Πρόβλημα υπερθέρμανσης ξυλολέβητα

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118716 από Tyxodioktis100
Καλησπέρα
Έχω μερικές μέρες που εγκατέστησα ξυλολέβητα burnit active 40KW (με ανεμιστηράκι)
Μονοκατοικία 230μ2 εκτός πολης Σερρών.
Εγκατάσταση στο υπόγειο. Κάθε όροφος από μια ηλεκτροβάνα με αντίστοιχο θερμοστάτη. (3 όροφοι). Επίσης boiler 120lt.
Ο λέβητας δεν συνδέθηκε καθόλου με τους θερμοστάτες.
Buffer κτλ δεν υπάρχουν λόγω έλλειψης χρημάτων φέτος.
Ο λέβητας είναι ρυθμισμένος στους 55C.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν οι θερμοστάτες πιάνουν θερμοκρασία, και κλείνουν τις ηλεκτροβάνες, τότε καυστήρας μένει να δουλεύει χωρίς να στέλνει νερά κάπου. Οπότε η θερμοκρασία του παρότι το ανεμηστηράκι κλείνει, ανεβαίνει από τους 55 και έχει φτάσει μέχρι 75 και παραπάνω οπότε και ανοίγει η ψύχτρα που στέλνει κρύα νερά και τον κρυώνει.
1)Πρώτο πρόβημα η ψύχτρα αντί για 95C που πρέπει, ανοίγει στους 75..θα διορθωθεί μάλλον με αλλαγή ψύχτρας.
2) Ερώτηση: Είναι σωστή αυτή η εγκατάσταση? Πως αλλιώς μπορεί να γίνει ώστε να μην έχω υπερθέρμανση.
Μάλλον πρέπει κάποια ηλεκτροβάνα να μένει μόνιμα ανοιχτή αλλάπως θα γίνει αυτό, θα λιώσουμε στην ζέστη στο σπίτι.


Γενικά κάτι δεν μου πάει καλά στην εγκατάσταση.
Διαφωτίστε με παρακαλώ
Από οικονομία δεν έχω κάνει μετρήσεις ακόμα, τώρα είμαι στο ψάξιμο και έχω και χάλια ξύλα χλωρά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118742 από Βιομαζιστής
Νερά πότε στέλνεις στο boiler;
Ίσως μια καλή λύση θα ήταν να βάλεις έναν υδροστάτη ξεχωριστό για το boiler + μία ηλεκτροβάνα ή έναν ανεξάρτητο κυκλοφορητή, που να στέλνει νερά όταν υπάρχει περίσσεια ενέργειας. Π.χ να τον ρυθμίσεις να ανοίγει στους 55 βαθμούς ή στους 58 ή στους 60. Εσύ θα βρεις που δουλεύει σωστά έτσι ώστε να έχεις και ζεστό νερό χρήσης και να μην έχεις υπερθέρμανση λόγω αδράνειας όταν οι θερμοστάτες χώρου δεν έχουν απαίτηση θέρμανσης.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118743 από χρηστος8
Καλωσηρθες στον θαυμαστο κοσμο του ξυλου.

Η εγκατασταση σου ειναι ατελης λογω απουσιας του αυτονοητου...

Τουλαχιστον 1000αρι δοχειο αδρανειας


Σε περιπτωση που παραμεινει η εγκατασταση σου ως εχει ετοιμασου για μαχες με ατελειωτες πισσες.

Οι ξυλολεβητες δεν πρεπει να δουλευουν με on off οπως του πετρελαιου, αλλα με συνεχομενη λειτουργια στο φουλ μεχρι τελους...χωρις δοχειο ειναι απλα αδυνατον.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118767 από Tyxodioktis100
Νερό στο boiler στέλνω κατευθείαν συνέχεια χωρίς να παρεμβάλεται ηλεκτροβάνα.
Δοχείο αδρανείας δεν έχει χρήμα φέτος λυπάμαι..

Καμμιά άλλη λύση ηλεκτρολογική ώστε να συνδέσω τις 3 ηλεκτροβάνες με τον λέβητα?

Ευχαριστώ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118781 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πρόβλημα υπερθέρμανσης ξυλολέβητα

χρηστος8 έγραψε: Καλωσηρθες στον θαυμαστο κοσμο του ξυλου.

Η εγκατασταση σου ειναι ατελης λογω απουσιας του αυτονοητου...

Τουλαχιστον 1000αρι δοχειο αδρανειας


Σε περιπτωση που παραμεινει η εγκατασταση σου ως εχει ετοιμασου για μαχες με ατελειωτες πισσες.

Οι ξυλολεβητες δεν πρεπει να δουλευουν με on off οπως του πετρελαιου, αλλα με συνεχομενη λειτουργια στο φουλ μεχρι τελους...χωρις δοχειο ειναι απλα αδυνατον.

Καλημέρα.
Να ρωτήσω κάτι.
Στο χοντρό μυαλό, δε ζητάω καμια ακρίβεια δεκαδικού...
Και με την εμπειρία σου.
Κάποιος που θα βάλει αδράνειας σε σχέση με κάποιον που δεν θα βάλει (και δεν είναι και κάθε μέρα στο καθάρισμα της πίσσας... για την ακρίβεια μάλλον 2 φορές το χρόνο ίσως κάτσει να την καθαρίσει)
Αυτός λοιπόν που θα βάλει αδράνειας.
Πόσο οικονομία λες να κάνει σε σχέση με τον άλλον?
Χοντρά χοντρά...
thx


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118783 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πρόβλημα υπερθέρμανσης ξυλολέβητα

Tyxodioktis100 έγραψε: Νερό στο boiler στέλνω κατευθείαν συνέχεια χωρίς να παρεμβάλεται ηλεκτροβάνα.
Δοχείο αδρανείας δεν έχει χρήμα φέτος λυπάμαι..

Καμμιά άλλη λύση ηλεκτρολογική ώστε να συνδέσω τις 3 ηλεκτροβάνες με τον λέβητα?

Ευχαριστώ...

Πας σε έναν μαζαγί με ηλεκτρολογικό υλικό.
Βρίσκεις κάποιον που να έχει διαθεση να ασχοληθεί μαζί σου...
:)
Του λές ότι θες ένα ρελέ με χρονοκαθυστέρηση.
Τι θα σου κάνει αυτό?
ουσιαστικά θα έχεις ένα κλειστό κύκλωμα (δηλαδή θα μπορείς να στέλνεις ρεύμα στις 3 ηλεκτροβάνες ή σε όσες θες) για συγκεκριμένο χρόνο από την στιγμή που θα διακοπεί το ρεύμα στο βεντιλατέρ σου.
Αφού θα είναι ανοιχτή έστω και μία ηλετροβάνα (νομίζω) θα δουλεύει και ο κυκλοφορητής.
Αν δε δουλεύει τον δίνεις και αυτόν από το ρελέ.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ