Άναμμα ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95891 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα
Τελικά φλόγιστρα είναι ολα
www.google.gr/imgres?hl=el&sa=X&biw=1366...dsp=20&tx=146&ty=100

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95911 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

kosmidis80 έγραψε: Δείτε εδω θηριο :

www.hargassner.at/heizung/Article/ID/99/...BCckholz_1_Meter.htm

1 m κορμους χωραει! Με οθονες αφης κτλ κτλ κτλ 2013 εχουμε λεμε!




Θοδωρε δεν αμφιβαλλω καθολου οτι ειναι πολυ καλος ο λεβητας που δειχνεις...η τιμη του ομως δεν εχει καμια σχεση με τον varmebaronen.
Ο 50αρης ο varmebaronen εχει 5 χιλιαρικα με ΦΠΑ.
Ο 50αρης λεβητας του link, που χωραει κορμους 1m εχει 10950 με ΦΠΑ.
Αν με δεδομενο οτι ο varmebaronen δουλευει 160max θερμοκρασια καυσαεριων, και την αποδοση που εγω δινω τα ρεστα μου...βαση τιμης και αυτοματισμων που εχει επιπλεον ο harsgassner, πρεπει να κανει και καφε.
Και οι δυο ειναι καλοι λεβητες...ο καθε ενας ομως απευθυνεται και σε διαφορετικα πορτοφολια πελατων.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95916 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα
Δεν αντιλεγω οτι ειναι για <<αλλα>> πορτοφολια, αλλα η αποψη μου ειναι οτι οποιος δινει ειτε 5.000 ή τα 10.000 για να βαλει το ξυλο, την ταλαιπωρεια και την βρωμια του στην ζωη του, τοτε μονο μαζοχας ή κατι ακομα χειροτερο ειναι.

Ασε που στην χωρα μας αυτος που εχει τα χρηματα να αγορασει τετοια μηχανηματα, απλα δεν το κανει γιατι εχει το πετρελαιο και ζεσταινει το γκαραζ με τα SUV και τα sports coupe και δεν τον νοιαζει!

Ολα αυτα θυμιζουν τις εποχες που ο καθε φτωχομπινες (και εγω μεσα!) ειχε ονειρο και με δανεικα αγοραζε την bmw ή την Mercedes και δεν ειχε μετα λεφτα για βενζινη παρα μονο για το Σ/Κ. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα, ειτε το παραδεχομαστε ή οχι! Μαλλον δεν καταλαβατε ακομα σε τι βιοτικο επιπεδο εχουμε πεσει?

Αλλα ας το δουμε κι αλλιως :

Οσο καλη αποδοση και να εχει ο Σουηδος ή ο Αυστριακος, το ξυλο ειναι μπελας, βρωμια και σκλαβια να εισαι εκει να τον γεμιζεις και να μαυριζεις μαζι του! Δηλαδη το βιντεακι που ανεβασε ο Γιωργος σας αρεσε? Φοβερη ευκολια ε? Φοβερος ο τυπος που αναπνεει ολη την σταχτη που βγαζει (που δεν ειναι και λιγη!)? Φοβερος ο τυπος που θα πρεπει μετα το γεμισμα αυτο να παει για μπανιο? Φοβερο το μηχανημα που σχεδιαστικα θυμιζει παλιοτερες δεκαετιες? Να μου ανεβαζατε τον Λαμδα δεν θα μπορουσα να πω κατι, αλλα αυτο να λεγεται σουπερ ντουπερ λεβητας?

Λυσεις??? Mα βεβαιως! Κανε με τα λεφτα αυτα μια σουπερ μονωση και ασχολησου μονο με τα λιγα λιτρα πετρελαιου που θα καψεις ή βαλε εναν λεβητα πελλετ οσο μικροτερο ειναι εφικτο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95918 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

χρηστος8 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Δείτε εδω θηριο :

www.hargassner.at/heizung/Article/ID/99/...BCckholz_1_Meter.htm

1 m κορμους χωραει! Με οθονες αφης κτλ κτλ κτλ 2013 εχουμε λεμε!




Θοδωρε δεν αμφιβαλλω καθολου οτι ειναι πολυ καλος ο λεβητας που δειχνεις...η τιμη του ομως δεν εχει καμια σχεση με τον varmebaronen.
Ο 50αρης ο varmebaronen εχει 5 χιλιαρικα με ΦΠΑ.
Ο 50αρης λεβητας του link, που χωραει κορμους 1m εχει 10950 με ΦΠΑ.
Αν με δεδομενο οτι ο varmebaronen δουλευει 160max θερμοκρασια καυσαεριων, και την αποδοση που εγω δινω τα ρεστα μου...βαση τιμης και αυτοματισμων που εχει επιπλεον ο harsgassner, πρεπει να κανει και καφε.
Και οι δυο ειναι καλοι λεβητες...ο καθε ενας ομως απευθυνεται και σε διαφορετικα πορτοφολια πελατων.



Χρηστο μια ερωτηση να σου κανω γιατι εισαι περισσοτερο γνωστης απ ολους μας!

Πες μου σε παρακαλω με θερμοκρασια εξοδου καυσαεριων 170-180 και οταν θελει καθαρισμα 220 στον λεβητα της σειρας που εχω, τι αποδοση να υπολογισω περιπου οτι εχω? Οπως σας εχω πει ο λεβητας αυτος δουλευει χωρις δοχειο αδρανειας με PID controler της Tech και εκαψε για σπιτι 180μ εργολαβικο (μετρια μονωση) στον Δρυμο Θεσσαλονικης 7 τονους ξυλα την σεζον μεχρι τωρα!
Με τον αυστριακο ή τον Σουηδικο τι οικονομια σε ξυλο θα ειχα? ποσο περιπου τις % ? Γιατι τα επιπλεον 4000 + μπαφερ που θα αγοραζα θελω να δω ποτε θα τα εκανα αποσβεση!?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95926 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

kosmidis80 έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Δείτε εδω θηριο :

www.hargassner.at/heizung/Article/ID/99/...BCckholz_1_Meter.htm

1 m κορμους χωραει! Με οθονες αφης κτλ κτλ κτλ 2013 εχουμε λεμε!




Θοδωρε δεν αμφιβαλλω καθολου οτι ειναι πολυ καλος ο λεβητας που δειχνεις...η τιμη του ομως δεν εχει καμια σχεση με τον varmebaronen.
Ο 50αρης ο varmebaronen εχει 5 χιλιαρικα με ΦΠΑ.
Ο 50αρης λεβητας του link, που χωραει κορμους 1m εχει 10950 με ΦΠΑ.
Αν με δεδομενο οτι ο varmebaronen δουλευει 160max θερμοκρασια καυσαεριων, και την αποδοση που εγω δινω τα ρεστα μου...βαση τιμης και αυτοματισμων που εχει επιπλεον ο harsgassner, πρεπει να κανει και καφε.
Και οι δυο ειναι καλοι λεβητες...ο καθε ενας ομως απευθυνεται και σε διαφορετικα πορτοφολια πελατων.



Χρηστο μια ερωτηση να σου κανω γιατι εισαι περισσοτερο γνωστης απ ολους μας!

Πες μου σε παρακαλω με θερμοκρασια εξοδου καυσαεριων 170-180 και οταν θελει καθαρισμα 220 στον λεβητα της σειρας που εχω, τι αποδοση να υπολογισω περιπου οτι εχω? Οπως σας εχω πει ο λεβητας αυτος δουλευει χωρις δοχειο αδρανειας με PID controler της Tech και εκαψε για σπιτι 180μ εργολαβικο (μετρια μονωση) στον Δρυμο Θεσσαλονικης 7 τονους ξυλα την σεζον μεχρι τωρα!
Με τον αυστριακο ή τον Σουηδικο τι οικονομια σε ξυλο θα ειχα? ποσο περιπου τις % ? Γιατι τα επιπλεον 4000 + μπαφερ που θα αγοραζα θελω να δω ποτε θα τα εκανα αποσβεση!?




Θοδωρη κατ αρχην για να γραφουμε και οι δυο τετοια ωρα, καταλαβαινεις σε τι κατασταση ειμαστε ολοι μας...το εχουμε ματωσει απο την πολυ δουλεια.
Οπως κι εσυ, ετσι κι εγω με λεβητα της σειρας ζεσταινω το σπιτι μου...κι αυτο πολυ μας ειναι.
Τωρα πανω σε αυτο που με ρωτησες...προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΥΣΗΣ...οχι της εγκαταστασης συνολικα ειναι 60 με 65% για ξυλολεβητες φτηνους χωρις δοχεια κτλ.
Ενω με ακριβους ξυλολεβητες - δοχεια αδρανειας κτλ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 80% ΠΕΡΙΠΟΥ.
Και παλι ξαναλεω ειναι προσωπικες διαπιστωσεις αυτες...καπως ετσι βλεπουμε γιατι καποιοι με τραγικα χαμηλο βαθμο αποδοσης στα λεβητοστασια πετρελαιου, εχουν παραξενα νουμερα καταναλωσης, ειτε με ξυλα, ειτε με πελλετ.
Μην σου φαινεται καθολου παραξενο...με συνεργατη καυστηρατζη εχουμε μετρησει πολλους καυστηρες πετρελαιου με 50% βαθμο αποδοσης.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95933 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Άναμμα ξυλολέβητα

χρηστος8 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Δείτε εδω θηριο :

www.hargassner.at/heizung/Article/ID/99/...BCckholz_1_Meter.htm

1 m κορμους χωραει! Με οθονες αφης κτλ κτλ κτλ 2013 εχουμε λεμε!




Θοδωρε δεν αμφιβαλλω καθολου οτι ειναι πολυ καλος ο λεβητας που δειχνεις...η τιμη του ομως δεν εχει καμια σχεση με τον varmebaronen.
Ο 50αρης ο varmebaronen εχει 5 χιλιαρικα με ΦΠΑ.
Ο 50αρης λεβητας του link, που χωραει κορμους 1m εχει 10950 με ΦΠΑ.
Αν με δεδομενο οτι ο varmebaronen δουλευει 160max θερμοκρασια καυσαεριων, και την αποδοση που εγω δινω τα ρεστα μου...βαση τιμης και αυτοματισμων που εχει επιπλεον ο harsgassner, πρεπει να κανει και καφε.
Και οι δυο ειναι καλοι λεβητες...ο καθε ενας ομως απευθυνεται και σε διαφορετικα πορτοφολια πελατων.



Χρηστο μια ερωτηση να σου κανω γιατι εισαι περισσοτερο γνωστης απ ολους μας!

Πες μου σε παρακαλω με θερμοκρασια εξοδου καυσαεριων 170-180 και οταν θελει καθαρισμα 220 στον λεβητα της σειρας που εχω, τι αποδοση να υπολογισω περιπου οτι εχω? Οπως σας εχω πει ο λεβητας αυτος δουλευει χωρις δοχειο αδρανειας με PID controler της Tech και εκαψε για σπιτι 180μ εργολαβικο (μετρια μονωση) στον Δρυμο Θεσσαλονικης 7 τονους ξυλα την σεζον μεχρι τωρα!
Με τον αυστριακο ή τον Σουηδικο τι οικονομια σε ξυλο θα ειχα? ποσο περιπου τις % ? Γιατι τα επιπλεον 4000 + μπαφερ που θα αγοραζα θελω να δω ποτε θα τα εκανα αποσβεση!?




Θοδωρη κατ αρχην για να γραφουμε και οι δυο τετοια ωρα, καταλαβαινεις σε τι κατασταση ειμαστε ολοι μας...το εχουμε ματωσει απο την πολυ δουλεια.
Οπως κι εσυ, ετσι κι εγω με λεβητα της σειρας ζεσταινω το σπιτι μου...κι αυτο πολυ μας ειναι.
Τωρα πανω σε αυτο που με ρωτησες...προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΥΣΗΣ...οχι της εγκαταστασης συνολικα ειναι 60 με 65% για ξυλολεβητες φτηνους χωρις δοχεια κτλ.
Ενω με ακριβους ξυλολεβητες - δοχεια αδρανειας κτλ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 80% ΠΕΡΙΠΟΥ.
Και παλι ξαναλεω ειναι προσωπικες διαπιστωσεις αυτες...καπως ετσι βλεπουμε γιατι καποιοι με τραγικα χαμηλο βαθμο αποδοσης στα λεβητοστασια πετρελαιου, εχουν παραξενα νουμερα καταναλωσης, ειτε με ξυλα, ειτε με πελλετ.
Μην σου φαινεται καθολου παραξενο...με συνεργατη καυστηρατζη εχουμε μετρησει πολλους καυστηρες πετρελαιου με 50% βαθμο αποδοσης.


Eτσι ειναι Χρηστο, δυστυχως!

Και η δικια μου εκτιμηση στις αποδοσεις λιγο πολυ ειναι οτι εκει περιπου βρισκονται οι μεν και οι δε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ