Άναμμα ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96159 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

Grecu_ έγραψε: Βασικα, και οι δυο δικιο εχετε, αναλογως την οπτικη.
Αν με τον ακριβο ξυλολεβητα εξοικονομει 3700 σε σχεση με το πετρελαιο, με τον φτηνο θα εξοικονομουσε π.χ. 3500 αλλα θα τον εκανε αποσβεση σε 2 βδομαδες :lol:, παντα σε σχεση με το πετρελαιο.
Αν παλι βαλουμε απενταντι φθηνο και ακριβο ξυλολεβητα, η οποια αποσβεση θα γινει συγκρινοντας τις μεταξυ τους αποδοσεις (καταναλωσεις) σε σχεση με την τιμη αγοράς (χοντρικοτσαπατσουλικα παντα)



Θοδωρε οντως η οπτικη μας ειναι διαφορετικη και το εθεσες σωστα...προσωπικα λογικη βλεπω την πρωτη, μια και βαζοντας αλλο λεβητα, μειωνεις τα κοστη θερμανσης συμφωνα με αυτη που ηδη εχεις...βαση αυτης βγαινει και η αποσβεση αγορας του μηχανηματος.

Συμφωνα με τη λογικη του valsam, ο καλος λεβητας που αγοραζει ο οποιοσδηποτε... ανταγωνιζεται σε αποσβεση, αποδοση και τιμη αγορας το φτηνοτερο μηχανημα της αγορας...σωστα;;;

Εχουμε και λεμε τοτε αληθινο παραδειγμα...ο γειτονας μου ειναι σιδερας...εφτιαξε ξυλολεβητα μονος του και του στοιχισε 500 ευρω...τον εβαλε μονος και δε πληρωσε υδραυλικο, μονο 100 ευρω υλικα χρησιμοποιωντας αυτα του πετρελαιου (κυκλοφορητη-δοχειο διαστολης κτλ) βγαζοντας τον χειμωνα με καταναλωση 6 τονους ξυλα αγορασμενα προς 90 ευρω ο τονος και ζεστανε 140m.
Αρα ξυλα + λεβητας + υλικα = 1140 ευρω.

Παιρνοντας αυτο σαν παραδειγμα (γιατι οχι;;;) καταληγω επομενως οτι ο λεβητας του valsam (αν και παμφθηνος) που του στοιχισε μαζι με τα καυσιμα 3000 δεν συμφερει, γιατι θελει 10 χρονια για να κανει αποσβεση σε σχεση με τον λεβητα που θα φτιαξει καποιος μονος του... σωστα;;;

Επομενως ΟΛΑ τα εργοστασια παγκοσμιως που φτιαχνουν ποιοτικα και ακριβα μηχανηματα θερμανσης... σε σχεση με ενα βαρελι, η ενα χειροποιητο λεβητα ειναι απαραδεκτα και δεν εχουν λογο υπαρξης.

Ειναι πληρως ασυμφορα, δεν κανουν σε σχεση με το βαρελι η τον χειροποιητο λεβητα ποτε αποσβεση και να μην αποτελεσουν επιλογη κανενος...καλυτερα να κλεισουν και τα εργοστασια θα ελεγα εγω.

Ωραια λογικη παιδια μπραβο μας ;) ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96160 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

LEONAS έγραψε:

lefteris έγραψε: Εδώ έχει κάποια σχόλια που δίνουν και κάποιες άλλες πληροφορίες για την καύση βελανιδιάς-δρύ και το πάχος της λαμαρίνας των Varmebaronen.

www.hearth.com/talk/threads/varmebaronen-doesnt-like-oak.47956/





Πολυ ενδιαφερων φορουμ, στην Αμερικη ειναι ??


Αυτό είναι σωστό Leona. To αρχικό videaki μάλιστα του Jnet ηταν που μου τραβηξε την περιέργεια μιας και ήταν από περιοχή που έχω πάει αρκετές φορές (φουλ εγκληματικότητα) :blink:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": LEONAS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96162 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα
Συγνωμή αλλά γιατί τότε όταν αγοράζουμε αυτοκίνητο π.χ δεν πέρνουμε το φθηνότερο που μπορούμε να βρούμε;Με την λογική του Valsam,από την στιγμή που όλα τα αυτοκίνητα είναι φτιαγμένα για να εξυπερετούν τις ανάγκες μετακίνησης που έχουμε,θα έπρεπε όλοι να έχουμε ένα Yugo.Φαντάζομε πως ένας λέβητας των 7000€ για κάποιο λόγο θα κάνει τόσο.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": LEONAS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96163 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα
Εμενα μου τραβηξε την προσοχη οτι κυκλοφορει και εκει
ο λεβητας μου και αυτοι οπως βλεπω σκεφτονται διαφορετικα απο
εμας.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96164 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

theoilia έγραψε: Συγνωμή αλλά γιατί τότε όταν αγοράζουμε αυτοκίνητο π.χ δεν πέρνουμε το φθηνότερο που μπορούμε να βρούμε;Με την λογική του Valsam,από την στιγμή που όλα τα αυτοκίνητα είναι φτιαγμένα για να εξυπερετούν τις ανάγκες μετακίνησης που έχουμε,θα έπρεπε όλοι να έχουμε ένα Yugo.Φαντάζομε πως ένας λέβητας των 7000€ για κάποιο λόγο θα κάνει τόσο.





Αν το Yugo φτιαχνοτανε στην Σουηδια θα ηταν ακριβο και αυτο. :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96165 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

χρηστος8 έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Βασικα, και οι δυο δικιο εχετε, αναλογως την οπτικη.
Αν με τον ακριβο ξυλολεβητα εξοικονομει 3700 σε σχεση με το πετρελαιο, με τον φτηνο θα εξοικονομουσε π.χ. 3500 αλλα θα τον εκανε αποσβεση σε 2 βδομαδες :lol:, παντα σε σχεση με το πετρελαιο.
Αν παλι βαλουμε απενταντι φθηνο και ακριβο ξυλολεβητα, η οποια αποσβεση θα γινει συγκρινοντας τις μεταξυ τους αποδοσεις (καταναλωσεις) σε σχεση με την τιμη αγοράς (χοντρικοτσαπατσουλικα παντα)



Θοδωρε οντως η οπτικη μας ειναι διαφορετικη και το εθεσες σωστα...προσωπικα λογικη βλεπω την πρωτη, μια και βαζοντας αλλο λεβητα, μειωνεις τα κοστη θερμανσης συμφωνα με αυτη που ηδη εχεις...βαση αυτης βγαινει και η αποσβεση αγορας του μηχανηματος.

Συμφωνα με τη λογικη του valsam, ο καλος λεβητας που αγοραζει ο οποιοσδηποτε... ανταγωνιζεται σε αποσβεση, αποδοση και τιμη αγορας το φτηνοτερο μηχανημα της αγορας...σωστα;;;

Εχουμε και λεμε τοτε αληθινο παραδειγμα...ο γειτονας μου ειναι σιδερας...εφτιαξε ξυλολεβητα μονος του και του στοιχισε 500 ευρω...τον εβαλε μονος και δε πληρωσε υδραυλικο, μονο 100 ευρω υλικα χρησιμοποιωντας αυτα του πετρελαιου (κυκλοφορητη-δοχειο διαστολης κτλ) βγαζοντας τον χειμωνα με καταναλωση 6 τονους ξυλα αγορασμενα προς 90 ευρω ο τονος και ζεστανε 140m.
Αρα ξυλα + λεβητας + υλικα = 1140 ευρω.

Παιρνοντας αυτο σαν παραδειγμα (γιατι οχι;;;) καταληγω επομενως οτι ο λεβητας του valsam (αν και παμφθηνος) που του στοιχισε μαζι με τα καυσιμα 3000 δεν συμφερει, γιατι θελει 10 χρονια για να κανει αποσβεση σε σχεση με τον λεβητα που θα φτιαξει καποιος μονος του... σωστα;;;

Επομενως ΟΛΑ τα εργοστασια παγκοσμιως που φτιαχνουν ποιοτικα και ακριβα μηχανηματα θερμανσης... σε σχεση με ενα βαρελι, η ενα χειροποιητο λεβητα ειναι απαραδεκτα και δεν εχουν λογο υπαρξης.

Ειναι πληρως ασυμφορα, δεν κανουν σε σχεση με το βαρελι η τον χειροποιητο λεβητα ποτε αποσβεση και να μην αποτελεσουν επιλογη κανενος...καλυτερα να κλεισουν και τα εργοστασια θα ελεγα εγω.

Ωραια λογικη παιδια μπραβο μας ;) ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ.

Ρε Χρηστο γιατι το τραβας στα ακρα το θεμα?
Ετσι πως το θετεις ναι ο σιδερας που εφτιαξε ξυλολεβητα και που του στοιχισε το ολο θεμα 1140 ειναι πασσας σε σχεση μ'εμενα,αλλα εγω δεν μιλαω ουτε για τον Κυρο γραναζι σιδερα υδραυλικο τα κανω ολα μονος μου αλλα αναφερομαι σε μηχανημα αγορασμανο με μαστορα και υλικα πληρωμενα για την εγκατασταση πραγμα που κανουν οι περισσοτεροι καταναλωτες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ