Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72117 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

kosmidis80 έγραψε: Η ΠΥΡΟΛΥΣΗ εννοειται ανυδρη!!! Η θερμολυση ειναι με παρουσια νερου!


Να απαντησω και εγω Dimlyk χωρις βεβαια να αναφερομαι σε σενα :

Τοτε το να παρεις ξυλολεβητα θα ηταν βιτσιο! Και το να ξοδεψεις 5-6 χιλιαρικα για να καις ξυλο ή μπρικετα μαλ@@@@α!

Γιατι να μην βαλεις πελλετ πχ με τα ιδια λεφτα???

Kαι'γω εχω αναρωτηθει και μου φαιναιτε κουφο καποιος να δινει 5-6 χιλιαρικα για να καιει ξυλο αλλα στο ερωτημα σου γιατι να μην βαλεις πελλετ καποιος πχ με τα ιδια λεφτα εχεις σκεφτει οτι ναι καλο το πελλετ αλλα πανακριβο φιλε,ετσι σου λεει ο αλλος καλυτερα εναν καλο πυρολητικο και το υψηλο κοστος αγορας θα το βγαλω απο το φθηνοτερο καυσιμο!
5 τονους πελλετ=1300-1600 ευρω
6,5 τονους ξυλα ξερα (κατω απο 20% υγρασια)=800-1000 ευρω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72119 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

valsam έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Η ΠΥΡΟΛΥΣΗ εννοειται ανυδρη!!! Η θερμολυση ειναι με παρουσια νερου!


Να απαντησω και εγω Dimlyk χωρις βεβαια να αναφερομαι σε σενα :

Τοτε το να παρεις ξυλολεβητα θα ηταν βιτσιο! Και το να ξοδεψεις 5-6 χιλιαρικα για να καις ξυλο ή μπρικετα μαλ@@@@α!

Γιατι να μην βαλεις πελλετ πχ με τα ιδια λεφτα???

Kαι'γω εχω αναρωτηθει και μου φαιναιτε κουφο καποιος να δινει 5-6 χιλιαρικα για να καιει ξυλο αλλα στο ερωτημα σου γιατι να μην βαλεις πελλετ καποιος πχ με τα ιδια λεφτα εχεις σκεφτει οτι ναι καλο το πελλετ αλλα πανακριβο φιλε,ετσι σου λεει ο αλλος καλυτερα εναν καλο πυρολητικο και το υψηλο κοστος αγορας θα το βγαλω απο το φθηνοτερο καυσιμο!
5 τονους πελλετ=1300-1600 ευρω
6,5 τονους ξυλα ξερα (κατω απο 20% υγρασια)=800-1000 ευρω!


6,5 τονοι ξυλα 1300 ευρω χωρις αναγωγη υγρασιας :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72155 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Λιγο δυσκολο ωμος η 5 τονοι πελλετ να ισοδυναμισουν με μονο 6.5 τονους ξυλα.Βεβαια μπωρει καποιος να αγοραση εναν τετοιο καλο λεβητα ξυλου γιατι μπωρει τα ξυλα να τα περνει σε πολυ καλες τιμες (αν υπαρχουν αδειες) Η ακομα αν εχει δενδρα.Υπαρχουν βεβαια και λεβητες ξυλου που ανα πασα στιγμη μπωρουν να δεκτουν και καυσταρα πελλετ η και ακομα αν λεω αν το πετρελαιο φτηνηνη να βαλουν και καυστηρα πετρελαιου και μαλιστα με πολυ καλους βαθμους αποδοσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72158 από NIKOLASPSARAS
Απαντήθηκε από NIKOLASPSARAS στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Καλησπέρα άσχετο με το θέμα αλλά κοντεύω να σκάσω και είδα φως και μπήκα

Εχω ενα ΑΤΜΟΣ 50η με δοχείο αδρανείας 1000 και ενώ ο λέβητας δείχνει θερμοκρασία 80 βαθμούς το ladomat πάνω αριστερά και κάτω αριστερά 80 βαθμούς,το θερμόμετρο κάτω δεξια του ladomat ειναι κολλημένο στους 40 βαθμούς ειναι μάλλον τα επιστρεφόμενα απο το μπάφερ και το μπάφερ με βία 50 και μετά απο λίγο πάει και αυτό 40
Στό δέ σπίτι δεν μπορούμε να ανεβούμε τα 20 δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας και καίω αρκετά ξύλα
Εδώ θέλω να πώ οτι δούλευε σωστά και δεν υπήρχε πρόβλημα για μία μέρα που αλλάξε ο υδραυλικός την σύνδεση στα επιστρεφόμενα αλλά την επόμένη στράβωσε πραγματικά τα εχω πάιξει και εχω και την καθημερινη γρίνια της γυναίκας δηλαδή χειρότερα δεν γίνετε Παίδες την βοήθεια σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72162 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου...
Τα χωριά που είναι κοντά σε δάση ή έχουν πρόσβαση σε ξύλα, πρέπει να καίνε ξύλο. Με οργανωμένη όμως υλοτομία, όπως γινόταν παλιά (οι σημερινοί 60άρηδες και άνω καταλαβαίνουν τι εννοώ).
Οι πόλεις πρέπει να οδηγηθούν σε λύσεις πέλλετ.
Για το θέμα που ξεκίνησε ο Leonas. Σε όλα τα μηχανήματα καύσης ξύλου (λέβητας πυρόλυσης, απλός λέβητας, τζάκι, σόμπα ), οι κατασκευαστές λένε ΣΤΕΓΝΟ ΞΥΛΟ.
Αλήθεια υπάρχουν πολλοί εδώ που πιστεύουν πως ο πυρολυτικός ξυλολέβητας χρειαζεται στεγνό ξύλο, ενώ η σόμπα νερού όχι;
Όσοι έχετε μηχανήματα ξύλου κάψτε στεγνά ξύλα για να :
1. Έχετε απόδοση στις συσκευές σας
2. Να ελαχιστοποιήσετε τον καπνό στα σπίτια σας (όσοι έχετε σόμπες)
3. Να αραιώσετε τα διαστήματα καθαρισμού των καμινάδων σας
4. Να χαρείτε τα μηχανήματά σας αρκετά χρόνια.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72164 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

NIKOLASPSARAS έγραψε: Εχω ενα ΑΤΜΟΣ 50η με δοχείο αδρανείας 1000 και ενώ ο λέβητας δείχνει θερμοκρασία 80 βαθμούς το ladomat πάνω αριστερά και κάτω αριστερά 80 βαθμούς,το θερμόμετρο κάτω δεξια του ladomat ειναι κολλημένο στους 40 βαθμούς ειναι μάλλον τα επιστρεφόμενα απο το μπάφερ και το μπάφερ με βία 50 και μετά απο λίγο πάει και αυτό 40
Στό δέ σπίτι δεν μπορούμε να ανεβούμε τα 20 δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας και καίω αρκετά ξύλα


Το Laddomat πάνω δείχνει θερμοκρασία λέβητα, κάτω και προς το μέρος του λέβητα δείχνει θερμοκρασία επιστροφών, και κάτω και προς το μέρος του δοχείου δείχνει θερμοκρασία δοχείου.
Έλεγξε αν τα βανάκια πάνω του είναι ανοιχτά, και αν έχει συνδεθεί κανονικά (δείχνει βέλη).
Κλείσε τους θερμοστάτες, να δεις αν ζεσταίνεται το δοχείο. Με το λέβητά σου σε λιγότερο από μία ώρα πρέπει να δεις θερμοκρασίες δοχείου 80 πάνω-κάτω.
Αφού ζεσταθεί το δοχείο, άνοιξε τους θερμοστάτες.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ