Μυθος η πραγματικοτητα; (Ξυλοσομπα vs Ξυλολεβητα)

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119147 από kosmidis80
Ναι ειδικα οταν επιλεξει κανεις λεβητα πυρολυσης με 200+ θερμοκρασια καυσαεριων, τοτε μιλαμε για φοβερη αποδοση και φοβερη ευκαιρια :lol: Λεωνα το ξερεις καλυτερα οτι τα περισσοτερα λεβητακια πυρολυσης στην Ελληνικη αγορα σε τετοιες θερμοκρασιες δουλευουν!

Επισης ξερω απλη πορδη να δουλευει με χαμηλοτερα καυσαερια. Επισης η ιδια πορδη με πισσα πανω μιας σεζον και με βουλωμενη καμιναδα να γεμιζει το μπαφερ με 2 μικρες συσκευασιες μπρικετα απο τους 18 βαθμους στους 90 - 640 λτ νερο! και να στελνει σε ολο το σπιτι για αποθερμανση για να μην ανοιξουν ασφαλιστικα!

Επισης κατ εμε λαθος θεωρειτε οτι οι λεβητες πυρολυσης που κοστιζουν πανω απο 4000 Ε θα εχουν τοση περισσοτερη οικονομια απο εναν σωστο και απλο ξυλολεβητα?!

Εγω την διαφορα των δυο στην αποδοση την υπολογιζω περιπου στο 10% κατω απο τις ιδιες συνθηκες (μπαφερ κτλ). Στους 10 τονους καυσοξυλα, μιλαμε 1 τονο διαφορα την σεζον, με λιγα λογια 100 Ε τον χρονο. Αντε πειτε ποτε θα κανει αποσβεση ο ενας και ποτε ο αλλος. :lol:

Και πειτε μου επισης πως ειναι δυνατον να γινεται πυρολυση με ξυλα της σεζον (που εχουν σιγουρα πανω απο 20% υγρασια - ΚΑΙ ΔΕΝ μιλαω για πτωσεις αποδοσης που θα εχουν και οι δυο συσκευες, μιλαω για την ΠΥΡΟΛΥΣΗ? Τελικα μπορει να γινει πυρολυση ή ειναι σε απουσια Η20 ?

Εν κατακλειδι η γνωμη μου ειναι οτι καποιος που θελει να παρει πυρολυσης, που δεν εχει δικα του ξυλα και που δεν ξερει που παει να μπλεξει, ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ καλυτερα να παει στο πελλετ. Ειπαμε μας πηγαν 40 χρονια πισω, αλλα τουλαχιστον ας διευκολυνουμε τις ζωες μας οσο μπορουμε περισσοτερο!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119154 από μανολης
διαβασα και αυτο

οταν τα διαβαζα μου βγαίνανε πολλα μείον αλλα δεν ειχα διαβαση μαλλον για καλους λέβητες

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119161 από Gdevil

μανολης έγραψε:

Gdevil έγραψε:

μανολης έγραψε: με τερμα κλειστό τον αερα ανεβαζει τέτοιες θερμοκρασιες τα ξυλα ειναι καταξερα

Αν καταλάβεις ΓΙΑΤΙ καίγονται τα ξύλα (και επομένως ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες) ΕΝΩ έχεις θεόκλειστο τον αέρα, θα σε παρακαλούσα να μου το εξηγήσεις και εμένα μιας και αντιμετωπίζω κάτι παρόμοιο.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως στο καλό γίνεται τα ξύλα να βγάζουν τα αέριά τους και να αρπάζουν φωτιά ενώ ο αέρας είναι θεόκλειστος.
Όταν καούν τα αέρια και μείνουν τα ξύλα σε μορφή κάρβουνου τότε πέφτουν οι φλόγες και οι θερμοκρασίες.


πέρσι με ξύλα δρυ και μεγάλη υγρασία και με αέρα δεν τα εκαιγε φέτος με τερμα κλειστο αερα και οξιά τα καίει άμεσος μερικά που ειχα μετρήσει ειχαν υγρασία κατω απο 5
δες και αυτο

Το είδα το βίντεο και από τις δικές μου πρακτικές βρήκα μία διαφορά.
Εγώ τα κάρβουνα που μένουν από τα ξύλα τα καίω με τέρμα ανοιχτό τον αέρα από κάτω τους και όχι όπως προτείνει το βίντεο με τέρμα κλειστό τον από κάτω αέρα. (στο βίντεο ξεκινάει τις οδηγίες για ολονύχτια καύση στο 06:36)
Προφανώς όπως το κάνω εγώ δε βαστάνε αλλά νομίζω πως έτσι καίγονται σωστά.
Δεν ξέρω αν κάνω εγώ καλά ή αν είναι σωστό αυτό που προτείνει στο βίντεο.

Επίσης ούτε στο βίντεο δείχνει κάπου να έχει κλείσει τον αέρα στο τέρμα και όμως τα ξύλα να βγάζουν τα αέριά τους και να υπάρχει έντονη φλόγα.
:huh: :S :(
Πως γίνεται αυτό ΔΕΝ μπορώ να το καταλάβω.
Δεν διαρκεί πολύ. 30-40 λεπτά. Αλλά σε αυτά τα λεπτά ΤΙΠΟΤΑ δεν κόβει την ένταση της φωτιάς. Μόνο το άνοιγμα της πόρτας κρυώνει την εστία.

μανολης έγραψε: διαβασα και αυτο

οταν τα διαβαζα μου βγαίνανε πολλα μείον αλλα δεν ειχα διαβαση μαλλον για καλους λέβητες

Το λίνκ είναι "νεκρό"


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119165 από μανολης

Gdevil έγραψε:

μανολης έγραψε:

Gdevil έγραψε:

μανολης έγραψε: με τερμα κλειστό τον αερα ανεβαζει τέτοιες θερμοκρασιες τα ξυλα ειναι καταξερα

Αν καταλάβεις ΓΙΑΤΙ καίγονται τα ξύλα (και επομένως ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες) ΕΝΩ έχεις θεόκλειστο τον αέρα, θα σε παρακαλούσα να μου το εξηγήσεις και εμένα μιας και αντιμετωπίζω κάτι παρόμοιο.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως στο καλό γίνεται τα ξύλα να βγάζουν τα αέριά τους και να αρπάζουν φωτιά ενώ ο αέρας είναι θεόκλειστος.
Όταν καούν τα αέρια και μείνουν τα ξύλα σε μορφή κάρβουνου τότε πέφτουν οι φλόγες και οι θερμοκρασίες.


πέρσι με ξύλα δρυ και μεγάλη υγρασία και με αέρα δεν τα εκαιγε φέτος με τερμα κλειστο αερα και οξιά τα καίει άμεσος μερικά που ειχα μετρήσει ειχαν υγρασία κατω απο 5
δες και αυτο

Το είδα το βίντεο και από τις δικές μου πρακτικές βρήκα μία διαφορά.
Εγώ τα κάρβουνα που μένουν από τα ξύλα τα καίω με τέρμα ανοιχτό τον αέρα από κάτω τους και όχι όπως προτείνει το βίντεο με τέρμα κλειστό τον από κάτω αέρα. (στο βίντεο ξεκινάει τις οδηγίες για ολονύχτια καύση στο 06:36)
Προφανώς όπως το κάνω εγώ δε βαστάνε αλλά νομίζω πως έτσι καίγονται σωστά.
Δεν ξέρω αν κάνω εγώ καλά ή αν είναι σωστό αυτό που προτείνει στο βίντεο.


και τα ξυλα πρέπει να ειναι καθετα
δοκιμασε με παραπάνω οξυα

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121143 από valsam

kosmidis80 έγραψε: Ναι ειδικα οταν επιλεξει κανεις λεβητα πυρολυσης με 200+ θερμοκρασια καυσαεριων, τοτε μιλαμε για φοβερη αποδοση και φοβερη ευκαιρια :lol: Λεωνα το ξερεις καλυτερα οτι τα περισσοτερα λεβητακια πυρολυσης στην Ελληνικη αγορα σε τετοιες θερμοκρασιες δουλευουν!

Επισης ξερω απλη πορδη να δουλευει με χαμηλοτερα καυσαερια. Επισης η ιδια πορδη με πισσα πανω μιας σεζον και με βουλωμενη καμιναδα να γεμιζει το μπαφερ με 2 μικρες συσκευασιες μπρικετα απο τους 18 βαθμους στους 90 - 640 λτ νερο! και να στελνει σε ολο το σπιτι για αποθερμανση για να μην ανοιξουν ασφαλιστικα!

Επισης κατ εμε λαθος θεωρειτε οτι οι λεβητες πυρολυσης που κοστιζουν πανω απο 4000 Ε θα εχουν τοση περισσοτερη οικονομια απο εναν σωστο και απλο ξυλολεβητα?!

Εγω την διαφορα των δυο στην αποδοση την υπολογιζω περιπου στο 10% κατω απο τις ιδιες συνθηκες (μπαφερ κτλ). Στους 10 τονους καυσοξυλα, μιλαμε 1 τονο διαφορα την σεζον, με λιγα λογια 100 Ε τον χρονο. Αντε πειτε ποτε θα κανει αποσβεση ο ενας και ποτε ο αλλος. :lol:

Και πειτε μου επισης πως ειναι δυνατον να γινεται πυρολυση με ξυλα της σεζον (που εχουν σιγουρα πανω απο 20% υγρασια - ΚΑΙ ΔΕΝ μιλαω για πτωσεις αποδοσης που θα εχουν και οι δυο συσκευες, μιλαω για την ΠΥΡΟΛΥΣΗ? Τελικα μπορει να γινει πυρολυση ή ειναι σε απουσια Η20 ?

Εν κατακλειδι η γνωμη μου ειναι οτι καποιος που θελει να παρει πυρολυσης, που δεν εχει δικα του ξυλα και που δεν ξερει που παει να μπλεξει, ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ καλυτερα να παει στο πελλετ. Ειπαμε μας πηγαν 40 χρονια πισω, αλλα τουλαχιστον ας διευκολυνουμε τις ζωες μας οσο μπορουμε περισσοτερο!

Ρε Θοδωρε δεν αφησες και τιποτα για μενα να γραψω,τα ειπεες ολα παλι!
Leona εχω και'γω μια τετοια πορδη το ξερεις πολυ καλα, που με 30-35 κιλα ξυλα την ημερα με εχει ζαλισει στο να χτυπαει αβερτα το alarm γιατι πιασαμε τους 90 βαθμους(500 λιτρα μπαφερ + 110 λιτρα του λεβητα +80 λιτρα του μποιλερ +7 σωματα ολα ετοιμα να σκασουν,του χρονου απαραιτητος ενα ακομη μπαφερακι οποσδοιποτε!) και αυτα με 3-5 βαθμους εξω και μεσα 24!
Ο κουμπαρος με τον viessman τον πυρολυσης εχει παθει πλακα(καλα αυτος εχει παθει πλακα και απο τους τονους πισσας που μαζευει ο viessman του!)!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ