Λέβητας πυρόλυσης Effecta

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87079 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης Effecta

pandel έγραψε:

dimlyk έγραψε: οκ,,,τον βαζουμε κι αυτον στους ,,,υποψιν :)


Ακυρο dimlyk , βγαλε το ups απο τα υποψιν και καλα που εβαλες την υποψια. Εκανα αποψε ξανα ένα τεσταρισμα και μια στις τρεις λειτουργησε και αυτο οταν ηταν ο κυκλοφορητης στην πρωτη σκαλα για ενα τριλεπτο. Το εβγαλα εκτος , και δεν θελω να υποθεσω τι θα γινοταν αν δουλευε και ο λεβητας και ο κυκλοφορητης της τριοδης...Και τωρα τι?? Εχεις καποιες πληροφοριες στο θεμα;



το ups το θελεις για λογους ασφαλειας λογου υπερθερμανσης για σε περιπτωση διακοπης να εχεις θερμανση
στο σπιτι.Για το πρωτο θα ελεγα δεν εχεις θεμα γιατι εχεις και δοχειο αδρανειας και σερμαντινα ψυξης
του λεβητα.Αν κοπη το ρευμα σταματαει και η πυρολυση.Αν θες τωρα σε περιπτωση διακοπης να εχεις
θερμανση καλυτερα με μια μικρη γεννητρια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87486 από dvaitsakos
Απαντήθηκε από dvaitsakos στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης Effecta

pandel έγραψε:















Μετά απο δεκα μερες λειτουργιας παρουσιαζω μερικες φωτογραφιες απο την εγκατασταση μαζι με καποιες πληροφοριες για αυτη. Ο λεβητας ειναι της effecta στα 25 Kw, υπαρχουν δυο δοχεια αδρανειας και αυτα της effecta, το ενα με σερπαντινα για νερα χρησης και το αλλο με ηλιακη υποβοηθηση( σε εμενα είναι ενα μακρινο σχέδιο η εγκατασταση της..), τριοδη θερμικη βανα μιξης LK 810 , κινητηρας αντισταθμισης LK (εργαλειο για οικονομια και διαχειρηση νερου απο τα δοχεια) και εβαλα και ενα ups στα 1250 VA για μικρες διακοπες ρευματος αλλα και για σταθεροποιηση τασης. Ως προ τις πρωτες δεκα μερες που το λειτουργω τα πραγματα έιναι καλυτερα απο αυτα που περιμενα. Ζεσταινω μια μονοκατοικια 150 τετρ. 30 ετων με κατανάλωση σε πετρελαιο 3500-4000 λιτρα ετησιως, κουφωματα 2ετιας και πλακα απο επανω χωρις καποια ιδιαιτερη μονωση ( ειναι προγραμματισμενη για το καλοκαιρι γι αυτο και τα 25 kw του λεβητα). Μεχρι τώρα ο λεβητας καιει 30 εως 40 κιλα καθημερινα (οξια κυριως) ή με ενα αναμμα μια φορα τη μερα και συμπληρωμα σις δυο ωρες ή με δυο αναμματα ανα 12ωρο περιπου. Το αναμμα χωρις ταλαιπωρια διαρκει συνολικα 10 λεπτα και χωρις καθολου καπνο εξω από το λεβητα, οπως καθολου καπνισμα και σε επαναφορτωση. Γενικα πολυ απλη λειτουργια, ελαχιστη σταχτη και αποδοσεις απο 90-93% συμφωνα με αυτα που δινει ο πινακας του. Στο σπιτι δυο θερμοστατες στους 22 C και ανα πασα στιγμη ζεστο νερο..Τι να πω μεχρι τωρα τα πραγματα εινα εντυπωσιακα καλα



Aντε και καλες ζέστες να έχεις...! Να σε ρωτησω λίγο για το LADDOMAT στους πόσους βαθμούς αρχίζει να στέλνει στα δοχεία ( στους 78c , 72c η πίο χαμηλά ανοιγει η βαλβίδα που έχει μέσα) και ποία η μέγιστη θερμοκρασία που φτανει το μπόιλερ του λέβητα την οποία δείχνει πάνω στο κατράν...ενοείται αφού κανεις γέμισμα... :cheer: Με το νερό χρήσης ικανοποιημένος, και εμενα είχε το ένα δοχείο σερμπατίνα αλλά πήρα ξέχωρα μπόιλερ. Το καλοκαίρι τι θα κανεις? θα ζεσταίνεις με τον ξυλολέβητα το ένα δοχείο η εχεις ηλιακό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87531 από pandel
Απαντήθηκε από pandel στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης Effecta
Aντε και καλες ζέστες να έχεις...! Να σε ρωτησω λίγο για το LADDOMAT στους πόσους βαθμούς αρχίζει να στέλνει στα δοχεία ( στους 78c , 72c η πίο χαμηλά ανοιγει η βαλβίδα που έχει μέσα) και ποία η μέγιστη θερμοκρασία που φτανει το μπόιλερ του λέβητα την οποία δείχνει πάνω στο κατράν...ενοείται αφού κανεις γέμισμα... :cheer: Με το νερό χρήσης ικανοποιημένος, και εμενα είχε το ένα δοχείο σερμπατίνα αλλά πήρα ξέχωρα μπόιλερ. Το καλοκαίρι τι θα κανεις? θα ζεσταίνεις με τον ξυλολέβητα το ένα δοχείο η εχεις ηλιακό?[/quote]

Ευχαριστω Δημητρη! Η θερμοκρασια που λες ειναι 66 ή 68 βαθμοι(θα το δω ξανα αυριο).Για τη μεγιστη θερμοκρασια που λες στο λέβητα αυτό που έχω δει είναι 83 βαθμοί, δεν έχω τύχει να δω κάτι παραπάνω. Βέβαια να σου πω γέμισμα πολύ καλο δεν έχω κανει ακόμη. Το μέγιστο που έχω βάλει είναι γύρω στα 22-25 κιλά. Με το νερό χρήσης όλα πολύ καλά και έρχεται σε υψηλή θερμοκρασία με συνεχόμενη ροη, τώρα για το καλοκαίρι που λες έχω ένα ηλιακό 120 λίτρα και καλύπτομαι σχετικά(Για όσο αντέξει αυτός :) ) Τα δοχέια μέχρι τι θερμοκρασίες τα φτάνεις Δημήτρη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87631 από CARHOSPITAL
Απαντήθηκε από CARHOSPITAL στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης Effecta
καλημερα θα θελα να σε ενημερώσω για το ups εχω κανει πατεντα και δουλευει αψογα .ανηγεις το ups συνδεεις το = + με καλώδιο 2 μετρα και το - το ιδιο και τα συνδεεις σε μια εξωτερική μπαταρια αυτοκινήτου μονο οταν κανει διακοπή ρευματος σαν αποτελεσμα τουλαχιστον 5 ωρες αυτονομια
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Κεφαλαία σε μικρά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88187 από dvaitsakos
Απαντήθηκε από dvaitsakos στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης Effecta
Και μενα μου φορτώνει τα δοχεία στους 80 με 85 βαρμούς, χαμηλά οι επιστροφες παιζουν από 50 εώς 65 βαθμόυς και όταν δεν υπάρχει ζήτηση από τα σπίτια 80 νταρίζουν πλήρως τα δόχεια ( Υπ' όψιν το laddomat στέλνει στα δοχεία μετα τους 72 βαθμόυς) αν του αλλάξω την βαλβίδα να στέλνει στους 78 θα ανεβάσει λίγο πίο ψηλά τις θερμοκρασίες στα δοχεία αλλά πρεπει να βάλω απαραίτητα σαν την τρίοδή σου για σταθερή και επιθυμητή θερμοκρασία προσαγωγής στο δίκτυο και οικονομία (π.χ. 75 βαθμούς και όχι να τραβάω τζάμπα 85 βαθμούς "υπερβολικά έιναι").

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88328 από pandel
Απαντήθηκε από pandel στο θέμα Λέβητας πυρόλυσης Effecta

dvaitsakos έγραψε: Και μενα μου φορτώνει τα δοχεία στους 80 με 85 βαρμούς, χαμηλά οι επιστροφες παιζουν από 50 εώς 65 βαθμόυς και όταν δεν υπάρχει ζήτηση από τα σπίτια 80 νταρίζουν πλήρως τα δόχεια ( Υπ' όψιν το laddomat στέλνει στα δοχεία μετα τους 72 βαθμόυς) αν του αλλάξω την βαλβίδα να στέλνει στους 78 θα ανεβάσει λίγο πίο ψηλά τις θερμοκρασίες στα δοχεία αλλά πρεπει να βάλω απαραίτητα σαν την τρίοδή σου για σταθερή και επιθυμητή θερμοκρασία προσαγωγής στο δίκτυο και οικονομία (π.χ. 75 βαθμούς και όχι να τραβάω τζάμπα 85 βαθμούς "υπερβολικά έιναι").


Ναι νομίζω ο κινητηρας είναι οτι καλυτερο, Εγω έχω την προσαγωγή στους 55-60 βαθμους και τα δοχεία έχουν αυτονομία έως και 12-13 ώρες. Μετά τη μόνωση στο δώμα πιστεύω θα είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα. Όταν έχει αρχίσει κανονικά η καυση τι θερμοκρασίες έχεις στα καυσαέρια;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ