Αγορά λέβητα ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71261 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Ενας υπολογισμός που έχω κάνει είναι ο εξής
Αν έστω ψ είναι το KW του λέβητά μας τότε το δοχείο ας πούμε είναι 25ψ σε λίτρα.
Η ενέργεια που θα αποθηκευτεί στο δοχείο θα είναι (σύμφωνα με το ότι το νερό θέλει 4 kjoule για κάθε λιτρο και κάθε βαθμό κελσίου)
25ψ επί 4 επί 40 (βαθμοί κελσίου που θα ανέβει το νερό από 45 έως 85) επί 0,00027 (μετατροπή από kjoule σε kwh) = 1,08ψ kwh
Δλδ αν ο λέβητάς μας είναι 70 kw τότε στο δοχείο αποθηκεύονται 70 kwh (με δοχείο μεγέθους 25 φορές όσο ο λέβητας)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71262 από evagellos
Απαντήθηκε από evagellos στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
εκαιγα περιπου 3/4 τονους χωρις να εχω πολυ ζεστη σχεδον 21-22 βαθμους.Το προβλημα ειναι οταν εσβηνε το καλοριφερ το σπιτι παγωνε αμεσως με αποτελεσμα να αναβει και ουτο καθεξεις...τουλαχιστον 30% οικονομεια περιμενω απο το εξωτερικη θερμομωνοση.θελω να ελπιζω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71273 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Σε σπίτι 4ετίας με θερμοπρόσοψη (που λες ότι θα κάνεις) σου προτείνουν 70kw ξυλολέβητα και μάλιστα χωρίς δοχείο ; :ohmy:
Τους έχει ξεμείνει σε στοκ μάλλον και ψάχνουν κανένα κορόιδο να τον ξεφορτωθούν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71354 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου

evagellos έγραψε: εκαιγα περιπου 3/4 τονους χωρις να εχω πολυ ζεστη σχεδον 21-22 βαθμους.Το προβλημα ειναι οταν εσβηνε το καλοριφερ το σπιτι παγωνε αμεσως με αποτελεσμα να αναβει και ουτο καθεξεις...τουλαχιστον 30% οικονομεια περιμενω απο το εξωτερικη θερμομωνοση.θελω να ελπιζω

Σημείωση.
Οι παρακάτω υπολογισμοί ενέχουν την πιθανότητα σφαλμάτων.

α) Υπολογισμός διά της καταναλώσεως

Ας πούμε λοιπόν ότι έκαιγες 4 τόννους πετρέλαιο.
Με 30% οικονομία θα πάει στους 2,8 . 3 ας πούμε για να έχουμε και λίγο ζέστη παραπάνω.
Η ενέργεια 3 τόννον πετρελαίου είναι
3000 χ 11,9 χ ,9 = 32130 kwh
Για να πάρεις αυτή την ενέργεια από ξύλο σε λέβητα απόδοσης 80% θές
32130 διά 4 διά 0,8 = 10 τόννους.
(οπότε αγόρασε από τώρα 12-13 τόννους, κόψτους, και άστους να ξεραθούν για του χρόνου)

Πάμε τώρα στις μηνιαίες ανάγκες.
Πάνω κάτω τους μήνες δεκεμβρη - γενάρη - φλεβάρη θα τρώς από 66 κιλά τη μέρα = 5940 κιλά
τους μήνες Οκτώβρη, νοέμβρη, Μάρτη. απρίλη θα τρώς από 33 κιλά = 3960

Ημερήσιες ανάγκες των κρύων μηνών.
Θες να κάψει 66 κιλά τη μέρα.
Με 10ώρη χρήση σημαίνει πως ο λέβητάς σου θα πρέπει να καίει την ώρα 6-7 κιλά την ώρα.
25kw λέβητας είναι κάπου εκεί
Αν θές κάτι παραπάνω σε ζέστη τον καίς παραπάνω από το 10ώρο
Αν θές να είσαι καλυμένος για την περίπτωση που δεν πέτυχε η μόνωση και πλακώσουν πολύ γερά κρύα πας σε 30kw ή 40 kw
(σσ. το 40kw είναι 60% παραπάνω από το 25kw που κατέληξε ο υπολογισμός)

β) Υπολογισμός διά της μεθόδου της συγκρίσεως.

Στο φόρουμ αυτό έχω διαβάσει αρκετά που έχει γράψει o Asteris.
(ίσως βέβαια και να τα θυμάμαι λάθος)
Εχει γράψει για 30 περίπου κιλά κατανάλωση τώρα το χειμώνα σε μεζονέτα συνολικής επιφάνειας 120 τμ με ytong και μόνωση που έκανε στην οροφή. Αποτέλεσμα που έχει = πολύ καλή ζέστη. Απόδηση του τζακιού του περίπου 80%. Ουσιαστικά (μιάς και κάνει χρήση 15-16 ώρες την μέρα) χρησιμοποιεί το τζάκι του σαν λέβητα 6-7 kw. για 120 τμ επαναλαμβάνω μεζονέτα.
(αν εσύ είχες την ίδια κατασκευή δλδ θα χρειαζόσουν 50 κιλά ξύλα ημερησίως και όχι 66 που σου έγραψα εγώ. Το μόνο που δεν ζεσταίνει το τζάκι του είναι νερό χρήσης.)

Τέλος πέρα από τον λέβητα και το μέγεθός του πρέπει να λάβεις υπόψιν πολύ σοβαρά το δοχείο αδράνειας (the bigger the better από όσο κατάλαβα), την τρίοδη βάνα ώστε να είναι πάντα ζεστά τα νερά στο λέβητα, και πολύ καλή ιδέα επίσης που αναφέρθηκε είναι οι θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα.
Ακόμα όσον αφορά πάλι το λέβητα δες για active λέβητες, λέβητες πυρόλυσης και λέβητες με αισθητήρα λάμδα.

ΥΓ
Όλα τα παραπάνω καλά θα κάνεις να μη τα λάβεις για κάτι παραπάνω από τα γραφόμενα ενός συμφορουμίτη που θέλει κάπου να σε βοηθήσει. Ενας μηχανικός θα σου δώσει πολύ πιο ειδική γνώση.
Πάντως ΜΗΝ βασίζεσαι σε γνώμες εμπόρων που σου βγάζουν σε 10 δευτερόλεπτα τι λέβητα πρέπει να αγοράσεις.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71358 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Gdevil
κι εμενα καταφερες να με μπερδεψεις :) αλλα τελικα συμφωνω με τα 40 -45 kw που προτεινεις


evagellos 70% οικονομια θα κανεις με το ξυλο και την μονωση με ενα 40 αρι κι ενα 1000 αρι δοχειο ααδρανειας

κι επειδη οπως ειπε και ο Gdevil το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην μας εμπιστευεσαι και πολυ
ειναι να σου κανει μια μελετη ενας μηχανικος αν και υποθετω οτι θα πρεπει να εχεις σε τοσο καινουριο σπιτι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71360 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Βασικά στο 25 kw λέβητα κατέληξα. :cheer:
Σε δύο γραμμές 4 τόννοι πετρέλαιο (που θα γίνουν 3 λόγω μόνωσης) = 10 τόννοι ξύλα
Ε! 10 τόννοι ξύλα καίγονται σε 25 kw λέβητα άνετα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ