Λέβητας Ξύλου - Axinar 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127451 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45
Νομίζω γύρω στις 4 με 5 ώρες έχουν πάρα πολοί ξυλολέβητες με γεμάτο τον θάλαμο καύσης. Το 2 ώρες μου φαίνεται πολύ μικρη διάρκεια καύσης .
Και για να αναφέρω συγκεκριμένα πχ τον vigas
Αν κάποιος έχει κάποιον από αυτούς τους λέβητες που to pdf γράρφει για διάρκεια καύσης ξύλων σε nominal output 4 ή 5 ώρες (ανάλογα το μοντέλο) στον τύπο θα πρέπει να μπεί αντί για 2 το 4 ή το 5?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127453 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45

Gdevil έγραψε: Αν υπηρχε εμοτικον με ανοιχτό σαγόνι αυτό θα έβαζα.
Για την ώρα βάζω αυτά :huh: :ohmy:
και αναμένω με πολύ ενδιαφέρον κάποιο λίνκ από προσπέκτους με στοιχεία (ειδικά των αποδόσεων) του συγκεκριμένου λέβητα


πάρε αυτό (είναι λίγο πιο χαμηλά τα νούμερα αλλά δεν μπορώ να δώσω όλο το πιστοποιητικό τύπου Α του ΕΝ-303/5 ... θα με σκίσει ο Αυστριακός...)

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: testcertif...IN50.pdf
Μέγεθος αρχείου:65 KB


για προσπέκτους, λίνκ εδώ

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127454 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45

Gdevil έγραψε: Νομίζω γύρω στις 4 με 5 ώρες έχουν πάρα πολοί ξυλολέβητες με γεμάτο τον θάλαμο καύσης. Το 2 ώρες μου φαίνεται πολύ μικρη διάρκεια καύσης .
Και για να αναφέρω συγκεκριμένα πχ τον vigas
Αν κάποιος έχει κάποιον από αυτούς τους λέβητες που to pdf γράρφει για διάρκεια καύσης ξύλων σε nominal output 4 ή 5 ώρες (ανάλογα το μοντέλο) στον τύπο θα πρέπει να μπεί αντί για 2 το 4 ή το 5?


ναί.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127459 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45
Συγνώμη που σας υποβάλλω να γράφετε περίπου τα ίδια πράγματα σε δύο διαφορετικά θέματα.
Μόλις τώρα είδα ότι άνοιξε νέο ειδικό θέμα
(αλλά ειδικά σήμερα πέρα από το ότι η σύνδεση στο energ είναι αργή έχω και πρόβλημα με το μόντεμ μου και δεν κάνω refresh στα ανοιγμένα παράθυρα... )
anwyay...Ξανά συγνώμη και πάω να διαβάσω εκεί τα περί δοχείου και διαστασιολόγησης λεβητων αφήνοντας (προσωρινά... :whistle: ) αυτό το θέμα που αφορά τον Axinar 45

ΥΓ αν θέλετε πείτε στον "Αυστριακό" να συμπληρώσει την καρτέλα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των logwin Premium ειδικά όσον αφορά τις αποδόσεις. Βλέπω μεν nominal output 24 - 49,9 αλλά προσωπικά εξακολουθώ να έχω μείνει με το σαγόνι να κρέμεται διαβάζοντας τόσο μεγάλη απόδοση σε 50% της μέγιστης ισχύος.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127576 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45
Αγαπητέ θεματοθέτα

έγραψα σε προηγούμενο ποστ μου την διαφορά σε θερομογόνο δύναμη του ξύλου υγρασίας 40% σε σχέση με την θερμογόνο δύναμη ξύλου υγρασίας 20%
και σου είπα πως είναι 5% όλο και όλο η διαφορά. Πάντα έχοντας υπόψιν πως μέσα στον όποιο λέβητα αποφασίσεις να πάρεις βάζεις συγκεκριμένο ΟΓΚΟ ξύλων.

Δλδ αν ο λέβητάς παίρνει πχ 50 λίτρα και εσύ βάλεις ξύλα υγρασίας 20% τότε θα έχεις βάλει (χοντρά χοντρά) 25 κιλά ξύλα. Αυτά έχουν θερμογόνο δύναμη 25 * 4,2 = 105 kwh
Στον ίδιο λέβητα αν βάλεις πάλι 50 λίτρα αλλά τώρα βάλεις ξύλα υγρασίας 40% αυτά δεν θα είναι 25 κιλά. Θα είναι 30 κιλά. Και αυτό γιατί έχουν και 20% παραπάνω υγρασία. Δλδ θα βάλεις 25 κιλά ξύλα υγρασίας 20% με θερμογόνο δύναμη 105 kwh και επιπλέον θα βάλεις και 5 κιλά νερό.

Αυτά τα επιπλέον 5 κιλά νερό που έχουν τα ξύλα υγρασίας 40% για να εξατμιστεί (στο προηγούμενο ποστ σου έγραψα ότι θέλει χοντρά χοντρά 0,2 kwh για τα 200 γραμμάρια) θέλουν 5 kwh. Δηλαδή η θερμογόνος δύναμη των ξύλων που έβαλες αυτή τη φορά από 105 kwh θα γίνει 100.
μείωση 5%
Αν επιλέξεις τελικά τον axinar 45 θα δείς ότι στο σάιτ του κατασκευαστή και συγκεκριμένα εδώ (στο tab "Έκαψα 4 φορές περισσότερα ξύλα απ’ ό,τι υπολόγιζα." ) γράφει ακριβώς το ίδιο πράγμα. πως για να εξατμιστούν 400 κιλά νερό χρειάζονται 100 κιλά ξύλα (δλδ 420 kwh). Δλδ ένα κιλοβάτ για κάθε κιλό νερού. Ασχετα αν το μέλος Axinar διαφωνεί μη έχοντας κάνει ούτε τον παραμικρό υπολογισμό. Και για να τεκμηριώση την αντίθεσή του δεν προσπαθεί καν να ψάξει έστω στο διαδίκτυο για την αλήθεια αλλά μιλάει για κινητήρες εσωτερικής καύσης και για συνθήκες δασικών φωτιών.

Η δικιά μου όμως ένσταση και ο λόγος που γράφω αυτό το πόστ δεν είναι για να επιβεβαιώσω αυτά που σου έγραψα πριν. Είναι για να σου δείξω πώς μπορεί κάποιος χρησιμοποιώντας λάθους όρους και έννοιες (όταν γράφει ποσότητα δεν διευκρινίζει αν μιλάει κατά όγκο ή κατά βάρος.... όταν λέει ξύλο εννοεί αλλού ξηρά ουσία, αλλού ξύλο υρασίας 20$ και αλλου ξύλο υγρασίας 40%) να καταλήξει αυτή την διαφορά την 5% κατά όγκο να φτάσει να σου πεί πως (και κάνω copy paste τώρα) "καίμε τη διπλάσια ποσότητα ξύλων λόγω της υγρασίας."
Αφού βέβαια αρχικά και πάνω πάνω στη σελίδα που σου γράφω σου έχει ήδη γράψει (στο tab "Τα ξύλα με το κυβικό ή με τον τόνο;" ) πως τα ξύλα πρέπει να αγοράζονται με το κυβικό δλδ όταν γράφει για ποσότητα θα σου μιλήσει για όγκο ξύλων μετά καταλήγει πως όταν καις υγρά ξύλα θα κάψεις διπλάσια ποσότητα
Αξίζουν όντως συγχαρητήρια στον συγγραφέα του κειμένου. Τέτοια υπερβατική χρήση όρων δεν έχω ξανασυναντήσει.

Αμα λοιπόν τους πείς κάποια στιγμή πως "ο λέβητας δε δουλεύει καλά ρε παιδιά" και σου απαντήσουν... "μα φυσικά.. αφού καις υγρά ξύλα έπρεπε να καις τα διπλάσια" τώρα ξέρεις τι να τους απαντήσεις.


ΥΓ1 επίσης συγχαρητήρια θα πρέπει να πάρει και ο ΕΛΟΤ που αφενός (κατά δήλωση του μέλους Axinar) ζητά να κατέβουν από σάιτ πληροφορίες που αφορούν τον σχεδιασμό του λέβητα αλλά αφετέρου τέτοια παραπληροφόρηση του καταναλωτή την αφήνει να υπάρχει μέχρι και την στιγμή που γράφεται αυτό το ποστ.

ΥΓ2 έχοντας ολοκληρώσει αυτά που νομίζω πως έπρεπε να πληροφορηθεί ένα μέλος όσον αφορά την αξιοπιστία του κατασκευαστή ενός μηχανήματος που προτίθεται να αγοράσει, και ακόμα περισσότερο όταν για 70 τετραγωνικά σου προτείνει λέβητα 45 kw, και μάλιστα όταν σου λέει πως δεν χρειάζεται δοχείο αδράνειας και πως είναι μόδα,
νομίζω πως τώρα πλέον "το αφήνω" και εγώ και πάλι τονίζω πως όπου κάποιος νομίζει ότι έχω κάποιο λάθος ας μου το υποδείξει ώστε να ανακαλέσω. Αλλά αν δεν έχω λάθος τότε όντως... κακώς το άρχισες...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ