Λέβητας Ξύλου - Axinar 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127441 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45

panosf01 έγραψε: αν ισχυει το παρπανω σκεπτικο παντως σημαινει οτι μπορει ο λεβητας πελετ να αναπροσαρμοζει την λειτουργια του συμφωνα με τις ενεργειακες απαιτησεις καθιστοντας το δοχειο αδρανειας αχρηστο,αφου δεν προκυπτει
πλεοναζουσα ενεργεια απο πουθενα η ειναι ελαχιστη.


σωστά. Γι'αυτό υπάρχει η διαβαθμισμένη λειτουργία (Modulation). Και φυσικά με την διαβαθμισμένη λειτουργία κατά νού προσαρμόζεις και την κατασκευή του λέβητα σου ώς προς το περιεχόμενο νερό (λιγότερο νερό, ταχύτερο Modulation)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127442 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45
Σε πελλετολέβητες όπου συνήθως υπάρχει η δυνατότητα αποδοτικής ρύθμισης της ισχύος όντως, ναι, η χρήση δοχείου μπάφερ δεν μου φαίνεται και εμένα χρήσιμη (και δεν ξέρω και ποιός μπορεί να έχει πει ότι χρειάζεται μπάφερ ένας πελλετολέβητας ή μία πελλετόσομπα)
ΑΛΛΑ ξαναγράφω
στο παρών θέμα μιλάμε για ξυλολέβητα.....


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127444 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45

egglezos έγραψε: το ΕΝ 303-5 έχει σελίδα 67? Ποιάς χρονιάς?

για να βοηθήσω λίγο και αυτούς που δέν έχουν το πρότυπο στα χέρια τους, το δοχείο αδρανείας προκύπτει από τον ακόλουθο τύπο:




ενώ ο πίνακας που λέτε είναι ο ακόλουθος:





άν ο λέβητας είναι κατασκευασμένος για ξύλα μόνο, τότε βάζεις 2 ώρες ώς ελάχιστη διάρκεια κάυσης.
Αν ο λέβητας μπορεί να κάψει και κάρβουνο π.χ., τότε βάζεις 4 ώρες ώς ελάχιστη διάρκεια κάυσης.
(οι ώρες ελάχιστης διάρκειας καύσης ουσιαστικά σου καθορίζουν το μέγεθος του θαλάμου φόρτωσης του λέβητα και άρα πολλά κατασκευαστικά χαρακτηριστικά)

Βλέπω στην παραπάνω έναν τύπου που γράφει πως είναι reference for the minimum storage boiler content
Επίσης βλέπω (χειρόγραφα γραμμένο) πως στον τύπο σαν διάρκεια καύσης βάζουμε το 2 (διάρκεια ελάχιστης καύσης) αν πρόκειται για ξύλο και το 4 (πάλι ελάχιστης) αν πρόκειται για κάρβουνο.
Να ρωτήσω...
Γιατί σαν διάρκεια καύσης δεν βάζουμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διάρκεια καύσης των ξύλων (ή του κάρβουνου ή του όποιου καυσίμου) συνήθως βάζουμε στον ξυλολέβητα?
Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127445 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45

Gdevil έγραψε: @panosf
Στο δικό μου μυαλό στερεά καύσιμα είναι μόνο το ξύλο και οι μπριγκέτα. Ανοίγεις πόρτα, τα ρίχνεις, ανάβεις, έχεις μόνο τον αέρα να ρυθμίσεις για να ελένξεις την καύση (και το τάμπερ των καυσαερίων)
Πέλλετ και οτιδήποτε άλλο μπαίνει με κοχλία είναι ουσιαστικά ρευστό γιατί ρυθμίζεις και την ποσότητα του καυσίμου και την ποσότητα του αέρα. Οπότε βέλτιστη απόδοση έχουμε στην μέγιστη ισχύ ΜΟΝΟ όταν μιλάμε για ξύλο και μπριγκέτα.

Gdevil έγραψε: Πέρα του έντονου μαρκαρισμένου νομίζω πως είναι και ο μικρότερος όγκος των απαγομένων από την καμινάδα
Αλλά μιας και στο παρών νήμα συζητάμε για ξυλολέβητα (και κατά πόσο πέφτει η απόδοσή τους, και κατά πόσο χρειάζονται ΟΛΟΙ οι ξυλολέβητες μπάφερ) αν κάποιος θα μπορούσε να δώσει κάποιο νούμερο για την απόδοση κάποιου ξυλολέβητα όταν του "στραγγαλίζουμε"¨τον αέρα γιατί δεν θέλουμε να βάλουμε μπάφερ θα ήταν πολύ χρήσιμο. Προσωπικά έχω δεί μόνο ένα μοντέλο από μία γερμανική (νομίζω) εταιρεία που αναφέρει πως η συγκεκριμένη εστία διατηρεί τον ίδιο βαθμό απόδοσης μέχρι και το 50% της μέγιστης ισχύος. Και ήταν μοντέλο μέγιστης ισχύος τα 6 ή τα 7 kw.


εχω στα χέρια μου πιστοποιητικό του λέβητα LogWIN Premium 50 της Windhager ο οποίος σε μερικό φορτίο 50% έχει βαθμό απόδοσης 92,7% και σε πλήρες φορτίο 90,1%.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127446 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45
Αν υπηρχε εμοτικον με ανοιχτό σαγόνι αυτό θα έβαζα.
Για την ώρα βάζω αυτά :huh: :ohmy:
και αναμένω με πολύ ενδιαφέρον κάποιο λίνκ από προσπέκτους με στοιχεία (ειδικά των αποδόσεων) του συγκεκριμένου λέβητα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127447 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας Ξύλου - Axinar 45

Gdevil έγραψε:

egglezos έγραψε: Βλέπω στην παραπάνω έναν τύπου που γράφει πως είναι reference for the minimum storage boiler content
Επίσης βλέπω (χειρόγραφα γραμμένο) πως στον τύπο σαν διάρκεια καύσης βάζουμε το 2 (διάρκεια ελάχιστης καύσης) αν πρόκειται για ξύλο και το 4 (πάλι ελάχιστης) αν πρόκειται για κάρβουνο.
Να ρωτήσω...
Γιατί σαν διάρκεια καύσης δεν βάζουμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διάρκεια καύσης των ξύλων (ή του κάρβουνου ή του όποιου καυσίμου) συνήθως βάζουμε στον ξυλολέβητα?
Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.


Γιατί ποτέ δεν μπορείς να πείς ποιά είναι η πραγματική διάρκεια καύσης των ξύλων. Τί ξύλο χρησιμοποιείς? Και τί ξύλο θα χρησιμοποιήσει ο άλλος? Βάζουμε λοιπόν κάποιες σταθερές οι οποίες μας έχουν βοηθήσει να διαστασολογήσουμε και τον θάλαμο καύσης μας (ή φόρτωσης άν είναι πυρόλυσης).


It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ