και ξερό ξύλο δεν θα υπάρχει).

Η ενδοδαπέδια ναι μεν κατανέμει ομοιόμορφα την θερμότητα ΄(και ποιο οικονομικά) αλλά οι απαιτούμενες θερμίδες για τη θέρμανση δεν μπορούν να συγκριθούν με μια νεα κατασκευή με καλύτερη μόνωση.

Για μόνωση καλύτερα να διαβάσεις απόψεις στο παρακάτω θέμα και εσυ αποφασίζεις το τι θες.

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=37161&Itemid=384
αλλά και αντίστοιχα θέματα στην υπο-ενότητα ''διαχείρηση και εξοικονόμηση''

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ