Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72242 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

dimlyk έγραψε: καλα τα λες ...αλλα το ξυλακι δεν στα σπαει με τις ρυθμισεις :evil: ...μια χαρουλα καιγεται ακομα και με 30% υγρασια (που να δεις τι καιει το τζακι μου ) ... :woohoo:

Ε καλά τώρα... Τις ρυθμίσεις τις κάνουμε για μέγιστη απόδοση. Και το πέλλετ καίγεται ξερύθμιστο σε χαμηλότερη απόδοση... Άντε φτάσε όμως 95% απόδοση με το τζάκι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72243 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Να σας πω και γω την προσωπική μου εμπειρία. Πέρυσι τον Φεβρουάριο που τον έβαλα (vitoligno 100-s), αναγκαστικά έκαιγα χλωρά. Με ταλαιπωρούσε στο άναμα. Όταν άναβε όμως, μετά λειτουργούσε κανονικά, χωρίς να υπάρχει περίπτωση να σβήσει. Το ίδιο συμβαίνει και στο τζάκι ή όπου αλλού καίγονται ξύλα τέλος πάντων. Τα αρνητικά του ξύλου που έχει μεγάλη υγρασία, εμφανίζονται παντού, όχι μόνο στους πυρόλυσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72251 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

DOOM_NX έγραψε:

dimlyk έγραψε: καλα τα λες ...αλλα το ξυλακι δεν στα σπαει με τις ρυθμισεις :evil: ...μια χαρουλα καιγεται ακομα και με 30% υγρασια (που να δεις τι καιει το τζακι μου ) ... :woohoo:

Ε καλά τώρα... Τις ρυθμίσεις τις κάνουμε για μέγιστη απόδοση. Και το πέλλετ καίγεται ξερύθμιστο σε χαμηλότερη απόδοση... Άντε φτάσε όμως 95% απόδοση με το τζάκι...


ξερεις πολλους λςβητες να πιανουν 95% ??/
για ρωτα και τον λεονα που ξερει απο αποδοσεις μετα απο ενα μηνα χωρις καθαρισμα πιανεις πανω απο 80%???
ενω το τζακακι μου με 10% αποδοση τι θα παθει ?...θα πεσει στο 9 ??? :evil:

[διαλειμμα τελος ] :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72254 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
θα συνφονησω με οσα γραφη ο χριστος8 μιας και σε πολλα θεμετα απο οσα διαβαζω εδω και καιρο εχω και εγω τις ιδιες αποψης με αυτων. Ωμος χριστο να πουμε και κατι για το 1 προς 2.2 θα πρεπει ο λεβητας και ο καυστηρας να εχουν οποσδιποτε πραγματικο βαθμο αποδοσης πανο απο 92%
θα πρεπει παντα ο λεβητας να λαμπει και βεβαιος το πελλετ να ειναι ΑΑΑ..Υπαρχουν καποιες βεβαια εξερεσης αν ας πουμε ο λεβητας πετρελαιου ηταν εκτως σωστων ρυθμισεων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72256 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

agge72 έγραψε: θα συνφονησω με οσα γραφη ο χριστος8 μιας και σε πολλα θεμετα απο οσα διαβαζω εδω και καιρο εχω και εγω τις ιδιες αποψης με αυτων. Ωμος χριστο να πουμε και κατι για το 1 προς 2.2 θα πρεπει ο λεβητας και ο καυστηρας να εχουν οποσδιποτε πραγματικο βαθμο αποδοσης πανο απο 92%
θα πρεπει παντα ο λεβητας να λαμπει και βεβαιος το πελλετ να ειναι ΑΑΑ..Υπαρχουν καποιες βεβαια εξερεσης αν ας πουμε ο λεβητας πετρελαιου ηταν εκτως σωστων ρυθμισεων.


να σου πω κατι φιλε μου ,,,τοσα χρονια κανεις δεν ενδιαφερθηκε για ρυθμισεις στον πετρελαιολεβητα
τωρα ...καινουριο κοσκινακι μου ...ελπιζω να μην βαρεθουμε μονο .... τουλαχιστο να μας μεινει και κανα καλο απ αυτη την παλιοκατασταση :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72262 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

DOOM_NX έγραψε:

dimlyk έγραψε: την ευκολια των πελλετ θελω να μου πεις παναγιωτη :cheer:

Σοβαρά τώρα; Το ξύλο θέλει πολύ περισσότερο χώρο από το πέλλετ. Πρέπει να το αγοράσεις καλοκαίρι. Να το σχίσεις. Να το στοιβάξεις να ξεραθεί. Να τροφοδοτείς τουλάχιστον μια φορά τη μέρα το λέβητα. Θέλεις οπωσδήποτε δοχείο αδράνειας. Και το σημαντικότερο: δεν υπάρχει η έννοια της αυτόματης ελεγχόμενης τροφοδοσίας. Δυνητικά το πέλλετ προσφέρει την ίδια άνεση με το πετρέλαιο, απλά χρειάζεται περισσότερο χώρο.

sot.p έγραψε: Επίσης να προσθέσω ότι ο άνθρωπος του χωριού έχει και δωρεάν ξύλα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Συγγνώμη, το ότι κάποιος έχει σπίτι σε χωριό τον κάνει αυτόματα αγρότη, κτηνοτρόφο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; Έχετε την εντύπωση ότι στα χωριά του 2013 πηγαίνουν όλοι να μαζέψουν ξύλα απ'το ποτάμι; Είστε γελασμένοι... Μπορεί στα αποκομμένα ορεινά χωριά να ζουν παραδοσιακά, αλλά σ'αυτά που είναι κοντά στα αστικά κέντρα, κανείς δεν τα κάνει αυτά. Πλέον οι άνθρωποι εργάζονται στην πόλη, αλλά προτιμούν να μένουν στο χωριό. Ας κάνουν 15 λεπτά παραπάνω να φτάσουν στη δουλειά τους. Αυτός ο εργαζόμενος, αμφιβάλω αν έχει το χρόνο και την όρεξη να κατέβει να μαζέψει και να σκίσει ξύλα...

Καταρχάς δεν είπα όλοι, είπα στις περισσότερες των περιπτώσεων και παίρνω παράδειγμα από την περιοχή που μένω, όπου η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που χρησιμοποιούν το ξύλο, δεν το αγοράζουν. Σε αυτούς και γω που μάζεψα, έσκισα και αποθήκευσα όλο το καλοκαίρι 10-12 τόνους, παρόλο που έχω την δουλειά μου και ένα σωρό οικογενειακές υποχρεώσεις. Μάλλον έχεις άδικο όταν λες ότι κανείς δεν τα κάνει αυτά. Φαντάζομαι το ίδιο συμβαίνει και στις περισσότερες επαρχιακες περιοχές της χώρας. Δεν είναι θέμα όρεξης, είναι θέμα ανάγκης πλέον και μην ξεχνάς ότι ο ελεύθερος χρόνος και η διάθεση στο χωριό είναι πολύ περισσότερα απ' ότι στην πόλη. Εγώ πιστεύω ότι και πολλοί από αυτούς που ζουν στα αστικά κέντρα και οι οποίοι καίνε ότι βρούν μπροστά τους (ακόμη και σκουπίδια) για να ζεσταθούν, εαν είχαν την δυνατότητα να μαζέψουν ξύλα, από το ποτάμι όπως λές, δωρεάν, θα το έκαναν. Και δεν αναφέρομαι στους ανήμπορους ή τους τεμπέληδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ