Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72295 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

LEONAS έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Εσυ τι πιστευεις???

Ας θεσω και εγω καιρια ερωτηματα:

1)Οι κατασκευαστες λες να εχουν κανενα λογο η συμφερον να τονίζουν οτι χρειαζονται κατω των 20% υγρασια στα ξυλα?
2)Πυρολυση η αεροποιηση μηπως νοειται διαδικασια σε απουσια νερου και με οσο το δυνατον πιο μικρα ποσοστα Ο2???
3)Οι εμποροι μηπως ξερουν περισσοτερα απ οτι οι κατασκευαστες και λενε οτι καινε τα παντα, με οτι υγρασια να ναι?
4)Εχει δει κανεις να δουλευει σωστα λεβητας πυρολυσης με 35+ % υγρασια στο ξυλο?




Εσυ εχεις δει να δουλευει γενικα ξυλολεβητας και να εχει αποδωση με
ξυλα 35% με 40% υγρασια ??


Εγω οχι, εσυ?

Ποιο ειναι το βαθυτερο νοημα του θεματος και του αρχικου ερωτηματος ομως δεν καταλαβα? Θες να μας εξηγησεις αν τελικα δουλευουν και αν συμφερουν οι πυρολυσεις με φρεσκα ξυλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72309 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Μπορουμε να συζηταμε μερες και να μην καταληξουμε καπου, αυτο ειναι σιγουρο.
Επισης δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησουμε...αυτα που λεω τα βλεπω στην πραξη.
Εχει αποδειχτει οτι πολλοι απο μας (και εγω με λεβητα χαμηλης αποδοσης) εχουμε το 1-2,2 πετρελαιο-πελλετ...και πιο χαμηλα πεφτει η αναλογια αυτη, ομως και πιο μεγαλη μπορει να γινει η διαφορα αναλογα τα μηχανηματα...το 1 προς 2,2 παντως επιτυγχανεται ευκολα.
Εχω πει αρκετες φορες οτι η καταναλωση πετρελαιου σε αντιστοιχια με τα ξυλα ειναι 1 προς 4 στην καλυτερη περιπτωση...δεν το αλλαζω με καμια θεωρια και κανεναν θεωρητικο υπολογισμο, εκτος αν το δω στην πραξη.
Τα νουμερα οντως δεν δινουν 1 προς 4, ομως προσπαθωντας να καψουμε τα καυσιμα ανατρεπονται...
Με καυση πετρελαιου εχουμε σχεδον πληρη καυση και απολυτο on-off του καυστηρα, επισης σταθερη θερμογονο καυσιμου και βαθμο αποδοσης λεβητα.
Με καυση πελλετ εχουμε σε σωστα ρυθμισμενο καυστηρα παλι on-off του καυστηρα και σχετικα σταθερη θερμογονο καυσιμου οπως και βαθμο αποδοσης λεβητα.
Με καυση ξυλων εχουμε πολλες φορες ατελη καυση...πως γινεται αυτο;;;
Οταν βαζουμε ξυλα και ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ να τα καιμε στον λεβητα, ΕΚΕΙΝΗ τη στιγμη σιγουρα ο λεβητας δεν εχει το υποτιθεμενο 90%. Αρα τα νουμερα πανε περιπατο.
Μεχρι να πιασει ο λεβητας τις θερμοκρασιες που ζηταμε τα ξυλα που καιμε με τι βαθμο αποδοσης λεβητα καιγονται;;; Σιγουρα οχι 90%, ουτε 70% να ειστε σιγουροι...ποσα ξυλα καιγονται ετησιως με αυτη την κατασταση;;;
Υπαρχει ενας μεσος ορος βαθμου αποδοσης, που δεν ειναι σταθερος απο τη στιγμη που αναβει ο λεβητας μεχρι την στιγμη που σβηνει.
Οι περισσοτεροι θεωρητικα μετρωντας το 80 η 90% αποδοση το θεωρειτε δεδομενο παντα...δεν ειναι ετσι.
Επισης σε αντιθεση με τους λεβητες πετρελαιου η τους λεβητες πελλετ, οι ξυλολεβητες πιανουν πισσα.
Αλλος ενας σοβαρος λογος που το 80 η 90% που υποτιθεται αποδιδει ο λεβητας παει περιπατο.
Επισης τα ξυλα εχουν υγρασια κυμαινομενη αναλογα, οποτε οι απολυτοι αριθμοι δεν εχουν ιδιαιτερη αξια...σε αντιθεση παλι με το πετρελαιο η το πελλετ που ειναι στανταρ.
Αλλο θεμα ειναι το μεγεθος του δοχειου αδρανειας που πρεπει να παραλαμβανει την θερμανση του λεβητα...και εκει υπαρχει απωλεια οπως και ασκοπη χρηση ζεστων νερων πολλες φορες.
Ποσοι απο σας που εχετε ξυλολεβητα δεν ειχατε 80 η 90 βαθμους στο δοχειο...εχουν ολοι τριοδη στα εξερχομενα του δοχειου για ρυθμιση της θερμοκρασιας στα σωματα;;; οι 65 βαθμοι ειναι αρκετοι πολλες φορες στα σωματα κι ομως στελνουμε οτι εχει το δοχειο.
Εγω επιμενω στο 1 προς 4 στην καλυτερη περιπτωση...διαφωνηστε ελευθερα ;)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72319 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Τοση ειναι η διαφορα 1 προς 4 αντε 1 προ 3,8. Το ειδα με την περσινη μου καταναλωση στο σπιτι μου.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72419 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
Αφου επιμενετε τι να πω τοτε,η αγορασα τον καλυτερο λεβητα που κυκλοφορει η θαυματα κανει το νταου που εβαλα στα κεραμιδια η ο λεβητας πετρελαιου μου ειχε 50-60% αποδοση (μπορει και ολα μαζι να συμβαλουν!)γιατι με μεσο ορο 3-4 βαθμους παραπανω ζεστη φετος εχω αναλογια ξυλου-πετρελαιου κατω απο 3 προς 1!
Οσο για το θεμα με τους πυρολησης ο κουμπαρος περσυ με το vittoligno με υγρα ξυλα 35%+ εφαγε μεγαλο λουκι με σβησηματα πισσες (τυφλα να εχουν οι σταλαχτιτες στο σπηλαιο των πετραλωνων) και μεγαλες καταναλωσεις,φετος με ξυλα με 20% υγρασια ειναι πολυ καλυτερα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72451 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!
με ρυθμιση του πετρελαιολεβητα υπολογισε να ειχες ενα κερδος 10% κι ενα 20-25% με την μονωση
μετα κανε υπολογισμους και πες μας το αποτελεσμα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72465 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ο μύθος για τους πυρόλυσης...!!!

dimlyk έγραψε: με ρυθμιση του πετρελαιολεβητα υπολογισε να ειχες ενα κερδος 10% κι ενα 20-25% με την μονωση
μετα κανε υπολογισμους και πες μας το αποτελεσμα :)

Δηλ. αντι για 2,5 τονους πετρελαιο που ηθελα αντε με αυτα που λες που εκανα και να ρυθμιζα και τον πετρελαιολεβητα να ηθελα 1800 λιτρα(20-25% εξοικονομιση πολυ δεν ειναι για 6 ποντακια φιμπραν που ξαπλωσα στην επανω πλακα?)ετσι αν ειναι βγαινει το 4 προς 1 αναλογια ξυλου-πετρελαιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ