Aγορά ξυλολέβητα πυρόλυσης και Δοχείου αδρανείας

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116614 από pcexpert
καλησπερα σε ολλους.ειμαι υποψηφιος αγοραστης ξυλολεβητα και θελω λιγο τη γνωμη σας.
ο χωρος μου ειναι 128cm2 και εχει μονωθει αψογα το σπιτι και απο γυρω και απο το ταβανι.
τωρα θελω να βαλω ξυλολεβητα.ειμαι αναμεσα σε viessmann και vigas.αυτα μου προτεινε ο υδραυλικος.
επισης θα βαλω δοχειο αδρανειας tank in tank 1000l.
θελω να μου πειτε:
1.ποσους τονους περιπου θα χρειαστω για 5 μηνες περιπου.
2.ποσα γεμισματα την ημερα θα χρειαστω.
3.ποσο θα μου κοστισει περιπου ενας τετοιος λεβητας και δοχειο αδρανειας tank in tank στο ιντερνετ?
4.ποιος ειναι ο ευκολοτερος λεβητας στο καθαρισμα.
5.ποιο δοχειο αδρανειας προτεινετε,και τι ρολο παιζουν οι εναλλακτες στο buffer.

επισης αν εχετε να προτεινετε καποιον αλλον πειτε μου.
ευχαριστω εκ των πρωτερων...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116658 από jnet
1 πόσο πετρέλαιο εκαιγές μια χρονια που το εκαψες foul με αυτές τις μονώσεις. Αν το εχεις το νουμερο θα το βρούμε ευκολα.
2. τουλαχιστο 2 την ημέρα
3. περίπου 4000-8000€

Τα υπολοιπα δεν τα εχω.

Πυρολυτικούς 3 που μου ερχονται γρήγορα...
Varmebaronen
Windhager
Atmos

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116746 από pcexpert
ευχαριστω για τη βοηθεια σου.
μεχρι τωρα εκαιγα περιπου 3 τονους πετρελαιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116754 από kosmidis80
εχω τρελαθει να το λεω, αλλα θα στο πω και σε εσενα μπας και σωσω καταστασεις!
ΑΝ ΔΕΝ εχεις παρει ξυλα απο το καλοκαιρι και πριν και σκεφτεσαι να αγορασεις τωρα ΑΠΛΑ ξεχνα για φετος τον ξυλολεβητα να τον λειτουργησεις!

Επισης 128μ και 3 τονους πετρελαιο καταναλωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η πολυ καλη μονωση που λες! μαλλον κατι μας διαφευγει ή δεν μας εξηγησες.

Κατα τα αλλα αν υπαρχουν ξερα ξυλα, τοτε εγω ψηφιζω Vigas. Και απαντω στις ερωτησεις σου :

1) Εξαρταται! κανεις δεν μπορει να σου πει με ακριβεια. Αν εχεις ξερα και καλα ξυλα και δεν αρχιζεις να ανεβαζεις το σπιτι υπερβολικους βαθμους ;) τοτε μαλλον υπολογισε γυρω στους 7-8 τονους μαξιμουμ.
2)2-3 την ημερα αναλογως το κρυο και τις απαιτησεις σου
3) Χοντρικα ο Vigas αυτην την στιγμη ειναι στο leroy merlin στα 1900 + 1200 το 1000αρι τανκ ιν τανκ.
4) Θεωρω τον vigas
5) Οι εναλλακτες ειναι για να συνδεσεις ηλιοθερμία ή αν θέλεις αλλη πηγη που θα ζεσταινει μεσω της σερμπαντινας ή θα προθερμενει το νερο. Το τανκ ιν τανκ ειναι ενα δευτερο δοχειο μεσα στο πρωτο, που χρησιμοποιειται για ζεστα νερα χρησης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116755 από jnet

kosmidis80 έγραψε: εχω τρελαθει να το λεω, αλλα θα στο πω και σε εσενα μπας και σωσω καταστασεις!
ΑΝ ΔΕΝ εχεις παρει ξυλα απο το καλοκαιρι και πριν και σκεφτεσαι να αγορασεις τωρα ΑΠΛΑ ξεχνα για φετος τον ξυλολεβητα να τον λειτουργησεις!


Θοδωρή καλά κανεις και ο λές αλλά δεν χρειαζεται να το ξεχασει γιατί υπάρχουν και τα ξυλα ξηραντηρίου.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116766 από Nikitasagg
Καλησπερα και απο μενα....φιλε μου εγω λογω οτι εχω opop λεβητα πελλετ στο σπιτι μου και επειδη πριν το αγορασω κοιτουσα για ξυλολεβητα πυρολησης, ρηξε μια ματια και στον ξυλολεβητα πυρολησης της opop ECOMAX, εμενα μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση η αναλογικοτητα που ειχε ο λεβητας, και απο οτι μου ειχε πει ο πωλητης οτι δεν θα γινομουν θερμαστης δηλαδη τρεις την μια να γεμιζω, ετσι και γω πηγα και πηρα πελλετ για να εχω ακομα πιο ησυχο το κεφαλι μου για ακομα περισσοτερες μερες.... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ