Πρόβλημα υπερθέρμανσης ξυλολέβητα

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122046 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα υπερθέρμανσης ξυλολέβητα
κατι δεν μου παει καλα με τον ανεμιστηρα...
και πολυ σωστα δεν σου παει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122064 από Tyxodioktis100

κατι δεν μου παει καλα με τον ανεμιστηρα...
και πολυ σωστα δεν σου παει :)


Δηλαδή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122076 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πρόβλημα υπερθέρμανσης ξυλολέβητα

Tyxodioktis100 έγραψε: Χμ...οκ παμε ξανα γιατι δεν ημουν ισως πολυ ακριβης....το σπιτι εχει καλη μονωση απλα ως μονοκατοικια ειναι εκτεθειμενο απο 3 πλευρες και οσο ναναι εχει απωλειες σχετικα με ενα οροφοδιαμερισμα του ιδιου μεγεθους η μια μεζονετα.

Το 60-70 κιλα ειναι λιγο λάθος το σωστό είναι 80-100 κιλά περίπου τώρα που έχει κρύο...
...λοιπον παρατηρησα οτι με τον ανεμιστηρα στο default τα ξυλα εξαφανιζονταν..πειραματιστικα χθες και τον εβαλα στο ελαχιστο και με μετριο γεμισμα, μια χαρα ανεβαζει θερμοκρασια και τα καιει μια χαρα...
,..σημερα εκανα ενα αλλο πειραμα και αφησα ελαχιστα την πορτα ανοιχτη ( με τον μεντεσε στο σχεδον κλειστο...)..ρε παιδια μια χαρα ανεβαζε θερμοκρασια...μια χαρα ζεστανε το σπιτι...και εφαγε και τα μισα ξυλα...τι σκατα...θα συνεχισω την παρατηρηση αλλα κατι δεν μου παει καλα με τον ανεμιστηρα...

Φιλε δεν σε καταλαβαινω,για πες μας το προβλημα σου ποιο ειναι, οτι δεν ζεστενωσουν η οτι ζεστενωσουν αλλα εχεις μεγαλη καταναλωση?
Απ'την μια μας λες οτι εχεις υπερθερμανση που συυμαινει οτι ο λεβητας μπορει να παιρνει αερα απο καπου που δεν θα επρεπε και απ'την αλλη μας λες οτι με ανοιχτη ην πορτα εχεις καλυτερη καυση-καλυτερο ελκισμο!
Φιλε δεν χρειαζετε να εισαι πυρινικος επιστημονας για να βρεις την λυση,παιξε λιγο με τον ανεμηστηρα(εγω π.χ τον εχω στο 3 για περισσοτερη διαρκεια και αποδοση συμφωνα με το 500σαρι μπαφερ μου)αλλα για να βρεις την υγεια σου οπωσδοιποτε βαλε ενα μπαφερ,τα λεφτα του μπαφερ σε μια χρονια θα τα αποσβεσεις,θα βαζεις 40 κιλα ξυλα με τον ανεμηστησρα στο 10 θα καις τα ξυλα σου ολα σε 3-4 ωρες και θα εχεις αλλες τοσσες ωρες και παραπανω καβαντζα 1000-1500 λιτρα καυτο νερο ετοιμο ανα πασα στιγμη να χυθει στα σωματα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122213 από kosmidis80

Tyxodioktis100 έγραψε:

κατι δεν μου παει καλα με τον ανεμιστηρα...
και πολυ σωστα δεν σου παει :)


Δηλαδή?



:lol: Αντε Δημητρη εξηγησε στον φιλο μας τι δεν παει καλα :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122283 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα υπερθέρμανσης ξυλολέβητα

Tyxodioktis100 έγραψε:

κατι δεν μου παει καλα με τον ανεμιστηρα...
και πολυ σωστα δεν σου παει :)


Δηλαδή?


βασικα τοπα χαριτολογοντας αλλα μια και το πηρες τοσο σοβαρα ,,,το ανεμιστηρακι σου αυτη την δουλεια κανει ,,,να βοηθαει τα ξυλα να καουν πιο γρηγορα για να αποδωσουν και πιο γρηγορα ,,,αρκει να μπορεις να εκμεταλευτεις αυτη την θερμανση ,,,αλλιως φροντιζει ο λεβητας να ζεσταινει τα μεταλα του ,,,(μην παει και χαμενη :) )
νομιζω η πιο απλη λυση ειναι να φροντισεις μεσω δοκιμων να φορτωνεις τοσα ξυλα τον λεβητα ωστε να μην φτανει σ αυτο το σημειο δηλ λιγοτερα και συχνοτερα γεμισματα .
τωρα η ξυλολεβητοκαυστες μπορει αν σου προτεινουν και κανα σουπερ κοντρολακι που τα κανει ολα και συμφερει ,,,αλλα νασαι ετοιμος του χρονου να παρεις το καινουριο 2 φορες σουπερ μια κι αυτο θαχει ατελειες κοκ ( ζηλεψαν ολοι την μικροσοφτουλα με τα τελεια προγραμματακια :) )

υγ λεβεντες μου τα θεματα που κουβεντιαζουμε εδω ειναι αρκετα σοβαρα απο πολλες αποψεις ...αμα δεν τα διακωμωδισουμε και λιγο ,,,,θα βαλουμε μονοι μας φωτια στις λεβητοξυλοπελετοσομπες η θα αρχισουμε να πηδαμε απ τα μπαλκονια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122301 από Tyxodioktis100
ευχαριστώ για τις απαντησεις. θα συνεχισω λιγο την πειραματικη ερευνα με τον καυστηρα και θα αναφερω τα συμπερασματα.

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ