Αγορά λέβητα ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71642 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου

evagellos έγραψε: Ξερει να μου πει κανεις εαν τα kw του λεβητα παιζουν ρολο στην κυκλοφορεια του νερου?Δηλαδη θα μπορουν να μου ανεβασουν στο οροφο την θερμοκρασια που θελω η μηπως θα ζοριζεται ο λεβητας?Και κατι αλλο εαν δεν κανω μονωση παλι τα ιδια 25kw να προτιμησω?Δοχειο αδρανειας θα βαλω σιγουρα, καμιναδα θα βαλω διπλης μονωσης,μηπως πρεπει να αλλαξω και κυκλοφορητη γιατι ο προηγουμενος ηταν για μικρο λεβητα.

Τα kW δεν παίζουν ρόλο στην κυκλοφορία του νερού. Επίσης τα kW του λέβητα δεν παίζουν ρόλο στην επιλογή κυκλοφορητή. Υπεύθυνος για την κυκλοφορία του νερού είναι αποκλειστικά ο κυκλοφορητής και το μέγεθός του είναι συνάρτηση του δικτύου της εγκατάστασης. Για το υψομετρικό μανομετρικό που ανησυχείς, αρκεί να έχεις τη σωστή πίεση στο κλειστό κύκλωμα των καλοριφέρ.

Τέλος, αν ο κυκλοφορητής σου δούλευε καλά με τον παλιό λέβητα, θα επαρκεί και για τον καινούριο. Κρατάω μια επιφύλαξη για τα δοχεία αδράνειας, αλλά νομίζω πως δεν παίζουν ρόλο. Ας μας διαφωτίσει κάποιος υδραυλικός.

ΥΓ: Σχετικά με τη μόνωση του σπιτιού και την επιλογή της σωστής ισχύος, χρειάζεται να κάνεις μελέτη απωλειών στην τελική μορφή του σπιτιού.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72543 από evagellos
Απαντήθηκε από evagellos στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Παιδια μαλλον παω για ξυλολεβητα 60000khm καθως εχουμε λιγο κρυο παραπανω στην Εδεσσα.Το δοχειο αδρανειας 500lt σας φαινεται μικρο, αυτο μου προτειναι ο υδραυλικος.200τμ σπιτι ειναι το κατω διαμερισμα χωρις καθολου μονωση και το πανω θερμομπλοκ22.Υπαρχει φυσικα και πετρελαιου αλλα αυτος ειναι σε αλλον χωρο.Πρεπει να αγορασω απο την αρχη καινουργιες ηλεκτροβανες και θελω να μου πει καποιος που ξερει τι αλλο θα χρειαστο γιατι οι υδραυλικη (οχι ολοι)στο τελος ξυριζουν το γαμπρο.Θελω οσο μπορουμε να γινουμε συγκεκριμενη με το θεμα τον υλικων γιατι ολο αυτο θα φταιχτει με το εξοικονομο κατοι'κον ευχαριστω.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by evagellos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72548 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου

evagellos έγραψε: Παιδια μαλλον παω για ξυλολεβητα 60000khm καθως εχουμε λιγο κρυο παραπανω στην Εδεσσα.Το δοχειο αδρανειας 500lt σας φαινεται μικρο, αυτο μου προτειναι ο υδραυλικος.200τμ σπιτι ειναι το κατω διαμερισμα χωρις καθολου μονωση και το πανω θερμομπλοκ22.Υπαρχει φυσικα και πετρελαιου αλλα αυτος ειναι σε αλλον χωρο.Πρεπει να αγορασω απο την αρχη καινουργιες ηλεκτροβανες και θελω να μου πει καποιος που ξερει τι αλλο θα χρειαστο γιατι οι υδραυλικη (οχι ολοι)στο τελος ξυριζουν το γαμπρο.Θελω οσο μπορουμε να γινουμε συγκεκριμενη με το θεμα τον υλικων γιατι ολο αυτο θα φταιχτει με το εξοικονομο κατοι'κον ευχαριστω.



Με συγχωρεις ρε Βαγγελη αλλα αν ο λεβητας ειναι οντως 60000 θερμιδες και τις αποδιδει...500αρι δοχειο ειναι ανεκδοτο...καλυτερα μην βαζεις τιποτα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72563 από evagellos
Απαντήθηκε από evagellos στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Φιλε μου χρηστο γιαυτο ρωτοντας πας στην πολη (χαριτολογωντας).Ξερει κανεις να μου πει ποσο κανει ο varmebaronen και αν μπορει να μου καλειψει τις θερμιδες που θελω (60000).Και κατι αλλο ο λεβητας αυτος ειναι πυρολησης γιατι δεν θελω τετοιον και αν ειναι υποχρεωτικη η χρηση ΔΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72629 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου

evagellos έγραψε: Φιλε μου χρηστο γιαυτο ρωτοντας πας στην πολη (χαριτολογωντας).Ξερει κανεις να μου πει ποσο κανει ο varmebaronen και αν μπορει να μου καλειψει τις θερμιδες που θελω (60000).Και κατι αλλο ο λεβητας αυτος ειναι πυρολησης γιατι δεν θελω τετοιον και αν ειναι υποχρεωτικη η χρηση ΔΑ.



Εχει παλι δικιο ο χρηστος το 500L αδρανειας για εναν λεβητα 60KW ειναι εκτος πραγματικοτητας εγω θα ελεγα 3000L θα ηταν ιδανικο ιδιος αν ειναι για τον varmebaronen οπου ειναι απο τους ακριβους ωμος και απο τους πιο καλους που κυκλοφορουν.Η γνωμη ωμος ειναι πως τα 60kw ειναι υπερβολη για 200τμ. Εγω θα προτηνα το πολυ 40kw με αδρανειας 1500-2000L με την προηποθεση ο λεβητας να ειναι πυρολυσης αυτης τις κατηγοριας λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72753 από evagellos
Απαντήθηκε από evagellos στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Ρε παιδια τελικα θα μου πει κανενας που γνωρεζει καλα τα πραματα ποσες θερμιδες πρεπει να αρχισω να κοιταω γιατι ο υδραυλικος με παραπεμπει στα καλοριφερ φετες και πανελ που εχω?Και ξερει καννενας ποσο κανει ο 30 ο varnebaronen?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ