Άναμμα ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96073 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

lefteris έγραψε: Εδώ έχει κάποια σχόλια που δίνουν και κάποιες άλλες πληροφορίες για την καύση βελανιδιάς-δρύ και το πάχος της λαμαρίνας των Varmebaronen.

www.hearth.com/talk/threads/varmebaronen-doesnt-like-oak.47956/



Πολυ ενδιαφερουσα συζητηση!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96109 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

kosmidis80 έγραψε:

valsam έγραψε: Χρηστο οταν λες ο μεσος ορος για φθηνους ειναι 60-65% αποδοση χωρις δοχεια κ.τ.λ δηλ. με δοχειο ειναι εφικτο και το 70%?
Γιατι αν ειναι ετσι και οπως λες και με τους ακριβους ξυλολεβητες - δοχεια αδρανειας κτλ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 80% εχουμε τελικα κοντα ενα 10% διαφορα,αρα αν εγω που θα καψω π.χ 5 τονους συνολικα φετος λεμε με εναν ακριβο θα ηθελα κοντα μισο τονο λιγοτερα ξυλα δηλ. 50-60 ευρω περισσοτερα λεφτα την σαιζον ,και αν εχει 5000 ευρω ο varmebaronen και ο δικος μου 1000 για να κανω αποσβεση τα 4000 χιλιαρικα της διαφορας θα ηθελα 75-80 χρονια!


To μεγιστο 15% ειναι Σαμη, παραπανω με καυσιμο το ξυλο δεν μπορει πρακτικα να υπαρχει.
Αυτο λεω εδω και χρονια Σαμη. Σε μικρες και μεσαιες καταναλωσεις ΑΠΛΑ δεν συμφερει!

ναι βεβαιως να τον αγορασεις αν θες να λες στα φορουμ και στους γειτωνες οτι εχεις ξυλολεβητα των 5000 διπλα απο το παρκινγκ με την καγιεν (που την χρησιμοποιεις για κοτετσι γιατι δεν συμφερει και δεν μπορεις να την κουνησεις!).

Γιατι ρε Θοδωρε στις μεγαλες καταναλωσεις συμφερει?
Σε ενα σπιτι με 15 τονους καταναλωση συμφερει(μεγαλη δεν ειναι 15 τονοι καταναλωση τον χρονο?)?
1,5 τονος ξυλα κερδος τον χρονο κερδος τον χρονο = παλι καμια 25ρια χρονια για αποσβεση!
Αντε να πουμε και για σπιτι με 20 τονους καταναλωση,παλι καμια 20ρια χρονια θελει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96114 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα
οχι δεν ειναι μεγαλη Σαμη! Μην κοιτας που την βγαλαμε καλα φετος, σκεψου να ειχε κανα μηνα παγωνιες συνεχομενα?!
Αλλα και για περιοχες πχ Φλωρινα και Καστορια οι καταναλωση 15 τν ειναι μικρη ακομα και για φετος που δεν εκανε κρυο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96115 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα
Εχω την εντυπωση οτι αυτος που θα βαλει εναν καλο και ακριβο ξυλολεβητα...θα τον βαλει ωστε να ζεσταθει οικονομικοτερα απο οτι με το πετρελαιο.

Ετσι το σπιτι που εκαιγε 4 τονους πετρελαιο πριν, προσδωκα να καψει 15 τονους ξυλα.

Βαση του πιο πανω, οι 4 τονοι πετρελαιο (με 1,30) θα του στοιχιζαν 5200 ευρω.

Αντιστοιχα οι 15 τονοι ξυλα (με 100 ο τονος) θα του στοιχισουν 1500 ευρω.

Εχοντας 3700 ευρω οικονομια το χρονο καιγοντας ξυλα εναντι του πετρελαιου, το ακριβο μηχανημα που στοιχισε πχ 7400 σε δυο χρονια θα κανει αποσβεση.

Η αποσβεση ερχεται βαση της διαφορας των δυο καυσιμων και αθροιζεται ετησιως καθε φορα.

Απο ποτε ο ακριβος λεβητας, ανταγωνιζεται τον φτηνο στην αποσβεση δεν το καταλαβα παιδια.

Καποιοι θα αγορασουν τον ακριβο λεβητα για να ζεσταθουν...καποιοι τον φτηνο...δεν βλεπω πουθενα το λαθος πανω σε αυτο, ουτε και θα πω εκανε μ@λ@κι@ αυτος με τον ακριβο η τον φτηνο.

ΥΓ. Τα παραπανω νουμερα ειναι πραγματικα και αφορουν πελατη που εβαλε ακριβο λεβητα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96125 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

χρηστος8 έγραψε: Εχω την εντυπωση οτι αυτος που θα βαλει εναν καλο και ακριβο ξυλολεβητα...θα τον βαλει ωστε να ζεσταθει οικονομικοτερα απο οτι με το πετρελαιο.

Ετσι το σπιτι που εκαιγε 4 τονους πετρελαιο πριν, προσδωκα να καψει 15 τονους ξυλα.

Βαση του πιο πανω, οι 4 τονοι πετρελαιο (με 1,30) θα του στοιχιζαν 5200 ευρω.

Αντιστοιχα οι 15 τονοι ξυλα (με 100 ο τονος) θα του στοιχισουν 1500 ευρω.

Εχοντας 3700 ευρω οικονομια το χρονο καιγοντας ξυλα εναντι του πετρελαιου, το ακριβο μηχανημα που στοιχισε πχ 7400 σε δυο χρονια θα κανει αποσβεση.

Η αποσβεση ερχεται βαση της διαφορας των δυο καυσιμων και αθροιζεται ετησιως καθε φορα.

Απο ποτε ο ακριβος λεβητας, ανταγωνιζεται τον φτηνο στην αποσβεση δεν το καταλαβα παιδια.

Καποιοι θα αγορασουν τον ακριβο λεβητα για να ζεσταθουν...καποιοι τον φτηνο...δεν βλεπω πουθενα το λαθος πανω σε αυτο, ουτε και θα πω εκανε μ@λ@κι@ αυτος με τον ακριβο η τον φτηνο.

ΥΓ. Τα παραπανω νουμερα ειναι πραγματικα και αφορουν πελατη που εβαλε ακριβο λεβητα.

Σορρυ Χρηστο αλλα δεν συμφωνω ετσι οπως τα λες φιλε και κανεις λαθος στον τροπο υπολογισμου σου,γιατι ειναι γνωστο οτι, οτι και να βαλει κανεις σημερα εκτος μερικων εξαιρεσεων που εχουν σχεση με το ρευμα θα ζεσταθει οικονομικοτερα απ'οτι με το πετρελαιο,και πιστευω οτι βασικοτατος παραγοντας ειναι και ποσα θα δωσει καποιος για την αποκτηση αυτου του μηχανηματος για να ζεσταθει οικονομικοτερα απο οτι με το πετρελαιο γι'αυτο και συγκρινουμε τον ακριβο και τον φθηνο λεβητα στην αποσβεση!
Φετος ξοδεψα 2500 ευρω για το συστημα μου (λεβητας,μπαφερ υλικα,μαστορικα+εξτρα αποθηκη για την στεγαση του λεβητα!)και εκαψα 4 τονους ξυλα (αντε 5 να βαλω και εναν τον Απριλιο!)δηλ. συνολο 3000 ευρω, με τον φετινο χειμωνα σντε να εβαζα 2 τονους πετρελαιο για να ειχα την ζεστη που ειχα με τον ξυλοεβητα δηλ. 2600 ευρω ,δηλ. μου εμειναν 400 ευρω για να κανω αποσβεση,αν εβαζα ενα ακριβο των 5000 ευρω+ολα τ'αλλα(μπαφερ,υλικα κ.τ.λ)αλλα 1500(τα ελαχιστα)συνολο 6500 αρα 2,5 τετοιους σαν τον φετινο χειμωνας για να γινει αποσβεση λες εσυ Χρηστο,αμ'δεν ειναι ετσι γιατι εγω θα εχω κανει και οικονομια και τα 4000 χιλιαρικα αυτα που ξοδεψε παραπανω αυτος που αγορασε τον ακριβο,γιαυτο συγκρινουμε και την αποσβρση του ακριβου λεβητα σε συγκριση με τον φθηνο και λεμε σε 20-30-80 χρονια(ζησε Μαη μου να φας τριφυλη!) (αν ειναι οντος ο ακριβος πιο οικονομικος)ο ακριβος λεβητας θα μας εχει δωσει πισω αυτα τα 4-5 χιλιαρικα της διαφορας που τον αγορασαμε,γιατι αυτα τα λεφτα εφυγαν απο την τσεπη αυτουνου που αγορασε τον ακριβο!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96130 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα
Δηλαδη καποιος που αγορασε ξυλεβητα των 7400 ευρω και εξοικονομει 3700 ευρω το χρονο καιγοντας ξυλα εναντι πετρελαιου... σε δυο χρονια δεν κανει αποσβεση την αγορα που εκανε;;;

Αν οχι συγνωμη εχεις δικιο...στα μαθηματικα ποτε δεν ημουν καλος ;)

Θα ηθελα να μου πεις ομως... αυτη η διαφορα, στα χρηματα που θα δωσει για να ζεσταθει 2 χρονια (3700+3700) τι ειναι και πως λεγεται για σενα;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ