Αγορά λέβητα ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71231 από evagellos
Αγορά λέβητα ξύλου δημιουργήθηκε από evagellos
γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος και νομιζω θα με βηθησετε πολυ θελω να παρω ξυλολεβητα saturn cilcotherm 70kw για σπιτι200τμ μονοκατοικια στην Εδεσσα ενοοω 100τμ κατω 100τμ πανω και μου προτειναν αυτο απλο οχι πυρολησης μαζι με δοχειο αδρανειας 500lt.θαπρεπει να ξειλωσω το υπαρχον που ειναι παλιο απο το 1980.....υπαρχει και λεβητας πετρελαιου αλλα θελω να μου καποις που γνωριζει τι θα χρειαστι εκτος απο τον λεβητα να αλαχτει ισως ο κυκλοφοριτεις?ηταν για 25000khc θα κανω θερμομονοση εξωτερικη αν και καινουργιο σπιτι 4 ετων απουσιαζουν τα μονωτικα μονο θερμομπλωκ και μπαζι πολυ κρυο.νομιζεται θα καλυφθο με αυτον τον λεβητα και αν καπιοος εχει βαλει κατι αντοιστιχο θα με βοηθεισει.και κατι τελευταιο θα τα κανο με εξοικονομο κατοικον
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71239 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Ο λεβητας που λες ειναι τεραστιος για το σπιτι σου! Αυτο σημαινει με απλα λογια οτι θα καις πολυ ξυλο χωρις να χρειαζεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71248 από evagellos
Απαντήθηκε από evagellos στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Ευχαριστω πολυ φιλε μου αν και δεν γνωριζομαστε.Με ποσο λεβητα κατα την γνωμη σου νομιζεις οτι θα καλυψω τοσα τετραγωνικα υποψιν εχω και ενα τζακι ενεργειακο κασετα.Οσο αναφορα το δοχειο αδρανειας τι γνωμη εχεις να το βαλο?Και αν ναι μπορεις να μου δικαιολογεισεις το γιατι?Ενας υδραυλικος μου ειπε οτι θα καιο περισσοτερα ξυλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71252 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Ενα νούμερο που συγκράτησα για το μέγεθος του αδράνειας είναι kw λέβητα επί τουλάχιστον 25.
Για περισσότερα
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...emid=53&limitstart=0

Οσο για το τί λέβητα χρειάζεσαι ουσιαστικό αυτό το ξέρεις εσύ.
Πόσο πετρέλαιο έκαιγες?
Τι οικονομία περιμένεις από την μόνωση που θα κάνεις?
Αυτά τα δύο αν τα ξέρεις μπορούμε να υπολογίσουμε τι kw λέβητας σου κάνει.
Πάντως για 200 τμ όντως τα 70 kw ακούγονται ΠΑΡΑ πολλά.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71256 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
Αυτος που σου ειπε για περισσοτερα ξυλα με δοχειο ειναι για εντατικα σε ξυλολεβητες επειγοντως :)

Ερωτηση: Αν εξω εχει 18 βαθμους εξωτερικη και θελεις θερμανση στο σπιτι ανα 3 ωρες και για λιγο τι θα κανεις;;;

Χωρις δοχειο θα βαζεις 2 ξυλα στον λεβητα ανα 3 ωρες για να παρεις την ελαχιστη θερμανση που σου χρειαζεται;;;

Θα γεμιζεις πισσα συνεχεια γιατι ο λεβητας συνεχως θα υπολειτουργει με χαμηλες θερμοκρασιες.

Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι χωρις δοχειο δεν γινεται οσο ελεγχομενη καυση και να εχεις.

Δεν ειναι προτιμοτερο να φουλαρεις τον λεβητα το πρωι...να ζεστανεις το 1000αρι δοχειο στους 80, και να εχεις θερμανση για ολη την μερα οποτε και οση χρειαζεσαι;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71258 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά λέβητα ξύλου
ο λεβητας πετρελαιου εχει βγει απο καποια μελετη ?
και ποσος ειναι ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ